12.8.2016 ob 6:50
Naša dežela je bogata z bistrimi tekočimi vodami. Živahni potočki, žuboreči izviri in mogočni slapovi, s katerim je posejana ne samo, da prijetno ohladijo razgreto telo, marsikateri se ponaša tudi z zdravilnimi učinki. Prav zato vas bomo popeljali do dveh severnoprimorskih zdravilnih izvirov in do čudovitega slapa, ki čez mogočne skale pada v zavetju Baške Grape.
Poiščite naše predloge za izlet tudi na Facebooku.
Izlet bomo začeli na ob smaragdni Soči na Mostu na Soči. Tam je tik ob jezeru urejeno parkirišče, ki ga boste, če se boste pripeljali iz smeri Tolmina, uzrli na vaši levi oziroma na desni, če vas bo pot v te kraje zanesla iz notranjosti Slovenije. Pa naj bo po cesti ali z avtovlakom, ki iz Bohinjske Bistrice vozi po Bohinjski železniški progi, katera prav letos obeležuje 110. rojstni dan.
Že na parkirišču vas bo do zdravilnega izvira usmerila tabla. Po nekaj korakih proti vasi Modrej boste na svoji desni pod cesto uzrli lično urejen nadstrešek, ki zaščito nudi Pod grmom poimenovanem vodnemu viru. Ta ne presahne niti v najbolj sušnih obdobjih, voda, ki priteče iz njega, pa je po ljudskem prepričanju zdravilna za oči. Prav z njimi in z vidom je povezana tudi usoda svete Lucije, zavetnice Mosta na Soči. Rojena leta 286 na Siciliji, si je po legendi iztaknila oči in se tako izognila prislini poroki s poganskim mladeničem.
Pod nadstreškom so tri pipe, voda z zdravilno močjo teče iz srednje, v neposredni bližini so tudi energijske točke, ki s svojo močjo delujejo na vse čakre človeškega telesa.
Po obogatenih zalogah energije se podajte do drugega izvira, ki se skriva pred vasjo Klavže v Baški Grapi. Pot do njega vas bo z Mosta na Soči vodila proti Idriji, v Bači pri Modreju zavijete levo za Podbrdo, po nekaj kilometrih vožnje po vijugasti cesti boste na svoji levi opazili kažipot za zdravilni izvir Dicova voda. Poimenovanje izhaja iz besede dec (moški), ki mu v tamkajšnjem narečju pravijo dic.
Od nekdaj je voda, ki priteče iz globine 700 metrov, hladila in navdajala z energijo okoliške kmete, zanimiv portal v obliki kamnitega oboka in z glavo na sredini pa so med prvo svetovno vojno uredili avstro- ogrski vojaki. Območje je bilo namreč v tej temačni epizodi naše zgodovine zaledje Soške fronte, na katerem so bile nameščene oskrbovalne enote.
V Klavžah, vasi v neposredni bližini, je bila večja bolnišnica za oskrbo ranjencev. Ustno izročilo pravi, da so vojaki ob pitju voda s tega območja podlegali različnim okužbam, le ob gašenju žeje z Dicovo vodo so ostali čili in zdravi, hkrati naj bi izboljšala njihovo počutje ter pospešila okrevanje in celjenje ran.
Po radiestezijskih meritvah se ponaša s pozitivnimi energijskimi lastnostmi in naj bi dobro vplivala na vse čakre, kot pravi izročilo, je zlasti blagodejna za bolnike, ki jih pestijo težave s prebavili in za moške, ki jim nagaja zdravje prostate.
Izlet naj se pri zanimivem vodnjaku ne konča. Tako, kot to storijo številni njegovi obiskovalci, tudi sami z zdravilno vodo napolnite steklenico ali dve in se nato podajte naprej ob reki Bači skozi že omenjene Klavže do vasi Kneža. Tam boste tik za vaško cerkvijo z glavne ceste zavili levo in nato še enkrat levo proti vasi Podmelec.
Slikovita vasica se razprostrita na nadmorski višini 305 metrov. Pot vas bo vodila med hišami in vas pripeljala do konca vasi, kjer boste na levi opazili manjše parkirišče, čez cesto pa smerokaz za v osrčju tamkajšnjega gozda skrit čudovit slap Sopota, kjer voda čez skale pada iz višine 62 metrov. Po približno desetih minutah hoje po lepo urejeni potki med mogočnimi drevesi boste zaslišali šumenje, ki vam bo dalo vedeti, da ste blizu cilja, ob katerem ne boste ostali ravnodušni.
Ne zgolj slap, pozornosti bo upravičeno deležna tudi njegova okolica. Tik ob njem so lične klopce, na katerih si lahko privoščite sproščujoč oddih. Kristalno čist tolmun, nežni zvoki dreves, ptičjega petja ter šumenje vode vas bodo za nekaj trenutkov nedvomno prikovali na mesto. Tisti, bolj pogumni, si pod bistro vodo lahko privoščite osvežujočo prho, v neposredni bližini slapa pa je še en zdravilen izvir. Voda, ki priteče iz njega po besedah domačinov zdravi žensko tečnobo oziroma babjo sitnost, kot ji pravijo sami.
Napolnjena steklenica te vam bo prav tako prišla prav. Če že ne bo pregnala težav, bo nedvomno pogasila žejo. Za lakoto bo poskrbela malica iz vašega nahrbtnika ali katera od okrepčevalnic v vaseh, ki se vrstijo od Kneže proti Podbrdu, oziroma naprej proti Gorenjski.
Velja pa opozoriti, da je tik pred samim slapom nevarnost padajočega kamenja, na kar vas bo opomnilo tudi obeležje deklici, ki je na tem mestu mnogo prezgodaj končala življenjsko pot. A vendar naj vam pogled nanj ne pokvari izleta. Naj vas le opomni na dejstvo, kako neusmiljena je lahko sicer čudovita in očarljiva narava, ter da previdnost pri obiskovanju njenih lepot ni nikoli odveč.
Izletniške točke vam razkriva Mateja Florjančič
Foto: Mateja Florjančič
oddajte komentar