18.1.2021 ob 5:50 | Foto: osebni arhiv
Zima, temperature pod ničlo, tam pa stoji »Ledeni« mož in se potopi v Kamniško Bistrico. Gotovo gre za kakšno stavo med prijatelji, je verjetno vaša prva misel. In nato najbrž: Saj je nor, dobil bo pljučnico.
Ne, takšen je vsakodnevni ritual Emila Ledenka. Ja, Ledenka v ledeni vodi. »Nomen est omen« - v imenu je pomen. Prepričan je, da namakanje v ledeni vodi od nekdaj bila njegova usoda, njegova pot, ki ga je prek te zdravilne Wim Hof metode pripeljala do boljšega življenja.
Bilo je tako. »Petnajst let nazaj so mi diagnosticirali najhujšo obliko artroze. Stanje se je iz leta v leto slabšalo. Telo je drevenelo, bolečine so bile vedno močnejše, nisem več vedel kaj narediti. Marsikaj sem poskusil, da bi si olajšal bolečine, a nič ni zares pomagalo. Pred dobrimi štirimi leti pa me 'srečala' ledena voda,« začne 48-letni Domžalčan svojo pripoved o življenju z ledeno vodo.
»Začel sem raziskovati to področje, imel sem močan občutek, da je to res prava pot. Februarja bo štiri leta, odkar to počnem in lahko rečem, da se je v tem času moje stanje izboljšalo za 75-80 odstotkov. Kar je velik dosežek, glede na to, da so mi zdravniki dejali, da mi pomoči ni in da lahko zgolj blažim bolečine s protibolečinskimi tabletami ali pa grem na operacijo in menjavo kolka,« poudarja.
Ne le, da je zmanjšal bolečine, kot pravi, se je tudi njegova fleksibilnost močno popravila, začel se je razvijati tudi v drugih pogledih, napredovati na različnih področjih. »Če primerjam sam sebe danes in pred štirimi leti, ko so bile bolečine najhujše, je razlika res velika, kot nebo in zemlja. Danes lahko normalno živim in funkcioniram, počnem stvari, ki jih prej nisem več mogel. Vse to me je motiviralo, da na tej poti vztrajam.«
Osnova Wim Hof tehnike so dihalne vaje. Te so najbolj pomembne in v kombinaciji z ledeno vodo prinašajo odlične rezultate. »Ne gre pa le za to, pri vsem skupaj je zelo pomembna tudi miselna naravnanost, kako razmišljamo, v kaj verjamemo, ali dovolimo strahovom, da nas vodijo v življenju, koliko si upamo. Vse je odvisno od našega 'mindseta'.«
Kot razlaga, stvar deluje zelo enostavno: s pomočjo zavestnega dihanja in mrzle vode lahko aktivno vplivamo živčni, imunski, hormonski in krvožilni sistem. S tem v telesu zaženemo proces sproščanja hormonov sreče, melatonina, ki je zadolžen za spanec, opiatov, stresni hormoni pa se nevtralizirajo. »Telo tako samo začne nazaj vzpostavljati hormonsko ravnovesje, spremeni se telesna biokemija, telo postane alkalno, celice dobijo več kisika in okrepi se krvožilni sistem.«
Aktiviramo notranji ogenj, ki nas v ledeni vodi ščiti.
Kako dihalne vaje izgledajo v praksi, jih je treba izvajati pred vstopom v vodo? »Vsakič, preden grem v vodo, naredim tri serije dihalnih vaj. Te so enostavne, sestavljene iz globokih vdihov in kratkih izdihov. Ta dihalna tehnika je sicer specifična, druge dihalne vaje teh kratkih izdihov načeloma ne vključujejo. Poudarek je na sproščenem dihanju, na zadrževanju zraka. S tem se aktivirajo določeni procesi v telesu, v smislu aktivacije notranjega ognja, kar nas nato v ledeni vodi ščiti,« pojasnjuje in poudarja: »Če se pred vstopom v vodo predihamo, je tudi učinek ledene vode veliko boljši in močnejši kot, če bi vanjo šli brez predhodne priprave.«
Gre tako za telesno kot za mentalno pripravo na mrzlo vodo. Naravnaš se, se umiriš, zaupaš, da zmoreš. »Hkrati pa se v telesu tudi v fizičnem smislu zgodijo procesi, ki nas varujejo pred šokom.«
Dihanje je ključ do življenja, »pravilno« dihanje pa tudi ključ do zdravja. Ledenko je prepričan, da lahko kup zdravstvenih težav rešimo že, če se posvetimo osnovi – dihanju. »Treba je ločiti dihalne vaje od pravilnega dihanja. Dihalne vaje so specifika, obstaja jih malo morje, vsaka ima svoj namen. Glavna težava pri veliki večini ljudi pa je, da ne znajo pravilno dihati v fazi mirovanja.« Kakšno je pravilno dihanje? »Tako kot dihajo dojenčki. Skozi nos, zaprta usta, s trebušno prepono, nežno, mehko, počasi, z minimalnim številom vdihov in izdihov na minuto.« A ker živimo v nekem pogojenem svetu, polnem pravil, se nekje pri drugem, tretjem letu starosti naš naravni ritem dihanja podre, zakrči. To pa nam na vseh ravneh v življenju lahko povzroča veliko težav, ki pa jih ljudje skoraj nikoli ne povezujejo z dihanjem.
