12.8.2023 ob 5:55 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Robidnice so ene od spremljevalk poletja. Naj bodo tiste, ki na trnastem grmovju rastejo v gozdovih ali gojene na vrtovih, povsem zrele niso le okusne, temveč tudi zelo zdrave.
Vsebujejo namreč veliko vitaminov, mineralov, antioksidantov in vlaknin ter varujejo pred mnogimi boleznimi. Poglejte nekaj najboljših razlogov za sladkanje z robidnicami.
Robidnice vsebujejo do desetkrat več antioksidantov od paradižnika ali brokolija in upravičeno sodijo med najbolj zdrave sadeže. V njih je med drugim zastopan poseben antioksidant elagitanin.
Tega ni v skoraj nobenem drugem živilu in je močan zaveznik z vidika preventive pred rakom.
Ena od vrst antioksidantov, ki pomagajo telesu v boju s posledicami delovanja prostih radikalov, polifenoli preprečujejo zlasti bolezni srca in ožilja.
Močna temno modra oziroma vijolična barva v robidnicah je posledica barvil antocinaninov. Ta se ponašajo z antioksidativno močjo in blagodejno vplivajo predvsem na zdravje srca in ožilja.
Pomembna je tudi njihova vloga z vidika preprečevanja malignih obolenj.
Robidnice zaradi visoke vsebnosti vlaknin nižajo tveganje za sladkorno bolezen tipa dve, prebavne težave, pomagajo pri hujšanju in uravnavajo količino holesterola v krvi.
V 120 gramih robidnic je približno osem gramov vlaknin, prednjači pektin, ki je velik zaveznik srca in dobre prebave.
V semenih robidnic je elaginska kislina. To je še ena snov s protivnetnim delovanjem, ki ščiti pred kroničnimi boleznimi.
Kuhanje je ne uniči, zato kompoti in marmelade iz robidnic ohranijo nemalo zdravilnih moči, ki jih premorejo surovi sadeži.
Robidnice vsebujejo malo energije in so zato prijazne do vitke postave, imajo pa veliko vitaminov A, C, E, folne kisline ter mineralov kalija, mangana, železa in magnezija.
Zaradi vseh omenjenih protivnetnih snovi varujejo pred telesnimi vnetji in z njimi povezanimi boleznimi, ob tem robidnice premorejo še protibakterijsko delovanje.
Res je, ne morejo nadomestiti sončnih očal, a v njih je antioksidant lutein, ki varuje zdravje oči, med drugim jih ščiti pred nevarnimi UV žarki.
Vsebujejo veliko železa in tako pomagajo preprečevati ter blažiti slabokrvnost. K boljšemu izkoristku železa pomaga še v njih znatno zastopan vitamin C.
Vse jagodičevje slovi po številnih pozitivnih učinkih na zdravje, robidnice pa si med njimi zaslužijo prvo mesto, eden od razlogov za to je visoka vsebnost fitoestrogena, snovi, ki niža tveganje za raka dojk in materničnega vratu.
Pri blažjih vnetjih dlesni je dobrodošlo izpiranje ust s čajem iz listov robide. Ta pomaga še pri vnetem grlu, mehurju, menstrualnih težavah in čisti kri. Za pripravo čaja je liste priporočljivo nabirati spomladi.
Zdrobljene posušene liste robide prelijte z vodo, temperature od 70 in 80 stopinj Celzija. Pokrito pustite pet minut.
S čajem izpirajte usta ali ga ob težavah, pri katerih pomaga, pijte trikrat na dan.
Povzeto po portalu Dnevnik.hr
Preberite še: Krompir in drugi darovi narave, ki jih ne bi smeli lupiti
Morda vas zanima tudi: Samo šest marelic na dan ima neverjetne učinke na zdravje
oddajte komentar