18.2.2022 ob 11:46 | Foto: Katarzyna Bialasiewicz/Gettyimages | Avtor: M. FL.
Narcisi so ljudje, ki želijo biti vedno v središču pozornosti, hrepenijo po pohvalah in komplimentih ter energijo sočloveka izkoriščajo z namenom, da bi se sami počutili bolje.
Osebe z narcistično motnjo se ne ozirajo na potrebe, želje ter čustva drugih, ves svet se vrti le okoli njih in izpolnjevanja njihovih lastnih potreb.
Ne premorejo prav nobene empatije, niso sposobni sočutja ter ne zmorejo stkati globlje povezanosti. Narcisi so osebe, ki veliko vzamejo, a praktično ničesar ne dajo. Odnos z njimi je toksičen in pri partnerju pušča resne posledice na čustvenem zdravju.
Zato je takšno osebo treba čim prej prepoznati in se od nje umakniti. Na srečo so narcisi, čeprav toksični, tudi predvidljivi in najpogosteje jih izdajajo sledeče poteze.
Manipulacija, s katero narcis doseže, da človek, ki mu je blizu, dobi občutek, da je kriv za vse slabo, je strategija, ki najbolj jasno opisuje ljudi s to značajsko črto.
Narcisi nikoli niso krivi za nič. Za vse svoje napake najdejo krivdo v drugi osebi, za vse svoje prestopke obtožujejo nekoga tretjega, za kar koli storijo slabega, najdejo izgovor in opravičilo.
Za svoja dejanja nikoli ne prevzemajo odgovornosti, kadar jim kdo kaj očita, reagirajo z napadom in sebe vedno ščitijo na vse mogoče načine. Takšno obnašanje je zanje značilno v vseh odnosih: družinskih, prijateljskih, poslovnih in seveda tudi intimnih. Prav tam je najbolj moteče in pride najbolj do izraza.
Dvosmerna komunikacija narcisom predstavlja veliko težavo, saj bi morali kdaj tudi samo molčati in poslušati, kar je za nekoga, ki ima o sebi zelo visoko mnenje ter je prepričan, da premore vso modrost sveta, zelo težko.
Narcis torej skače v besedo, v komunikaciji nadvladuje sogovornika, mu ne pusti, da bi do konca izrazil svoje misli, ideje, prepričanja in ne posluša, kaj mu sogovorec sporoča.
On bi storil vse, da bi pogovor tekel v njegovo korist, kajti njegova korist je edino, kar zanj v resnici šteje.
Še ena oblika čustvene manipulacije, ki si jo narcisi pogosto privoščijo, je igranje žrtve. Kadar narcis opazi, da pozornost ni usmerjena vanj, uporabi vse mogoče taktike, da bi se žarometi znova obrnili proti njemu.
Ena od njih je igranje žrtve, kar počne z napihovanjem svojih težav, z izmišljanjem teh, s poudarjanjem svojih (negativnih) občutkov ter z obtoževanjem druge strani, da ga ne razume, ga zapostavlja ali zanemarja.
Narcis nikoli ne dopušča, da bi bil v središču pogovora ali dogajanja nekdo drug.
Malce narcisa je v resnici v vsakomur in pri sleherniku kdaj na površje pridejo lastnosti, ki jih pripisujemo čustvenemu manipulantu. A dokler so te obvladljive ter ne prevladujejo, brez skrbi.
Kadar pa postanejo glavno orodje in orožje za doseganje svojih ciljev in interesov si je treba priznati, da imamo opravka z nepopravljivim narcisom, za katerega je škoda izgubljati čas ter energijo.
Preberite še: Pet jasnih znakov, da ste v zvezi, ki vam škoduje
Morda vas zanima tudi: Deset toksičnih ljudi, ki se jim morate izogibati
oddajte komentar