29.3.2022 ob 11:09 | Foto: Moj fokus | Avtor: Š. R.
Klofuta Willa Smitha in norčevanje Chrisa Rocka na letošnji podelitvi oskarjev še vedno močno odmeva. Nekateri za njegovo dejanje obsojajo prvega, da nasilje v nobenem pirmeru ni rešitev, drugi so kritično do komika, da je bilo norčevanje iz bolezni Jade Pinkett Smith neprimerno.
Številni pa so ob tem tudi šele prvič slišali za alopecijo - bolezen, zaradi katere posameznik ostane brez las, lahko tudi vseh dlak po celesu. Na Mični smo o tem pred časom že pisali, svojo zgodbo z alopecijo je z nami delila Mateja Osredkar.
Pripovedovala je o tem, da se je z izgubo las soočila že pri 12 letih. »Nosila sem lasuljo in temna ličila, da se ni videlo, da nimam trepalnic. Ni se zgodilo čez noč. Leta in leta sem morala delati na sebi, da sem prišla do točke, ko sem rekla, da se tega ne grem več,« je dejala o tem, kako je odvrgla lasuljo in se na tak način tudi osvobodila. Ko je sama odvrgla lasuljo, se je osvobodila.
»Bilo je mučno. Vsako jutro sem se zbudila takšna – brez las. Šla sem v kopalnico, se morala namazati, dati gor lasuljo in šla sem v svet. Zdelo se mi je, kot da izdajam samo sebe. Da to nisem jaz. Tega mi je bilo dovolj. Takšna sem, to življenje mi je bilo namenjeno. Iskreno, velikokrat pozabim na to, da nimam las. Sama sebe drugače doživljam znotraj in navzven. Včasih se kar zdrznem, kakšno je moje življenje.«
Vendar pa življenje z alopecijo zanjo nikakor ni bilo enostavno. Ko je snela lasuljo in začela naokrog hoditi z golo glavo, je »začela hoditi z ozkim pogledom na svet, uprtim v tla.«
»Takoj, ko se širše ozrem naokrog, vidim vse te poglede. Ljubše in lažje mi je, da ne gledam naokrog. Enostavno se ne morem ukvarjati z vsakim, ki pride mimo.« Ti pogledi bolijo. Sama pravi, da je ne zaznamujejo, le razočarana je nad ljudmi. Zdijo se ji enostavno nesramni.
»Ko sem se odločila, da bom hodila naokrog brez lasulje, sem se zavedala, da me bodo ljudje pogledali, vem, da sem drugačna. Lahko me pogledaš, potem pa dovolj. Ko ljudje buljijo, to me res moti. Saj nisem samo jaz, številni ljudje imajo hibe, ki so vidne navzven, pa ljudje gledajo in kažejo s prstom. To se mi ne zdi prav. Ne razumem, kako ljudje še vedno to počno, kako ne naučijo svojih otrok, da nismo vsi ljudje enaki, da smo si različni, da imamo bolezni in tako naprej.«
Ob dogodku na oskarjih so se mnogi obrnili nanjo in jo povprašali za mnenje. V daljšem zapisu na instagramu je zapisala, da se ji zdi Willova reakcija »pretirana in sploh napačna, ker nasilje res ni rešitev. Vidim reakcije ljudi, ki so po eni strani šokirani, da je Chris to rekel in da se spravlja na nekoga, ki ima bolezen. Pravijo, da je bila klofuta zaslužena. Vse te ogorčenosti ne čutim, ko ima kdo na ulici grde komentarje čez 'drugačne' ljudi.«
»Jaz osebno mislim, da komentar ni bil žaljiv. Jaz bi se pogladila po glavi in rekla, 'Ja, super! Let's make a movie',« je še zapisala in dodala, da je v kakšnih stand-up nastopih slišala že precej bolj žaljive šale na račun alopecije. Kot pravi, bi se morali vsi znati kdaj tudi pošaliti na svoj račun. In da je to pač del stand-up šova.
View this post on Instagram
Izpostavila je tudi, da se je zdi močno pretirano, da zdaj ves svet govori o tem dogodku.
»Dva tedna nazaj se je pa punca z alopecijo ubila, ker je tako trpela zaradi psihičnega nasilja vrstnikov. In to se dogaja tudi pri nas! Otroci in odrasli z različnimi bolezenskimi stanji trpijo, ker jih ljudje ustrahujejo in psihično trpinčijo. Ljudje leta trpijo, ker imajo take psihične stiske zaradi nasilja, ki se dogaja ali pa se je dogajalo pred mnogimi leti.
Rajši delajmo na tem, da ne bo vsakodnevnega trpinčenja, da bomo mi in naši otroci prijazni in strpni do vseh. Predvsem pa do ljudi, ki imajo kakšno bolezen, saj že tako ali tako bijejo bitko zaradi nje in ne potrebujejo še psihičnega nasilja iz okolice. Če pa se kak stand-up komik kdaj poheca iz tega, da smo brez las, pa res ni drame«.
Mateja je še pozvala, naj vsak pri sebi poskrbi za to, da se bo znal obnašati, ko sreča nekoga, ki je drugačen. »Tako bo svet lepši. Ker ogorčenost pod komentarji člankov ne pomagajo ne meni ne svetu. Dejanja so tista, ki štejejo. Prijazna beseda na ulici, pa stopi v bran tistemu, na katerega se kdo grdo spravlja, pa ponudi službo invalidu ali nekomu drugačnemu …«
Preberite še: Obleka slovenske oblikovalke na rdeči preprogi oskarjev ni naključje. Preberite, zakaj!
Morda vas zanima tudi: Oskarji 2022: Top 5 najlepše oblečenih zvezdnic iz rdeče preproge
oddajte komentar