16.9.2020 ob 5:40 | Foto: GettyImages
Komaj so zakorakali nazaj v šole in vrtce, že so doma s polnimi noski. Mnogi starši so ob začetku sezone prehladov precej negotovi, kdaj naj otrok ostane doma in tudi, ali bi ga morali že ob pojavu prehlada peljati na testiranje za novi koronavirus. Za mnenje smo povprašali pediatra Denisa Baša, ki kot predsednik Združenja pediatrov sodeluje tudi z vladno strokovno skupino za covid-19.
Vir okužbe ponavadi bolna odrasla oseba.
Ali bodo torej otroci že ob vsakem prehladu testirani na koronavirus? Baš pravi, da bodo izvzeti mlajši otroci, tisti v vrtcu in v prvi triadi osnovnih šol. »Covid pri otrocih se lahko kaže kot neko prehladno obolenje, zato ga je na začetku bolezni samo na podlagi bolezenskih znakov nemogoče ločiti od ostalih prehladnih obolenj, ki jih povzročajo običajni sezonski virusi. Vendar pa vse dosedanje raziskave kažejo, da majhni otroci niso pomembni prenašalci virusa v vrtcih in šolah in da je v večini primerov vir okužbe zanje bolna odrasla oseba. Zato smo se tudi odločili, da zmanjšamo indikacijo za odvzem brisa pri teh majhnih otrocih, saj se zavedamo, da preiskava ni najbolj prijetna,« je povedal.
Če so torej otroci vključeni v vrtec ali obiskujejo prvo triado in imajo samo prehladne znake, torej izcedek iz nosu, kihajo, imajo bolečine pri požiranju, so hripavi, imajo blago povišano temperaturo, nekje do 38 stopinj Celzija, merjeno pod pazduho, potem potrebujejo le domačo nego in ga ni treba pošiljati na bris. »Razen, če je bil ta otrok v kontaktu z nekom, ki ima covid-19 in mora biti v karanteni, ali pa kaže še kakšne druge znake, predvsem vročino nad 38 stopinj, glavobol, kašelj, če so hkrati prisotni respiratorni in prebavni simptomi. V tem primeru pa se odločimo, da otroka pošljemo na bris.«
Za ostale, starejše otroke, pa velja, da jih je treba testirati toliko, kot ostalo populacijo. Pri njih je toliko bolj pomembna tudi previdnost pri prehladih in da, ko zbolijo, ostanejo doma, da ne širijo virusa naprej na druge otroke in odrasle. »Večji otroci so namreč, tudi po raziskavah iz tujine, že pomembni prenašalci covida tudi na sovrstnike in odrasle. Zato smo ta priporočila omilili za majhne otroke, medtem ko za večje ostanejo zaenkrat enaka.«
Pediatri prosijo za večjo previdnost.
Kdaj mora torej otrok ostati doma, moramo biti ob covidu še toliko bolj previdni? »Doslej smo bili vajeni, da če je otrok smrkal, kašljal in ni imel vročine, se razmeroma dobro počutil, da je mogoče en dan ostal doma, nato pa naslednji dan že šel v vrtec. Kljub temu, da smo pediatri ves čas nekako opozarjali, da je dobro, da se otrok povsem pozdravi. V času novega koronavirusa, za katerim lahko določeni ljudje hudo zbolijo, pa prosimo res še za večjo previdnost, saj le na podlagi klinične slike, torej ali otrok smrka in ima malo vročine, se ne da napovedati, da ima nekdo covid ali ne, treba ga je testirati.«
Če torej otrok smrka, ima voden izcedek, mu teče iz oči, je bolje, da ostane doma, da ga starši opazujejo, mu čistijo nos, da se vidi, v katero smer bo šlo, svetuje pediater. »Tudi prehlad ponavadi povzročajo neki rhinovirusi, ki lahko pri nekem mlajšem otroku ali tistem, ki ima občutljiva dihala, povzročijo celo okužbo spodnjih dihal, denimo bronhiolitis. Enak virus lahko pri različnih otrocih povzroči različne simptome, da različno hudo zbolijo.«
Te smernice so konsenz med pediatri, infektologi, epidemiologi in Ministrstvom za zdravje, kot zagotavlja Baš, bo staršem brez težav odobrena nega, ki bolnemu otroku pripada za čas, ko iz zdravstvenih razlogov ne more obiskovati vrtca ali šole.
Neprijetno, a kratkotrajno.
Mnogi starši se sicer precej bojijo tudi jemanja brisa otrokom, a Baš jih pomirja, da je preiskava kratkotrajna, četudi malo neprijetna. »Jemanje brisa zaenkrat poteka pri vseh standardizirano - skozi nos. Bris vzamemo iz nosno-žrelnega prostora, kar zna biti nekoliko neprijetno, ni pa to neka invazivna preiskava, je kratkotrajna, traja nekaj sekund. Če otroka na to pripravimo, ni nobenih težav,« je povedal, o jemanju vzorca iz grla, ki naj bi bilo bolj prijazno, pa še dodal: »Takoj, ko bo taka metoda validirana in bodo rezultati zanesljivi, se bomo lotili tudi take preiskave. Zaenkrat pa standard ostaja jemanje vzorcev iz nosno-žrelnega dela.«
Preberite še: Priznana slovenska pediatrinja o tem, kaj otroci res potrebujejo od svojih staršev
Morda vas zanima tudi: Dve očitni razliki med koronavirusom ter prehladom ali gripo
oddajte komentar