12.3.2016 ob 11:00
Vsakdo, ki se odloča za lepotno operacijo, si postavlja največ vprašanj o tem, kako bo videti po okrevanju. Pacienti, ki si želijo sprememb na telesu, so večinoma tako prepričani, da te potrebujejo, da se postopka bojijo manj kot tega, kako bodo videti. K temu pripomore tudi dejstvo, da lahko kirurg natančno opiše potek celotne operacije, ne more pa natančno prikazati, kakšno bo telo po njej. Zato je 3D-simulacija estetskega posega izjemno dobrodošla novost na področju lepotnih operacij, saj lahko z njo kirurg pacientu prikaže jasno predstavo o tem, kako bi izbrani poseg spremenil njegov obraz ali telo, ter tudi, ali se njegove želje ujemajo z obliko in proporci celotnega telesa.
Spremljajte nas tudi na Facebooku.
"Jasna komunikacija med plastičnim kirurgom in pacientom, ki si želi estetskega posega, je izjemnega pomena. Zagotovo je bistveno večja kot pri drugih tipih kirurgije, saj je enako pomembno razumeti pričakovanja in motive pacienta kot brezhibno opraviti operacijski poseg. Tudi vrhunsko opravljen kirurški poseg, kjer so rezultati objektivno gledano odlični, lahko včasih zgreši svoj cilj," pravi specialist plastične kirurgije Andrej Repež. "Pacient je lahko imel drugačna pričakovanja," pojasnjuje in dodaja, da so v takem primeru zgrešili skupni cilj, to je srečen pacient.
S 3D-simulacijo lahko pacientka svoje prsi vidi iz ptičje perspektive.
Posveti pred operacijo so zato ključni. Lepotni kirurgi na njih pozorno poslušajo stranko, se večkrat znajdejo v vlogi psihologa, pacienti pa na srečanjih preverjajo kirurgovo zaupanje. Gradi se torej medsebojno zaupanje, kar je zagotovo ključno za uspešno operacijo. "To pogosto skiciramo, pri povečavi dojk si pomagamo z zunanjimi vsadki, včasih pokažemo fotografije podobnih primerov, a je prav vsak drugačen, zato je takšna informacija pomanjkljiva. Že vrsto let obstajajo programi, ki omogočajo simulacije estetskih rezultatov. Ti pomagajo tako pacientu kot kirurgu, vendar pa moramo razumeti, da človeško telo ni glina in se tkiva celijo ter s časom spreminjajo," pove dr. Repež, ki skupaj s plastičnim kirurgom Petrom Zormanom na svoji kliniki uporablja 3D-simulacijo, za katero verjameta, da je tako razvita, da ima uporabno vrednost.
Kirurg Andrej Repež pravi, da pojma lepo in naravno vsak razume drugače.
Program deluje tako, da s 3D-skenerjem, ki je pritrjen na tablični računalnik, poskenirajo telo iz različnih zornih kotov. Na zaslonu se nato pojavi preslikan del telesa, nato pa program ponudi možnosti lepotnih popravkov. "Tako lahko simuliramo posege na obrazu ali telesu in izbiramo na desetine različnih," opisuje dr. Zorman. Vse spremembe, ki jih bodo naredili, si lahko na simulaciji ogledamo iz več zornih kotov, kar je izjemno pomembno. Tako lahko pacientka, ki se odloča za povečavo prsi, vidi, kako bodo te videti, ko bo pogledala navzdol. Program se lahko uporablja za vse lepotne posege, tudi liposukcijo. Pri tem izračuna odvzeto količino maščobe in prikaže, kakšno bo telo po posegu.
Kirurg Peter Zorman 3D-simulacijo razume kot dodatno pomoč pri kakovostnem posvetu.
Čeprav je omenjeni program, ki prikazuje 3D-simulacijo estetskega posega, izjemno natančen, pa kirurga poudarjata, da ne smemo nikoli pozabiti, da je človeško telo živ organizem in da na končni rezultat ne vpliva le izbrana kirurška tehnika, temveč dejavniki, na katere kirurgi nimajo vpliva. "Program ni nadomestilo kakovostnega in poglobljenega pogovora, je dodatni pripomoček," še pove dr. Repež.
Avtorica: Daša Mavrič
Foto: Shutterstock, Jernej Prelac
oddajte komentar