Prebava: Zaprtje lahko premagate z drobnimi spremembami v življenju

Če vas muči zaprtje, si lahko pomagate z naravnimi načini: z ustrezno prehrano in akupresuro.

18.5.2022 ob 2:35 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.

Prebava: Zaprtje lahko premagate z drobnimi spremembami v življenju

Na kratko bi lahko rekli, da je za dobro prebavo zjutraj priporočljivo popiti kozarec mlačne vode, čez dan pojesti kakšen svež sadež, denimo kos ananasa, skodelico jagodičevja ali jabolko ter se čim več gibati.

Jedi iz enostavnih ogljikovih hidratov nadomestite z jedmi iz sestavljenih, jejte več stročnic, zelenjave in fermentiranih živil ter ne pozabite na vadbo.

Kakšna naj bo torej v namen zdravljenja ali preprečevanja zaprtja, prehrana? Nekaj odličnih nasvetov niza portal 24sata.hr.

Vlaknine so pomembne

Vlaknine razdelimo v dve skupini: topne in netopne. Načeloma velja, da so v živilih, bogatih z vlakninami, zastopani obe vrsti. Priporočeni dnevni vnos vlaknin za odrasle osebe znaša 30 gramov, večina te vrednosti ne dosega, kar vodi v težave s prebavo in zaprtje.

Čia semena so polna vlaknin

Netopne vlaknine v vodi nabreknejo in tvorijo sluz, po zaslugi katere blato lažje pride do zaključka poti v telesu. Čia semena slovijo kot en najboljših virov teh vlaknin, zato je priporočljivo uživati namočena v vodi ali dodana različnim jedem, saj nabreknejo tudi v prebavilih.

V stotih gramih teh semen je približno 35 gramov vlaknin. Za primerjavo povejmo, da jih je v stotih gramih fižola 6,5 gramov. Z umeščanjem čia semen v prehrano je mogoče torej močno znižati tveganje za zaprtje in premagati težave z njim.

Čia semena na zdravje vplivajo še drugače, saj je v njih veliko omega 3 maščobnih kislin, kalcija, železa, magnezija, beljakovin, fosforja, mangana in vitaminov A, B, E in D.

Pomagajte si s suhimi slivami

Te so že od nekdaj znane kot odličen pripomoček za dobro in zdravo prebavo. Zvečer jih od pet do deset namočite v vodi, zjutraj jih pojejte in popijte tekočino. Učinki bodo opazni po nekaj dneh.

Redno uživajte fermentirano hrano

Fermentirana hrana pomaga pri uravnavanju zdrave črevesne flore, ki je en ključnih korakov do dobro delujočih prebavil.

Med najboljša fermentirana živila sodijo jogurt, kefir, kislo zelje, vložena zelenjava, kisla repa.

Pomagata regratov in koriandrov čaj

Regrat je znan po svojem čistilnem učinku na jetra, spodbuja prebavo in uravnava apetit. Ob tem blaži simptome zgage in pomaga pri drugih prebavnih težavah.

Priprava čaja:

Dve žlički posušene in sesekljane korenine regrata peljite z 250 mililitri vrele vode. Pokrijte, počakajte deset minut, precedite in popijte.

Najbolje je čaj piti pol ure pred prvim jutranjim in zadnjim večernim obrokom.

Koriandrov čaj

Žličko semen koriandra stresite v 250 mililitrov vrele vode, kuhajte pet minut, odstavite, pokrije in počakajte še tri minute.  Precedite in popijte. Čaj je namenjen spodbujanju prebave in ga je najbolje piti zjutraj.

Pomaga ananas

Pitje svežega ananasovega soka pred obrokom ali uživanje svežega ananasa pomaga do dobre prebave, odpravlja zaprtje ter pomirja prebavila.

Ob tem ananas, zlasti njegov srednji trši del, vsebuje encim bromelain, ki spodbuja presnovo in prebavo ter manjša možnost za zaprtje.

Sadno-zelenjavni smuti

V sesekljalniku zmešajte skodelico listov špinače, tri korenčke, šopek peteršilja, tri steble zelene, košček ingverja, 150 mililitrov soka ananasa in malo vode.

Sveže pripravljen smuti pijte trikrat na dan, je odličnen zaveznik prebave in spodbuja čiščenje organizma.

Zjutraj pijte vodo z limono

Vsako jutro na prazen želodec popijte kozarec mlačne vode, še bolje bo, če ji boste dodali sok polovice limone. Ta preprost napitek premore več pozitivnih učinkov na zdravje, med drugim spodbuja prebavo in pospešuje izločanje strupenih snovi iz telesa.

Akupresura za boljšo prebavo

Akupresura je stara kitajska metoda zdravljenja raznih tegob s pritiskom na določene dele telesa. Obstaja tudi točka, pritisk na katero odpravi zaprtje. Ta se nahaja dva prsta pod popkom, akupresura pa se izvaja na prazen želodec:

na točko pritisnite s prstom in pritisk zadržite pol minute. Sledi kratka pavza in nato pritisk ponovite. Akupresuro izvajajte približno dve minuti, začetni pritisk naj bo blažji, postopoma naj se inteziteta stopnjuje. Dihajte normalno, misli usmerite v točko, ki jo stimulirate.

Mikhail Azarov/Gettyimages

Postopek ponovite dva do trikrat na dan, naj ne traja dlje od dveh minut. Metoda pomaga tudi pri nespečnosti, kronični utrujenosti in menstrualnih krčih.

Preberite še: 5 opozoril, da jeste premalo vlaknin

Morda vas zanima tudi: Deset za zdravje usodnih napak pri uporabi straniščne školjke


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)