1.4.2023 ob 10:45 | Foto: Dejan Javornik, Eos
Dr. Katja Rebolj je nabiralka, biologinja in čebelarka. Narava jo navdihuje. S sodelavci znamke Rožma so strokovnjaki za užitne divje rastline, okrasne jedilne rastline in zeliščni plevel.
Avtorica knjige Zdravilni pleveli zna iz njih skuhati najboljše – preprosto in vrhunsko. Bi tudi vi pomladno užitno rastlinje iz slovenske narave poskusili uporabiti v kuhinji? Dvoma ni. Prileže se.
»Te dni sem dobila sporočilo, da ima mama Vida na svojem vrtu res lepa kurja črevca. To je domače ime za rastlino, ki ji botanično pravimo zvezdica. Te zvezdice sem nato nabrala toliko, da sem jo morala nekako shraniti. Pesto iz zvezdice je priljubljen shranek nabiralcev po vsem svetu.«
Potrebujemo:
Mama Vida ni čisto dobro vedela, kako bi se lotila zvezdice. Najbolj preprosto je, da vzamemo škarje in porežemo le lepe vrhove.
Zvezdico nato umijemo v eni vodi ali dveh. Preden jo damo v blender, jo še na grobo nasekljamo.
Vse sestavine zmeljemo v blenderju do gladkega. Postrežemo na kruhu ali za nekaj dni shranimo v hladilniku.
Za daljše shranjevanje s pestom napolnimo majhne steklene kozarčke in zamrznemo.
»Dišeča vijolica slovi po svoji simbolnosti in je priljubljena rastlina mnogih znanih osebnosti v naši zgodovini. Je zdravilna rastlina, ki pa jo po malem lahko uporabljamo tudi v kulinariki. Tudi če vijolica ne diši, jo lahko uporabimo za pripravo okusnih jedi.«
Potrebujemo:
Za krhko testo s koprivo:
Za nadev:
Koprive damo v vrelo vodo in jih takoj, ko ovenijo, prestavimo v ledeno vodo. Tako bodo ohranile lepo zeleno barvo. Nato jih v blenderju z 1 dl vode zmeljemo v gladko mešanico.
V mešalnik natehtamo vse sestavine za testo in dodamo zmlete koprive. Na hitro zmešamo v kepo testa.
Testo razvaljamo in z njim obložimo model. Nekajkrat ga preluknjamo z vilicami, da se med peko ne napihne. Pečemo v ogreti pečici 10 minut pri 175 stopinjah Celzija.
Medtem zmešamo sestavine za nadev, jih vlijemo na testo v pekaču in pečemo še 10 minut pri enaki temperaturi. Šele nato pito okrasimo z vijolicami in pečemo še 10 minut.
Pri tako pripravljeni piti pojemo tudi dekoracijo.
»Pljučnik je cenjena zdravilna rastlina, ki jo nabiramo za sušenje in pripravo čaja. Sama jo večkrat kot za čaj uporabim v kuhinji, njene cvetove in mlade liste. Čeprav je pljučnik pogost v naših gozdovih, ga nabiramo z vsem spoštovanjem – ne hodimo po rastlinah, od ene ne poberemo vseh cvetov in listov, gozd zapustimo, kot da nas nikoli ni bilo tam ... A on bo vedel in nas naslednjič spet prijazno pozdravil.«
Potrebujemo:
Rumenjake in beljake ločimo in iz beljakov stepemo sneg. Dodamo mu žlico sladkorja in stepemo v čvrst sneg.
V drugi posodi stepemo rumenjake in sladkor, tako da mešanica postane zračna. Dodamo še sol, limonino lupinico, kurkumo, moko in moko leskovih mačic.
Na koncu na roke primešamo sneg, tako da masa ves čas ostane zračna.
Velik pekač prekrijemo s papirjem za peko, ki ga rahlo namažemo z maslom ali oljem. Nanj vlijemo testo in pečemo v 15 minut pri 180 stopinjah Celzija.
Pečen biskvit prekrijemo z vlažno krpo in ga zvijemo.
Ko je ohlajen, ga razvijemo in namažemo z marmelado in stepeno smetano ter potresemo s cvetovi pljučnika.
Zvito rulado potresemo s sladkorjem v prahu in okrasimo s cvetovi pljučnika.
Preberite še: Znanstvenica in nabiralka dr. Katja Rebolj : Ne zavedamo se prav dobro, v kakšnem raju živimo
Morda vas zanima tudi: Pehtran: tej začimbi so včasih rekli zmajevo zelišče (in to je razlog)
oddajte komentar