16.8.2023 ob 5:40 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Palmovo olje se pridobiva iz kaše plodov oljnih palm, predvsem afriške, v nekoliko manjši meri ameriške in oljne palme maripa.
Je sestavina številnih prehranskih in kozmetičnih izdelkov, a je sporno tako z vidika pridelave kot z vidika zdravja. To je dobro vedeti pred nakupom izdelkov s palmovim oljem.
Palmovo olje je priljubljena izbira številnih podjetij po svetu. Je cenovno dostopno in obstojno ter zelo široko uporabno. Le pet odstotkov pridelanega olja se uporablja za biogoriva, 24 odstotkov olja porabijo kozmetična podjetja in 71 odstotkov živilska industrija.
Palmovo olje je praktično povsod: v sladoledih, keksih, drugih pecivih, čokoladnih namazih, instant juhah, paštetah, omakah … Povpraševanje po njem stalno narašča, zato je pridelava zelo donosen posel.
Oljne palme, ki glede tal niso zahtevne, uspevajo v vlažnem tropskem okolju. Ti predeli so deležni obsežnega izsekavanja naravnega pragozda, kjer nastajajo monokulturne plantaže oljnih palm.
Gojenje palm predstavlja eno največjih groženj biodiverziteti tropskih gozdnatih območij in masovno uničuje naravne ekosisteme.
Velika večina plantaž z oljnimi palmami je v Maleziji in Indoneziji.
To so območja, ki slovijo po izjemni naravni pestrosti, ki je zaradi vse večjega povpraševanja po palmovem olju ogrožena.
Pridelava palmovega olja znatno prispeva h klimatskim spremembam. Zlasti je škodljivo uničevanje tropskih gozdov v Indoneziji, saj ti lahko zadržijo veliko več ogljika na hektar kot kateri koli drugi ekosistem.
Zaradi intenzivnega krčenja teh gozdov je Indonezija tretja največja proizvajalka toplogrednih plinov na svetu.
Požari, ki jih v namen krčenja sprožajo v gozdovih in na šotiščih, da bi očistili zemljo za nasade oljnic, privedejo do velikega onesnaženja zraka, ki je opazno na regionalni in na svetovni ravni.
Krčenje tropskih gozdov med drugim krade življenjski prostor številnim rastlinam in živalim. Ena od najbolj prizadetih vrst so orangutani.
Njihovo naravno okolje so tropski gozdovi Bornea in Sumatre, zaradi krčenja tamkajšnjih gozdov so pristali na seznamu vrst, ki jim grozi izumrtje.
Organizacija, ki palmovemu olju podeljuje certifikat trajnosti se imenuje Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO). Sestavljajo jo pridelovalci, proizvajalci in trgovci s tem oljem, vanjo so vključeni tudi predstavniki civilne družbe in nevladne organizacije.
Organizacija je deležna mnogih kritik različnih okoljevarstvenih skupin, češ da je njena politika na kožo pisana proizvajalcem in pridelovalcem, ki s svojim delovanjem ne glede na njihova zagotovila, ogrožajo naravne ekosisteme.
Predelovalke, proizvajalke in izvoznice palmovega olja bi morale uvajati pogoje, pod katerimi bi se zmanjšal vpliv pridelave olja na okolje.
Predvsem s sprejetjem smernic, da se nasadi ne bi več širili v naravna okolja in bi bilo kljub gojenju palm mogoče zadržati vsaj sedanjo raven biotske raznolikosti.
In za konec še vpliv palmovega olja na zdravje. Dejstvo je, da je na trgovskih policah prodajaln z živili težko najti izdelek, v katerem ni prisotno, zato se samo po sebi zastavlja vprašanje, kako vpliva na zdravje.
Odgovor ni najbolj spodbuden. Res je, da gre za rastlinsko maščobo, v kateri ni trans maščobnih kislin in so prisotni nekateri vitamini in minerali, a kljub temu se ne more ponašati z oznako zdravo.
Tako kot kokosovo olje, tudi palmovo vsebuje visoko količino nasičenih maščob, ki so tesno povezane s slabšim zdravjem srca in ožilja. Veliko bolj zdrava izbira je olivno olje za hladne in sončnično olje za kuhane jedi.
Večina, na svetu proizvedenega palmovega olja je v predelanih živilih, ki se jim je tako ali tako bolje izogibati. V vsakem primeru je z vidika varovanja okolja in zdravja dobro kupovati izdelke, ki z oznako dokazujejo, da v njih ni tega olja.
Kar zadeva odgovor na vprašanje, ali je palmovo olje lahko del veganske prehrane, o nečem ni dvoma: ne gre za produkt živalskega izvora, gre pa za produkt, ki neposredno ogroža življenje mnogih živalskih vrst in povzroča ogromno okoljsko škodo.
Povzeto po portalu viva.org.uk
Preberite še: Miti industrije prehranskih dopolnil
Morda vas zanima tudi: Anton Komat: Znanost je napredovala do točke, da ni več zdravega človeka
oddajte komentar