10.8.2023 ob 1:20 | Foto: Gettyimages
Bralec se sprašuje:
Ker se v naši zakonodaji stalno spreminjajo predpisi, me zanima, ali s tem, ko denimo pomagam sosedu pri košnji trave in pri pleskarskih delih morda delam tudi na črno? Me lahko doleti zaradi tega kakšna globa?
Odgovarja pravnik mag. Boštjan J. Turk:
V zgoraj omenjenih primerih gre za izvajanje sosedske pomoči. Za tako pomoč se šteje opravljanje dela med sosedi, kadar med njimi obstaja določena fizična bližina v smislu prebivanja, pod pogojem, da med njimi ni sklenjena pogodba (denimo podjemna pogodba, gradbena pogodba) in pod dodatnim pogojem, da se tako delo opravlja brezplačno.
V primeru, če pa bi se tako delo opravljalo za plačilo, pa bi bilo treba skleniti ustrezno pogodbo (denimo podjemno pogodbo), od katere bi bilo treba plačati davke in prispevke. Če bi prejeli plačilo na roko in ne bi sklenili ustrezne pogodbe, pa bi šlo za delo na črno.
Če pa sosedu pomagate neformalno, brezplačno kot dober sosed oziroma dober mejaš, se taka sosedska pomoč ne šteje za delo na črno in vas zaradi tega ne more doleteti nikakršna globa.
Prav tako se za delo na črno ne šteje tudi sorodstvena pomoč, nujno delo, humanitarno delo, karitativno delo za invalidske organizacije, prostovoljno ter dobrodelno delo, kratkotrajno delo in osebno dopolnilno delo.
Za delo na črno se ne šteje niti brezplačna pomoč na kmetijah, planinah in skupnih pašnikih ob sezonskih konicah.
Odgovor je pripravil pravnik Mag. Boštjan J. Turk. Če ste se tudi sami znašli v pravni dilemi in imate zanj vprašanje, mu za brezplačen nasvet pišite na icgp@siol.net, v predmet sporočila pa pripišite ZA ONO. |
Preberite še: Ali lahko za škodo zaradi poplav odgovarjata država ali občina (odgovarja pravnik Boštjan J. Turk)
Morda vas zanima tudi: Občina bi rada gradila na moji zemlji, ali lahko zahtevam odškodnino
oddajte komentar