6.5.2023 ob 6:15 | Foto: Reuters, Instagram | Avtor: M. FL.
Na Otoku je nastopil veliki dan, ko bodo okronali kralja Karla III. in kraljico Camillo.
Strogo načrtovan obred je prežet z veliko tradicije, podrobno načrtovanje dogodka je potekalo v strogi tajnosti pod šifriranim imenom Operacija zlata krogla (Operation Golden Orb).
Nekateri detajli bodo razkriti šele danes, nekateri komaj v dnevih, ki bodo sledili, poglejte pa nekaj zanimivosti o svečanosti.
Za glasbeno spremljavo obreda skrbi celoten orkester in eden, dva, včasih celo trije zbori.
Nekatere skladbe, ki se ob tem izvajajo, so tesno povezane s kronanjem. Skladba skladatelja Georga Friderica Handela Zadok the Priest je del dogodka vse od leta 1727.
Sir Hubert Parry je za kronanje kralja Edwarda VII. leta 1902 priredil skladbo I Was Glad, ki je od tedaj prav tako stalnica na kronanjih.
View this post on Instagram
Vsak monarh si izbere tudi nekaj skladb po njegovem okusu. Tako jih je bilo več prvič zaigranih na kronanju kraljice Elizabete II. leta 1953, več skladb je nastalo tudi za ustoličenje kralja Karla III. S tem vsak nov monarh simbolično ponazori modernizacijo in napredek Velike Britanije.
Dan po slavnostnem dogodku bo na gradu Windsor tako imenovani Zbor kronanja priredil koncert. Zbor bo sestavljen iz zborov različnih skupnosti in amaterskih pevcev iz Velike Britanije, vanj bodo med drugimi vključeni zbor beguncev, zbor gluhih, skupine iz skupnosti LGBTQ in zbor zdravstvenih delavcev.
View this post on Instagram
Natančen urnik kronanja je po tradiciji predstavljen le nekaj dni pred samim dogodkom. Ob kronanju kraljice Elizabete II. ga je časopis The Gazette objavil komaj dan prej, 1. junija.
Tokrat se je načrt razkril nekaj dni prej in v urniku piše, da se bo ob 10.20 po lokalnem času začela kraljeva povorka.
Tedaj bo izpred palače Buckingham kralja in kraljico do katedrale Westminster, kjer kronanja monarhov potekajo že 900 let, popeljala sodobna udobna državna kočija.
View this post on Instagram
Ob 10.53 bo par prispel pred cilj, ob 11. uri pa se bo začel obred v katedrali. Trajal bo nekaj več kot eno uro. Za razliko od kronanja Karlove predhodnice, ko je trajal kar tri ure.
View this post on Instagram
Kronanje je državni dogodek, kar pomeni, da ga plača britanska vlada oziroma davkoplačevalci.
Stroški za kraljičino kronanje so tedaj znašali 1,8 milijona evrov, kar bi danes naneslo 52 milijonov.
Aktualni kralj je obljubil, da bo njegovo kronanje manj razkošno in zato v duhu ekonomske krize na Otoku cenejše.
Natančni izdatki za kronanje niso znani, po nekaterih ocenah naj bi ti znašali več kot 100 milijonov evrov, vendar britanska vlada teh podatkov ni želela komentirati.
Tiskovni predstavnik palače je v izjavi zapisal le: "Glede na to, da je kronanje državni dogodek, bodo viri financiranja vključevali sredstva vlade Združenega kraljestva in akta sovereign grant."
View this post on Instagram
Sovereign grant je letni dohodek monarha iz naslova davkoplačevalcev.
Cena slovesnosti bo razkrita po kronanju.
Ob plačilu računov je britanska vlada zadolžena tudi za seznam povabljencev. Na kronanju kraljice je bilo več kot 8.000 gostov, tokrat jih bo 2.000.
Dovolj, da bodo napolnili opatijo, ne bo pa treba postavljati dodatnih sedišč. Slovenijo bosta zastopala predsednica Nataša Pirc Musar in njen mož Aleš Musar.
Pričakovano je bilo, da bo novi kralj izdal posebno medaljo kronanja. Po kronanju kraljice je njeno medaljo dobilo 120.000 oseb, med dobitniki so bili člani kraljeve družine, vladni uradniki in zaposleni v britanski vojski ter policiji.
Aktualni britanski kralj namerava s srebrno, na kateri sta podobi njega in kraljice, počastiti več kot 400.000 oseb, med drugim tudi urgentnih delavcev.
View this post on Instagram
Vse od leta 1902 je del kronanja pozdrav kraljeve družine z balkona palače Buckingham, kamor se bosta po kronanju v 260 let stari zlati državni kočiji, ki je bila doslej uporabljena na vsakem kronanju, pripeljala kralj in kraljica.
View this post on Instagram
Spremljal ju bo sprevod z okoli 4.000 sodelujočimi, medtem ko je bilo leta 1953 teh kar 29.000.
Na balkonu se jima bodo pridružili drugi višji člani kraljeve družine, kar pomeni, da med njimi zagotovo ne bo princa Harryja in princa Andrewa.
View this post on Instagram
Kralj bo z balkona pomahal približno ob 14.15 po tamkajšnjem lokalnem času.
27- milijonov gledalcev je leta 1953 kronanje spremljalo preko malih zaslonov. Kronanje kraljice Elizabete II. je bilo kronanje, ki ga je prvič v zgodovini prenašala televizija.
973- leto, ko je bil v Bathu okronan kralj Edgar, obred je bil podlaga za ceremonial, kot ga Britanci poznajo danes.
1333- število diamantov v državnem diademu kralja Georgeja IV., ki ga je kraljica Elizabeta II. nosila na dan kronanja in s katerim je upodobljena na znamkah.
8251- število vseh gostov na kronanju kraljice Elizabete II.
129- število vseh narodov, ki so bili na njem uradno zastopani.
2,2 - kilograma. Toliko tehta krona Sv. Edwarda, s katero je okronan monarh.
View this post on Instagram
Povzeto po portalu UK News
Preberite še: Osamljena Kate, obsedeni Harry (in druga razkritja iz nove knjige o kraljevi družini)
Morda vas zanima tudi: Neverjetno življenje slovenske baronice in igralke, ki jo je oboževala Evropa
oddajte komentar