A marsikatero težavo bi lahko rešili sami pri sebi, brez da obiščemo zdravnika. Tudi s pomočjo ledene vode. Je to metoda, ki se je lahko loti vsak, ne glede na zdravstveno stanje? »Gre za stvar zaupanja. Sam bi rekel, da je za vsakega, a treba je biti tudi pazljiv. Tisti, ki imajo hujše zdravstvene težave, si morajo ta izziv prilagoditi – tako mrzlo vodo kot dihalne vaje, od količine dihanja do števila serij, števila ponovitev, čas, ki ga preživijo v vodi. Pomembno je, da zaupamo, da poslušamo svoje telo in ne gremo preko sebe.«
Gre za stvar zaupanja. Sam bi rekel, da je ta stvar za vsakega, a treba je biti tudi pazljiv.
Princip je enak za vse, tako za tiste, ki se prvič srečajo s tem izzivom kot za tiste, ki ga izvajajo vsak dan. Seveda, tisti, ki so bolj izkušeni, preživijo v vodi dlje časa. »Bolj si zaupamo, imamo manj strahov, pri začetniku pa je tega več. Zato je dobro, da se vsak tega loti previdno, korak za korakom.«
Ledenku, rojenemu Splitčanu, je najljubša »najbolj mrzla« voda, torej tista med 3 in 6 stopinjami. Najraje se namaka v Kamniški Bistrici, ki je celo leto precej mrzla. Sicer pa za aktivacijo vseh teh procesov zadostuje tudi že mrzli tuš. »Razlika med tušem in ledeno vodo pa je v tem, da ledena voda zahteva več fokusa in je tudi sama izkušnja zaradi tega bolj poglobljena.«
Torej, kaj pravijo ljudje, ko ga sredi zime vidijo, kako plava v ledeno mrzli vodi? »Tako kot pri vsaki stvari, ki je ljudje ne poznajo: se bojijo ali obsojajo. Ko so me prvič videli, so me imeli precej za čudnega. Vse skupaj se jim je zdelo nepredstavljivo, želeli so me odvračati od tega, mi govorili, da bom zbolel, naj se ne igram. Po vsem tem času pa me niti ne gledajo več čudno. Poznajo me. Začeli so me tudi spraševati, zakaj to počnem. Ko sem jim povedal, zakaj in koliko zdravilnih učinkov ima ledena voda, kaj vse se zgodi v telesu, kaj vse lahko v življenju s pomočjo tega spremenimo, se jim je vse skupaj zdelo precej zanimivo. Zdaj se jih bolj dotakne, skoraj vsak ima kakšno težav, ki bi jo rad rešil.«
Kot pravi, ga pred tem, da ne zboli v mrzli vodi, varuje »redno prakticiranje, poslušanje sebe, priprava z dihalnimi vajami«. »To moraš početi spoštljivo, fokusirano, zavestno, biti prisoten. To ni tekma, ni dokazovanja, pretiravanja. Čas ni pomemben. Vse je v glavi. Telo zmore veliko več kot si mislimo. Um je tisti, ki nas omejuje.«
K Ledenku na delavnice prihajajo ljudje, ki si želijo v življenju nekaj spremeniti. »Eni imajo zdravstvene težave, srečal sem se s primeri hudih depresij, bipolarnih motenj, bolečin v hrbtenici, tumorjev, multiple skleroze in drugih resnih diagnoz. Prihajajo pa tudi ljudje, ki so izgoreli, so čustveno na tleh, anksiozni, nesamozavestni. Ljudje bi radi celostno spremembo, psihološko, telesno, čustveno. A tega se ne da ločevati, vse je prepleteno.« Pravi še, da nikogar ne odvrača od zdravnikov, ne uradnih ne alternativnih, pove pa vsakomur, da lahko za svoje zdravje in počutje največ naredi vsak sam. »Za marsikatero težavo ne bi potrebovali zunanje pomoči. Mrzla voda namreč lahko odplakne težave v zelo kratkem času.«
Preberite še: Veste, da zelo verjetno dihate napačno? (učiteljica joge nas uči tehnik dihanja)
Morda vas zanima tudi: Dihajte dobro, ne globoko (odlični nasveti tudi za astmatike)
oddajte komentar