27.12.2022 ob 10:30 | Foto: Pixabay
Leto gre h koncu, zato je smiselno, da se ozremo nazaj in pogledamo, kakšno leto je za nami, s stališča donosov.
Kaj bi se zgodilo, če bi tisoč evrov pred natanko enim letom vložili v določene (finančne) produkte, ki so nam na voljo?
Pogledali smo vrednosti delnic na Ljubljanski borzi, vzajemne sklade, ceno unče zlata in srebra ter vrednosti nekaterih kriptovalut (20. december 2022 smo primerjali z 20. decembrom 2021).
Osredotočili smo se na prvo kotacijo. Na spletni strani Ljubljanske borze o njej zapišejo: "Predstavljajo se najboljši izdajatelji, ki izstopajo po likvidnosti, velikosti, transparentnosti in mednarodni prepoznavnosti."
Spodaj si lahko ogledate, kakšne dobičke ali izgube bi lahko pridelali, če bi delnico kupili 20. decembra 2021 in jo prodali 20. decembra 2022.
V najboljšem primeru bi iz tisočaka, če zanemarimo vse morebitne stroške, ustvarili dodatnih deset evrov, v najslabšem pa bi bile vaše delnice namesto tisoč evrov danes vredne 790 evrov.
Če ste pristaši vzajemnih skladov, potem ste imeli kar nekaj možnosti za lepe donose.
Iz spletne strani Vzajemci.com je razvidno, da je bila donosnost sedmih vzajmenih skladov v enem letu višja od desetih odstotkov, 20 vzajemnih skladov pa je bilo v zelenem (od 168).
Tisti z najbolj srečno roko so vrednost svojega vložka povečali celo za 52 odstotkov (CPR Invest Global Gold Mines). Sledita Generali Surovine in Energija in Infond Surovine in energija z 28- oziroma 25,54-odstotno donosnostjo.
Na drugi strani je 14 skladov v enem letu beležilo najmanj 20-odstotno izgubo, najslabši med njimi celo 65-odstotno.
V zadnjem primeru to pomeni, da bi od vašega tisočaka ostalo še 350 evrov, v najboljšem primeru pa bilo vaših vloženih tisoč evrov danes vrednih 1520 evrov.
Ko govorimo o zlatu, se ga pogosto omenja kot zavetje pred inflacijo, pa tudi kot zavetje v času finančne krize. Kaj se je v enem letu zgodilo z njim in kaj s srebrom?
Preverili smo ceno unče v evrih in ugotovili, da bi z njima lahko v enem letu ustvarili sledeče donose:
Glede na to, da se pogovarjamo v zadnjem času o skoraj dvomestni inflaciji, niti ni tako slabo, mar ne?
Danes se, ko govorimo o kriptotrgu, pogosto pojavlja izraz kriptozima, nekateri pa ne govorijo le o zimi, ampak celo o polarnem mrazu.
Vrednosti so od višav, kjer so bile nekoč, krepko nižje, koliko časa bodo tukaj vztrajale, če je dno sploh doseženo, pa bomo šele videli. Ni dvoma, da je bilo minulo leto na kritpotrgu precej turbolentno, kar se je vsekakor odrazilo na cenah.
V zadnjih 365 dneh smo tako pri odmevnejših kriptovalutah v globokem minusu. Spodaj izpostavljamo tiste, ki smo jih izbrali v uredništvu:
Med zgoraj omenjenimi kriptovalutami bi jo najbolje odnesli, če bi denar pred enim letom vložili v žeton BNB. Od tisoč evrov bi jih izgubili "le" 530. Izguba bi bila precej večja, če bi s tisočakom kupili kriptovaluto shiba. V enem letu bi izgubili kar 730 evrov.
Strokovnjaki sicer že dolgo opozarjajo, da so naložbe v kriptovalute zares tvegana naložba. Kako zelo tvegana, so nekateri spoznali na lastni koži in ostali praktično brez celotnega vložka.
Preberite še: Znaki, da oseba, v katero ste zaljubljeni, prikriva odvisnost (in kako ravnati v tem primeru)
Morda vas zanima tudi: Kako se lotiti novoletne zaobljube o hujšanju, da bo ta uspešna (svetuje Jernej Ogrin)
oddajte komentar