7.2.2022 ob 1:54 | Foto: Antonio Guillem/Gettyimages (naslovna) | Avtor: M. FL.
Je že tako, da zimsko veselje velikokrat pokvari občutek mraza. Če vas pogosto zebe, na svežem zraku ali v zavetju štirih sten, je zato dobro poznati načine, s katerimi se boste pogreli. In to ne da bi povečali račun za kurjavo. Nekaj najboljših razkriva msn.
Mlačne in hladne napitke pustite za poletje. Pozimi so zvezde vroče pijače. Pitje teh je odlična strategija za malo dodatne topline. Vroč čaj, kakav in podobne pijače pogrejejo in, kot pravijo nekatere raziskave, izboljšajo tudi razpoloženje.
Preživljanje popoldneva na kavču tedaj, ko se temperature gibljejo okoli ledišča je morda res mamljivo, vendar zdrava mera gibanja na svežem zraku naj bo tudi del zimske rutine.
Zmerna fizična aktivnost namreč pospešuje krvni pretok ter spodbuja delovanje mišic in že med njo, pa tudi po njej, vam bo zagotovo topleje. Vendar pozor: brez pretiravanja. Če se boste med vadbo preznojili, vam bi lahko potem, ko se boste umirili, še hladneje.
Zagotovo ste že slišali, da je pozimi pri oblačenju treba upoštevati sistem čebule, kar pomeni, da oblečete več slojev. A nobeno oblačilo naj ne bo pretesno. Pretesna oblačila namreč ovirajo pretok krvi, s tem je onemogočeno ogrevanje telesa.
Priporočljivejša so torej oblačila, ki se sicer prilegajo, vendar niso tesna, spodnja naj bodo iz materialov, ki vpijajo vlago, zgornji sloji pa iz toplih tkanin, denimo volne ali flisa.
Na prvi pogled se zadeva morda ne zdi smiselna, a meditacija dejansko pripomore k dvigu telesne temperature.
Miselne tehnike so že dolgo uporabljene kot ena od strategiji za soočanje z ekstremnimi temperaturami in če ste razmišljali o tem, da bi v življenje poklicali malo zena, je sedaj pravi čas za to.
Čeprav drži, da so na zraku posušeni lasje najbolj zdravi, zima ni najboljši čas za to tehniko. Raje lase posušite s sušilcem.
Zagotovo vas bo tako manj zeblo, kot če bi čakali, da se posušijo sami. Pa čeprav potem, ko si jih umijete, ostanete doma.
Naj gre za oblačila, ki jih nosite zunaj ali za udobne odeje, s katerimi se pokrivate na kavču. Med nakupom pozornost v vsakem primeru namenite materialom, iz katerih so izdelani.
Čeprav so umetni res lažji za vzdrževanje, so naravni, denimo volna, veliko toplejši in hkrati trajnejši.
Hladna stopala pomenijo hladno celo telo. Zato poskrbite, da bodo ta vedno na toplem.
Par udobnih copat v stanovanju in tople nogavice v zimski obutvi so nedvomno vaši zavezniki v bitki z občutkom hladu.
Februarsko sonce je res še nekoliko sramežljivo, ko pa se upre v okna, lahko prijetno pogreje notranje prostore. Zato žarkov ne omejujte s senčili in zavesami.
Odprite žaluzije, spustite v dom svetlobo in z njo tudi toplino. Čeprav sonce v okna sije vsega skupaj le za nekaj minut.
En od simptomov pomanjkanja železa je pogost občutek mraza. Zlasti v dlaneh in stopalih.
Če menite, da je pri vas težava v tem, povečajte količino živil z železom ali povprašajte zdravnika za nasvet o jemanju prehranskih dodatkov.
Tudi termofor lahko pride prav. Ali z vročo vodo napolnjena plastenka. Skratka, kar koli, kar vas bo ob stiku pogrelo.
Dodatna vlaga res ne bo dvignila temperature v prostoru, a dejstvo je, da je v suhem okolju občutek hladu izrazitejši in ob nekoliko višji vlagi bodo nižje temperature prijetnejše, čeprav bo vrednost na termostatu ostala nespremenjena.
Crkljane v objemu ljubljenega bitja je nekaj, kar nedvomno sodi v zimske večere. Zato se razvajajte v objemu druge osebe, domače živali ali se samo dobro zavijte v toplo odejo in si privoščite skodelico čaja.
Vse bo doprineslo k dodatni toplini.
Topel zrak je lažji od hladnega, zato potuje navzgor. Če torej živite v hiši, ki ima več etaž, se pogosteje zadržuje v zgornjh prostorih, ki so toplejši od tistih spodaj, čeprav radiatorji v njih delujejo z enako močjo.
Občutek hladu, zlasti pozimi, praviloma ni razlog za zaskrbljenost. Je pa tudi več bolezenskih stanj, ki se odražajo s tem simptomom.
Če težava vztraja ne glede na to, kako toplo je pri vas doma, se pogovorite z zdravnikom o morebitnih zdravstvenih težavah ali stranskih učinkih zdravil, ki jih morebiti jemljete.
Preberite še: Tako pozimi najbolj škodujemo svojim lasem
Morda vas zanima tudi: Rešitve za 6 lepotnih težav, za katere je kriva zima
oddajte komentar