6.10.2022 ob 5:01 | Foto: Unsplash | Avtor: S. S.
Minuli konec tedna smo se udeležili posebnega dogodka, na katerem je bil eden od gostov specializant infektolog David Zupančič, ki je spregovoril o kakovosti zraka in vplivu na naša pljuča.
“Imamo ena pljuča in ta pljuča bodo z nami do konca življenja. Vse, kar je prašnih in umazanih delcev se nabira v njih. Ne le kadilci, vsi imamo siva pljuča že, če smo deset dni v življenju preživeli v Ljubljani.
Ni dovolj, da prezračimo prostor, saj so v zraku številni nevarni delci, ki jih so nam lahko nevidni,” je Zupančič razložil na Philipsovem dogodku in dodal:
“Slab zrak lahko občutimo s kihanjem, kašljanjem, iritacijo oči, lahko nas peče v prsnem košu, kar še bolj občutijo astmatiki, lahko pa tudi nimamo simptomov."
Glede čiščenja stanovanja, v katerem bivamo, je še povedal, da če imamo v stanovanju alergene, ni dovolj, da samo sesamo in brišemo prah, ampak so priporočljivi tudi čistilniki zraka.
Ste vedeli?
Kakovost zraka v stanovanjih je odvisna tudi od opreme, ki je v njih. Preproge lahko sproščajo formaldehid, plastika, guma in barve sproščajo benzen, v čistilih najdemo propanol, vdihavamo pa še diklorometan, trikloretilen, ksilen, toulen in ogljikov monoksid.
Zaradi slabega zraka nas lahko boli glava ali pa imamo težave s spanjem. Rešitev so lahko tudi okrasne rastline, ki čistijo zrak.
Preberite si še: 7 načinov za detoksikacijo in boljše delovanje pljuč
oddajte komentar