7.8.2023 ob 1:00 | Foto: Voranc Vogel/Delo
Zanima ga:
Verjetno bo moje vprašanje zanimalo še marsikoga, ki je bil nedavno prizadet s poplavami.
Zanima me namreč, ali lahko za škodo zaradi poplav odgovarja tudi država ali občina – denimo, ker ni sprejela ustreznih preventivnih ukrepov za zavarovanje poplavno ogroženih območij pred poplavami (na primer z gradnjo protipoplavnih zadrževalnikov oz. nasipov)?
Že vnaprej hvala za odgovor.
Odgovarja pravnik mag. Boštjan J. Turk:
Zelo dobro vprašanje. Še posebej zato, ker je na tem področju v Sloveniji zelo malo sodne prakse.
Gledano z vidika odškodninskega prava, namreč obstaja pravni temelj, ki bi lahko služil kot podlaga za vzpostavitev odgovornosti države oz. občine. Državni organi namreč v primeru, če jim zakon recimo nalaga gradnjo protipoplavnega zadrževalnika, pa tega ne zgradijo, ravnajo protipravno v smislu opustitve dolžnega ravnanja.
Če je občanom zaradi te opustitve nastala škoda, bi torej za škodo lahko odgovarjala tudi država oziroma občina. Opozarjam pa na to, da se zna država oz. občina tu sklicevati na višjo silo, in sicer da je ustrezno vzdrževala vodotoke, da je v vzdrževanja vlagala ustrezna sredstva ter da vzrok za poplave ni bil neustrezno vzdrževanje vodotokov, ampak izjemno visoka voda.
Vsekakor je do nadomestila za škodo precej lažje priti v primeru, če je premoženje zavarovano zoper poplave, drži pa seveda tudi tu, da si zavarovanja vsakdo ne more privoščiti.
Odgovor je pripravil pravnik Mag. Boštjan J. Turk. Če ste se tudi sami znašli v pravni dilemi in imate zanj vprašanje, mu za brezplačen nasvet pišite na icgp@siol.net, v predmet sporočila pa pripišite ZA ONO. |
Preberite še: Sin ne izpolnjuje obljub. Ali lahko razveljavim pogodbo o dosmrtnem preživljanju?
Morda vas zanima tudi: Občina bi rada gradila na moji zemlji, ali lahko zahtevam odškodnino
oddajte komentar