30.12.2022 ob 5:53 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Kokošja jajca bi lahko poimenovali kar superživilo. Kajti vsebujejo idealno kombinacijo beljakovin, maščob, vitaminov, mineralov in antioksidantov, dolgo ohranjajo sitost in hkrati skrbijo še za zdravje.
A ne glede na to, da so priljubljena in koristna, še vedno se v zvezi z njimi porajajo določena vprašanja. Najpogostejša (in odgovore nanje) je zbral portal msn.com.
Ne. Jajc pred spravilom v hladilnik, ne glede na to, ali jih kupujete v trgovini ali pri rejcu, nikoli ne bi smeli prati, lahko jih operete tik pred pripravo.
Jajčna lupina je namreč prekrita z zaščito, ki pred patogenimi mikrobi varuje vsebino. Oprana jajca se zaradi porozne lupine hitreje pokvarijo.
Praksa je nedvomno zelo pogosta: večina jajca razbija neposredno v posodo, v kateri jih nato praži, cvre ali stepa, vendar jih je priporočljivo posamično razbijati v drugo posodo.
Tako je lažje preprečiti, da bi v jajčne jedi prišle lupine in bi kontaminirale pripravljeno hrano, hkrati se na takšen način z dobrimi ne bo zmešalo morda pokvarjeno jajce.
Jajca lahko skuhate vnaprej in jih shranite v hladilniku. Trdo kuhano jajce v lupini in v hladilniku svežino ohrani do enega tedna, olupljenega je priporočljivo pojesti še isti dan in ga do zaužitja hraniti v hladilniku.
In še eno varnostno priporočilo: kuhano jajce v hladilnik pospravite najmanj dve uri potem, ko se skuha in tako preprečite, da bi se na njem začele pretirano množiti bakterije.
Tako kot za vse ostalo, si tudi za nakup jajc vzemite čas in preverite datume na njihovi embalaži.
Res je, da boste zato nakupovali malo dlje, a to bo poplačano z daljšo svežino priljubljenega živila.
Na škatlah z jajci in na sami lupini je več oznak, ki označujejo kakovostno kategorijo in velikost jajc. Največja jajca, ki tehtajo več kot 73 gramov, imajo oznako XL, velika jajca, težka od 63 do 73 gramov, imajo oznako L, srednje velika jajca, težka od 53 do 63 gramov so označena z M, jajca lažja od 53 gramov pa z oznako S.
Kakovostna kategorija A pomeni, da so jajca sveža, naveden mora biti tudi datum minimalnega roka uporabnosti.
Številčne oznake označujejo rejo kokoši: 0 pomeni ekološki vzrejo, 1 prosto rejo, 2 hlevsko in 3 baterijsko rejo živali.
Na jajcih oziroma embalaži mora biti tudi oznaka države, iz katere prihajajo: SI je Slovenija, AT Avstrija, IT Italija, DE Nemčija).
Jajčna lupina oziroma njena barva ni prav nič povezana s kvaliteto vsebine.
Praviloma kokoške rjavega perja nosijo jajca s temnejšo lupino od kokošk z belim perjem.
Kvaliteta in hranilna vrednost jajc je odvisna zgolj od načina reje kokošk ter njihove prehrane.
Včasih se zgodi, da se na jajca v hladilniku pozabi in je težko določiti, kako sveža so ter če so še varna za uporabo. V tem primeru je dobrodošel preprost test svežine jajc, ki vključuje posodo z vodo.
V posodo z vodo položite jajce. Če se povsem potopi in uleže na dno, je sveže. Če se z enim delom dviga proti gladini, ni več povsem sveže in če plava, ga ni dobro uživati.
Čeprav je prostor zanje namenjen na vratih, jajc tam ni priporočljivo shranjevati, kajti temperaturne spremembe so prav na tem delu hladilnika najbolj občutne.
Jajca je najbolje shranjevati na srednji polici hladilnika v originalni, kartonasti embalaži.
V trgovinah jajca niso spravljena v hladilniku, morajo torej tam biti doma? Da, razlogov za to je več.
Prvi je, da jajca doma hranimo dlje, kot so na policah trgovin.
Drugi pa, da ne marajo temperaturnih nihanj, čemur bi bile občutenje izpostavljene, če bi jih v marketih shranjevali v hladilniku.
Zaradi manjše temperaturne spremembe med romanjem v voziček ali košarico, so zato kar na policah.
Jajca vsebujejo holesterol, vendar se ta ne kopiči v telesu, temveč se po zaslugi prav tako v jajcih prisotnih fosfolipidov iz njega izloči in ne vpliva na količino maščob v krvi.
Čeprav so jajca zdrava, z njimi ne smemo pretiravati.
Strokovnjaki navajajo, da je za zdravo odraslo osebo varno zaužiti od šest do sedem jajc na teden, kar je približno eno jajce na dan, ne bi pa smeli dnevo zaužiti več kot treh jajc.
Surova jajca so užitna od treh do petih tednov.
Če menite, da jih v tem času ne boste porabili, jih lahko zamrznete, vendar ne v lupini: razbijte jih v posodo, jih malce stepite, zapakirajte v embalažo za zamrzovanje in odtajana uporabite za pripravo peciv ali drugih jedi.
Rumenjake in beljake lahko zamrznete tudi ločeno.
Kokoši proste reje se pasejo na prostem in zaužijejo več hranljivih snovi iz narave, zato njihova jajca vsebujejo več antioksidantov, mineralov in vitaminov, zlasti vitamina D.
Je pa res, da barva rumenjaka, tako kot barva jajčne lupine, ni dokaz večje (ali manjše) hranljivosti jajc.
Barva je namreč odvisna predvsem od hrane in kokoške, ki uživajo veliko enolične, oranžne hrane, imajo praviloma temnejši rumenjak od živali proste reje.
Preberite še: Dve jajci za zajtrk ne zagotavljata dovolj beljakovin (dodajte jima to!)
Morda vas zanima tudi: To se bo zgodilo, če boste vsak dan za zajtrk pojedli dva jajčna beljaka
oddajte komentar