8.9.2020 ob 9:55 | Foto: GettyImages | Avtor: P. Pa.
Vsak starš si želi najboljše za svojega otroka. Vsak si želi, da bi lahko otroku prihranil ali čim bolj omilil težke situacije, v katerih se tekom odraščanja znajde. V tej želji po zaščiti pa lahko gredo starši tudi predaleč. O tem, kaj pravzaprav res potrebujejo otroci od svojih staršev, se je na facebooku razpisala slovenska pediatrinja Vlasta Kunaver, ki je znana tudi po svojem blogu pediatrinja.si, na katerem poleg zdravstvenih nasvetov rada deli tudi starševske.
K zapisu jo je spodbudilo prijateljevo vprašanje in mnenje o tem, da anestezisti ne dovolijo prisotnosti staršev ob uvodu v anestezijo, pred operacijo kile pri štiriletnem otroku. »Pred oči so mi v trenutku priplavale še številne podobne situacije. Na primer… očka, ki je odklonil rutinski pregled krvi med sistematskim pregledom v posvetovalnici pri devetih mesecih, z razlago, da ne dovoli, da po nepotrebnem mučimo hčerko, pa številne, ki se jim zdi že pregled žrela za otroka hudo stresen, pa da o šivanju ran, odstranjevanju šivov ali cepljenju sploh ne govorim.«
Kunaverjeva je v nadaljevanju zapisala, da je tako kot mama kot tudi pediatrinja zelo prepričana, »da otrokom pač ne moremo odvzeti, umakniti vseh neprijetnosti, bolečin in težav«. Pravi, da je naša dolžnost, da jim pomagamo, da se bodo z vsem, kar jim bo v življenju prekrižalo pot lažje, z več samozavesti in z dobrimi prehodnimi izkušnjami, spoprijeli. »Otroci nas zelo dobro čutijo! Za otrokov občutek varnosti je najbolj pomembno, da sami pri sebi razčistimo, kaj je za otroka dobro. Če otrok čuti, da starši vedo, da je zanj nekaj dobro in varno, ga ni strah. To sem videla že tako velikokrat, da vem, da ne gre za prepričanje, ampak izkušnjo. Prijatelj je na to mojo razlago takoj ugovarjal, da štirileten otrok tega pač ne more razumeti in čutiti… Kako da ne?«
V nadaljevanju je spomnila mame na nosečnost, ko so se spraševle o tem, ali je otrok dobro, potem pa je ravno v tistem trenutku otrok brcnil. »Otroci nas zelo dobro čutijo še preden se rodijo, potem jim je pa sploh vse jasno.«
Ni naša naloga da pred otrokom umaknemo vse neprijetnosti, naša naloga je, da ga naučimo, da bo v življenju težave lažje premagoval
»Torej, če želimo, da se bo otrok počutil varno, poskrbimo najprej za svoje strahove,« je zapisala in se spomnila na izkušnjo, ko je mama pripeljala hčerko na kožno alergološko testiranje, kjer otroka rahlo zbadajo v kožo. Otroka je pripravila tako, da je deklica med testiranjem deklamirala »pik, pika pičica«. S tem je želela poudariti, da se da otroka pripraviti na preiskavo brez stresa.
»Pa še to – tudi majhni otroci so zelo dojemljivi in zelo dobro razumejo, če jih s primerno razlago pomirimo. Kar številni so posegi in preiskave, kjer zaradi varnosti in v otrokovo dobro prisotnost staršev pač ni mogoča. Če to sami pri sebi sprejmemo in otroku lepo razložimo, kaj se bo zgodilo in da ga čakamo, praviloma otroci s tem nimajo nobenih težav. Pogoj zato je seveda, da smo tudi sicer z otrokom iskreni in ve, da nam lahko zaupa,« je zapisala in za konec dodala. »Bom kar ponovila, kar sem napisala že zgoraj, ker se mi zdi res pomembno – ni naša naloga da pred otrokom umaknemo vse neprijetnosti, naša naloga je, da ga naučimo, da bo v življenju težave lažje premagoval. Če nam to uspe, smo za otrokovo srečo v življenju naredili ogromno.«
Kaj otroci RES rabijo od nas staršev? Tale današnji zapis je spodbudil prijatelj, ki me je klical med tem, ko sem v...
Objavil/a Pediatrinja.si dne Ponedeljek, 07. september 2020
Preberite še: Nadležno vprašanje, ki bi ga mamice najraje preslišale
Morda vas zanima tudi: Je uspavati otroka v naročju dobro ali slabo (odgovarja pediatrinja)
oddajte komentar