31.10.2021 ob 5:20 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Večina potem, ko se posladka s sočnimi pomarančami, njihov olupek zavrže. Kar je škoda. Kajti tudi tisto, kar obdaja pozimi neprecenljiv plod, vsebuje veliko zdravju in lepoti prijaznih snovi. Katere in kako koristijo, razkriva portal Organic Facts.
Pomarančni olupek je zunanji sloj sadeža. Oranžen z manjšimi luknjicami, eteričnimi olji ter na notranji strani prekrit z belo snovjo.
Kot rečeno, ga večina potem, ko olupi sadež, zavrže, nekateri pa ga vendarle vključijo v prehrano. In ideja ni slaba, kajti vsebuje veliko zdravju prijaznih flavonoidov in drugih antioksidantov, ob tem pa še vitamine A, nekatere iz skupine B kompleksa, C, E ter minerale baker, kalciji in magnezij. Omeniti gre še vlaknine.
Obstaja kar nekaj načinov, kako ga vključiti v prehrano. Najbolj razširjeno je dodajanje naribanega olupka jedem, saj gre za aromatično sestavino. Užiten je tudi posušen ali sveži olupek, vendar pozor: v kolikor ga boste vključili v prehrano, sadeže pred tem temeljito operite, še bolje pa je izbrati organsko pridelane, saj ti ne vsebujejo pesticidov in drugih, zdravju potencialno nevarnih snovi.
View this post on Instagram
Tu je nekaj najbolj očitnih:
Zaradi v njem prisotnega vitamina E in številnih, zanj značilnih antioksidantov, nanešen neposredno na kožo z notranjo stranjo omili vnetja na povrhnjici in preprečuje nastanek pigmentih madežev ter gub.
Zaradi v pomarančnem olupku prisotnih aktivnih komponent, ta omili nastajanje histamina ter s tem blaži alergijske odzive telesa na alergen.
Z vlakninami bogata živila so nepogrešljive zaveznice zdravega srca. Vlaknine so v pomarančnem olupku res dobro zastopane, ob njih so v njem še številne hranljive snovi, ki nižajo krvni tlak in preprečujejo pretiran porast holesterola v krvi.
Pitje čaja iz pomarančnega olupka ali dodajanje tega smutijem, lahko omili simptome astme in premaguje druge težave z dihanjem.
Znova smo pri vlakninah, ki pozitivno vplivajo na delovanje prebavil in na splošno zdravje. Čaj iz pomarančnega olupka deluje kot blago odvajalo, grizljanje oranžne lupine pa premaguje slab zadah.
V olupku pomaranče je veliko vitamina C in številnih antioksidantov, ki krepijo odpornost in ščitijo pred patogenimi mikrobi, torej pred virusnimi in bakterjiskimi okužbami.
View this post on Instagram
Pretiravanje z njim povzroča glavobol, težave z vidom in šibkost telesa.
Ena od sestavin pomarančnega olupka je namreč tudi stimulans sinefirin. Ta je sprva zaslužen za naval energije, a ko njegov učinek popusti, je posledica lahko pretirana utrujenost. Posledično se lahko pojavijo tudi težave z vidom in glavobol.
Da bi se tem stranskim učinkom izognili, začnite z uživanjem majhne količine pomarančnega olupka in to povečujte počasi, pri čemer bodite pozorni na odzive telesa.
Preberite še: NAREDI SAMA: Najlažje olupite pomarančo s tem trikom
Morda vas zanima tudi: Pet živil, ki iz telesa čistijo nikotin
oddajte komentar