3.1.2023 ob 6:43 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Vnetja mehurja in drugih delov sečil največkrat povzroča bakterija escherichia coli in druge entertobakterije in jih je treba pravočasno prepoznati ter zdraviti, da iz akutnih ne bi prerasle v kronične težave.
Prav zgodnje zdravljenje je namreč ključno tudi za uspešno premagovanje tegobe kadar do nje pride, še bolje pa je s preventivnimi koraki kar najbolj zmanjšati možnost zanjo.
Dejavniki, ki povečujejo tveganje za vnetje mehurja so:
Bakterije, ki povzročajo okužbo, se iz sečnega mehurja izločajo z urinom. Ob nerednem odvajanju tega se lahko naselijo na stene mehurja ter tam pretirano namnožijo.
Zato je pitje dovolj tekočine in posledično redno mokrenje prvi korak v preprečevanju oziroma zmanjševanju tveganja za vnetja sečil.
Ob pogostem zadrževanju urina in nepopolnem praznjenju mehurja se prav tako poviša tveganje za prekomerno razmnoževanje bakterij in posledično za vnetja oziroma okužbe sečil.
Čeprav se vnetje mehurja pogosteje kot pri moških pojavlja pri ženskah, tudi prvi pred njim niso varni.
Zlasti so zanj dovzetni moški s povečano prostato, saj pri njih v mehurju pogosto zastaja urin.
Pri osebah, ki so zaradi inkontinence primorane nositi vložke, se večkrat lokalno razvije okužba zunanjih sečil, ki se lahko prenese tudi na notranje sečne organe.
Osebe, ki imajo sladkorno bolezen, so dovzetnejše za vse okužbe in vnetja, tista sečil pri tem niso izvzeta.
Z leti na ženski sluznici prihaja do sprememb, ki so posledice hormonskega delovanja, te višajo tudi tveganje za okužbe sečil.
Pri moških se s staranjem poviša tveganje za težave s prostato, posledično tudi za vnetje mehurja.
Simptomi vnetja se razlikujejo glede na resnost in obseg težave. V vsakem primeru je treba ob nekaterih spremembah pri mokrenju ukrepati.
Sledečih sedem ne smete ignorirati:
Nezdravljeno vnetje mehurja se lahko prenese na ledvice. V tem primeru se pojavita bolečina v ledvenem predelu hrbta in s povišana telesna temperatura.
Zato je ob omenjenih simptomih treba obvestiti zdravnika in piti dovolj tekočine, po zaslugi katere se bodo patogeni mikrobi lažje izločati iz sečil.
Povzeto po portalu MissZdrava
Preberite še: Zanimiva in učinkovita varovala pred okužbami sečil
Morda vas zanima tudi: Okužba sečil: 6 mitov o zdravljenju
oddajte komentar