18.9.2023 ob 11:45 | Foto: Katarzyna Bialasiewicz (naslovna) /Gettyimages | Avtor: M. FL.
Opremljanje majhne kuhinje je lahko velik izziv, saj je treba najti pravo ravnovesje med lastnimi željami in stilom ter funkcionalnostjo prostora.
Predvsem se je treba izogibati nekaterim napakam, zaradi katerih srce doma lahko izgubi uporabnost in kuhinja na videz deluje še manjša ter utesnjena. Na prvih mestih je sledečih pet.
Mnogi menijo, da so majhne talne ploščice idealne za majhne kuhinje, saj so proporcionalne s prostorom, vendar to ne drži.
Namesto teh so primernejše večje keramične obloge, ki prostor vizualno razširijo. Ta učinek je še izrazitejši, če so ploščice v svetlih odtenkih.
Stiskanje velike mize, za katero bi se lahko zbrala širša družba, v majhen prostor, nikoli ni dobra ideja. Če je vaša kuhinja majhna, so veliko boljša izbira mize, ki se po potrebi lahko podaljšajo, sicer pa ne zavzemajo preveč prostora.
Še eno pravilo, ki ga je dobro upoštevati, se glasi: za majhne kuhinje so primernejša izbira mize z zaobljenimi robovi in mehkejšimi linijami.
Za dober izkoristek prostora so pomembne površine, na katerih lahko shranjujete različne predmete. Omare z eno polico nikoli niso dobra izbira.
Če je mogoče, izberite elemente z drsnimi vrati, tako boste prihranili prostor. Dodatnega lahko pridobite s stenskimi kljukami, na katere obesite ponve, lonce ali skodelice.
Mamljivo je v kuhinjo postaviti čim več različnih pripomočkov, a pri tem izbirajte takšne, ki imajo več namenov uporabnosti.
Z njimi boste v omaricah zasedli manj prostora. Bodite pozorni, da se vam pripomočki ne bodo podvajali, stvari, ki jih ne potrebujete več, reciklirajte ali podarite. Presenetilo vas bo, koliko prostora lahko pridobite že zgolj s tem, da občasno prevetrite omare in police ter z njih pospravite vse, kar je tam samo zato, ker se vam zdi škoda zavreči.
Splošno razširjeno prepričanje je, da se je treba v majhnih prostorih izogibati temnim barvam. A če so te uporabljene premišljeno in zgolj v detajlih, lahko vanj prinesejo razgibanost in toplino.
Kuhinja v zgolj eni barvi je na videz enodimenzionalna in zato še manjša, kot v resnici je. Temne barve v kontrastu s svetlimi pa ob premišljeni rabi pričarajo prostornost in zagotovijo zanimivo dinamiko sicer majhnega prostora.
Povzeto po portalu zadovoljna.dnevnik.hr
Preberite še: Triki profesionalnih kuharjev, ki vam bodo olajšali življenje
Morda vas zanima tudi: Kako sem sama prenovila kopalnico in jo spremenila v sanjski kotiček
oddajte komentar