27.2.2022 ob 10:21 | Foto: fizkes/Getty Images | Avtor: E.N.
Pandemija, globalno segrevanje, inflacija, celo možnost tretje svetovne vojne? V teh dneh je branje novic lahko izjemno zastrašujoče in že po nekaj minutah preletavanja družbenih omrežji te lahko vse te negativne informacije spravijo v skrbi. Če tudi tebe včasih ob misli, da se svet vrti v napačno smer, preplavi anksioznost, naj ti najprej povemo, da gotovo nisi edina.
Živimo v turbulentnih časih, ki se lahko zdijo precej negotovi in verjamemo, da te ob misli, kako se boš znašla v tem velikem svetu, lahko zagrabi panika. A ni vse tako črno, kot se včasih zdi, pišejo na portalu Metro, kjer so postregli tudi z nasveti, kako se spopasti z omenjenimi občutki.
Že res, da se nam zdi, da je bilo včasih vse lepo in prav ter se preteklih let spominjamo s kančnom nostalgije. A Grant J Ryan, avtor knjige Comparonomics: Why Life Is Better Than You Think, pravi, da je takšno razmišljanje lahko pogubno. »Zdravstvo je danes precej napredovalo, v povprečju živimo kar 10 let dlje kot pred 50 leti,« je vzpodbuden.
»Vsi v razvitem svetu si lahko privoščimo dobrine, ki si jih pred 15 leti ni mogel lastniniti niti milijonar,« nadaljuje in spomni, da se ti, ki to bereš, najverjetneje uvrščaš med 10 odstotkov najbolj premožnega prebivalstva na svetu.
»Kljub pogostim slabim novicam, je treba poudariti, da je svet postal tudi prijaznejši. Manj je rasizma, seksizma in drugih vrst diskriminacije,« je prepričan.
Prav tako je treba sprejeti, da je življenje polno dobrih in slabih stvari. »Negativnost je normalna. Marsikaj bi lahko bilo bolje, a tudi slabše. Je pa res, da so naši možgani na negativnosti bolj pozorni, zato je pomembno, da se nanje zavestno ne osredotočamo,« je prepričan avtor knjige.
V slabih trenutkih pomisli na vreme. Za vsakim dežjem posije sonce, kar je popolnoma normalen pojav. »Prav tako je normalno, da se zgodijo slabe stvari, to je življenje,« pomirjujoče pravi Grant. »Prav tako je normalno pritoževanje. In slabe novice,« dodaja.
Neprestano preletavanje družbenih omrežjih ti lahko da občutek, da so stvari slabše, kot so v resnici. Zato se poizkušaj izogibati nekontroliranemu branju novic in ogledovanju profilov njihovih uporabnikov. To te bo namreč naredilo res nesrečno, saj tam vsi objavljajo le dve skrajnosti. V negativnem in pozitivnem pogledu.
Čeprav se zdi, da smo skozi zgodovino poizkusili odstraniti družbene sloje, se zdi, da se ti v zadnjem času zopet očitno izrisujejo. Socialna omrežja nas navdajajo z željo, da bi se uvrščali med najlepše, najbolj uspešne, najbolj premožne ljudi. A dejstvo je, da to ni nikakršna obljuba za večno srečo, poleg tega pa te bo takšno razmišljanje pahnilo v past, da se boš ves čas primerjala z drugimi.
»Rešitev je, da se sploh ne podaš v to igro. Ne išči visokega družbenega statusa in se ne primerjaj z drugimi. Ugotovila boš, kako osvobajajoče je, ko takšno razvrščanje ljudi preprosto zavrneš,« je še prepričan Grant.
Preberite še: Prvič v zgodovini: Nenavadno dejanje britanske kraljeve družine
Morda vas zanima tudi: Panični princ Harry: Kaj bi se zgodilo, če kraljice ne bi več videl
oddajte komentar