31.1.2023 ob 6:34 | Foto: George Rudy/Gettyimages (naslovna) | Avtor: M. FL.
Jetra so velik notranji organ, ki opravlja številne funkcije. Najpomembnejše so čiščenje krvi, skladiščenje določenih vitaminov in mineralov ter proizvodnja žolča.
Ker vplivajo na mnogo procesov znotraj telesa, se dejstvo, da so preobremenjena ali da niso povsem zdrava, odraža na različne načine.
Portal Best Life niza nekaj pokazateljev, da so vaša jetra v stiski.
Razlogi za prebavne težave so različni, v večini primerov pa vzrok zanje hitro lahko najdete sami:
pretiravanje s pretežko hrano, preveč sladkorja ali pikantnih jedi, uživanje živil s pretečenim rokom uporabnosti, pitje oporečne vode …
A kadar vas prebavne težave, kot so bolečine v trebuhu, slabost, driska ali zaprtje in tudi bruhanje, pestijo dlje in nikakor ne morete najti krivca zanje, se razlog lahko skriva v nepravilno delujočih jetrih.
Utrujenost ni nujno povezana s težavami z jetri. Zlasti v zimskem času je zanjo lahko krivo pomanjkanje določenih vitaminov ali zgolj nedolžen prehlad.
Na drugi strani pa je prav ekstremna utrujenost, ki se vleče dlje in vas ovira pri vsakodnevnih aktivnostih morda pokazatelj zamaščenih jeter, posledično te težje shranjujejo vitamine in minerale, ki jih telo potrebuje za optimalno delovane in prihaja do telesne nemoči ter slabega počutja.
Tudi razlogi za nenadoma zmanjšan apetit so lahko na moč različni.
Kadar pa je upad tega res izrazit, če komaj kaj pojeste in ne najdete razloga za to, se odgovor za takšno počutje morda skriva v cirozi jeter (zlasti, če ste ljubitelj alkohola), hepatitisu ali raku tega organa.
V vsakem primeru potrebujete pomoč zdravnika.
Zlatenico je lahko prepoznati: osebe, ki jih prizadene, imajo rumenkasto kožo ter prav takšne beločnice in je posledica prekomernega kopičenja žolčnih pigmentov v krvi in telesnih tkivih.
Praviloma je simptom nepravilnega delovanja jeter – hepatitisa, raka jeter ali drugih poškodb tega organa.
Morda blatu res ne posvečate pretirane pozornosti, vendar njegova barva veliko pove o zdravju telesa.
Izrazito bledo blato denimo nakazuje na težave z jetri. Preden zaženete paniko pomislite, kaj je bilo v zadnjih dneh na vašem jedilniku. Razlog za blato neobičajne barve se lahko skriva tudi v hrani, ki ste jo zaužili.
Poskusili ste že vse, slabega zadaha pa se nikakor ne morete znebiti? Morda bi morali obiskati zdravnika in ga opozoriti na težavo, ki včasih nakazuje na nepravilno delovanje jeter.
Za slab zadah je lahko kriv hepatitis ali katera druga kronična bolezen te žleze, saj nepravilno delovanje jeter povzroča kopičenje odpadkov v krvi, kar sčasoma privede do neprijetnega telesnega vonja, tudi zadaha.
Težko najdete prave besede? Je vaš glas postal šibek in težko nadzorujete slino v ustih?
Vse to so lahko znaki wilsonove bolezni, dedne presnovne motnje, ki opisuje kopičenje bakra v jetrih, možganih in drugih organih, katerih delovanje je zato ovirano.
Barva urina je še en pokazatelj tega, kako dobro delujejo jetra. Kadar je denimo urin temnejši kot običajno, je lahko njegova barva posledica akutnega hepatitisa.
Če njegova temnejša barva vztraja nekaj dni, obiščite zdravnika,
Srbečica je praviloma dermatološka težava, včasih pa so zanjo kriva tudi jetra.
Povišane količine pigmenta bilirubina, ki je odgovoren za rumeno barvo žolča, do česar privedejo nekatere bolezni jeter, pogosto povzroča srbenje.
V večini primerov povišana telesna temperatura ni razlog za preplah in traja nekaj dni ter nato izgine.
Če pa vročina kar vztraja in vztraja, lahko opozarja na resnejše težave. Veliko oseb s hepatitisom A se denimo sooča z dlje trajajočo povišano telesno temperaturo.
Krvavenje iz nosa je težko spregledati. Običajno je posledica suhega zraka, agresivnega izpihavanja ali fizične poškodbe.
Vendar tudi osebe s cirozo, resnim obolenjem jeter, se praviloma velikokrat soočajo s krvavenjem iz nosa.
Jemanje nekaterih zdravil, drog ali pitje alkohola lahko privedejo do zmedenosti in slabe orientacije.
Včasih pa so za to krive bolezni jeter, kot sta fulminantni hepatitis (hudo akutno vnetje jeter) in ciroza.
Če ne najdete vzroka za vaše trežave, obiščite zdravnika, preden se stanje še poslabša.
Preberite še: Razstrupljanje telesa: je res potrebno?
Morda vas zanima tudi: Devet res preprostih, a učinkovitih nasvetov za detoksikacijo brez odrekanja
oddajte komentar