Lesena praznična dekoracija: črke za Mio so postale hobi s polnim delovnikom

Bo tudi pri vas s smrečice visel kakšen leseni okrasek? Maja in Andrej Kodrič sta z njimi ustvarila blagovno znamko Mia Woodart.

18.12.2020 ob 5:55 | Foto: Mia Woodart

Slika avtorja - Špela  Robnik Piše:

Špela Robnik

spela.robnik@delo.si

Lesena praznična dekoracija: črke za Mio so postale hobi s polnim delovnikom

Te dni, ko v naše hiše in stanovanja že vnašamo praznični duh in jih krasimo z božično-novoletno dekoracijo, sta Maja in Andrej Kodrič iz Šentruperta na Dolenjskem »do vratu« med okraski. Pa ne, ker bi jih že razobešala po hiši, temveč ker je zanimanje za njune unikatne lesene izdelke, ki jih ustvarjata pod blagovno znamko Mia Woodart, v tem času skokovito naraslo.

Personalizirani leseni obeski za božično drevesce, lesene smrečice, snežinke, jaslice in še kaj, so trenutno vsak dan na njunem seznamu opravil, ko se vrneta vsak iz svoje službe. A saj jima je v veselje, to je njun hobi, pri katerem čas kar odleti, pravi Maja, ki ji v njeni domači delavnici rada družbo dela tudi dvoletna Mia, zaradi katere se je zgodba o ustvarjanju lesenih izdelkov sploh začela.

Lesene črke za Mio

»Mož je vedno rad delal z lesom, ampak le za hobi, tudi od orodja ni imel praktično ničesar. Ko sem bila noseča, sem ga prosila, da mi je izrezal črke za najino prihajajočo članico. Na spletu nisem našla takšnih kot sem si jih želela, pa sem si rekla, da jih bom sama pobarvala in okrasila. Tako se je tudi najina zgodba začela. Te črke sem pokazala parim dekletom, vse so jih želele še zase. Ker sem imela čas, sem med nosečnostjo ustvarjala in nabralo se je kar nekaj materiala, ki sem ga lahko pokazala. Tako sva se odločila, da zares poskusiva.«

Te črke so se izjemno dobro prijele, tako kmalu nista več dohajala vsem naročilom. Bolje sta se opremila, nabavila tudi primerno orodje, dotlej sta namreč vse rezala na roke. »Tedaj se nama je odprlo, lahko sva začela izdelovati tudi ogromno drugih izdelkov, med katerimi so tudi ti božično-novoletni okraski.«

Zdaj sta v tem poslu dobri dve leti. Črke zdaj niso več glavna dejavnost, je pa še vedno po njih kar nekaj povpraševanja. Ponudba se je hitro obogatila, leseni okraski in smrečice so zadnja leta priljubljen trend. »Ljudje se radi vračajo k naravnim stvarem, kar tudi nama veliko pomeni, saj oba obožujeva les. Več se z njim se srečujeva, rajši ga imava. Ljudje temu dajejo vse večji poudarek. Tudi teh okraskov je bilo pred nekaj leti še zelo malo na trgu in povpraševanja je bilo ogromno. Izbiro vsako leto dopolnjujeva in ljudem ponujava čim širšo ponudbo,« pravi Maja.

Izrezala že prek 2000 različnih imen

Poudarja pa tudi, da je s temi še zlasti priljubljenimi personaliziranimi okraski res ogromno dela. »Vsakega posebej je treba izrisati in izrezati. Naredila sva že prek 2000 različnih imen, ki se ponavljajo.« »Vsekakor največ časa vzamejo izdelki po naročilu, tisti, ki jih nimava v redni ponudbi. Imava sicer takšne tudi najraje, saj se nama z njimi razširja ponudba. Dodajava nove izdelke, z njimi se odpirajo nove možnosti in ideje. Vzamejo pa veliko časa, saj se z njimi popolnoma prilagodiš posamezniku, veliko je izrisovanja, popravkov. Pri vseh izdelkih je največ dela prav s pripravo.«

Med tistimi zahtevnejšimi projekti, ki sta se jih lotila so tudi lesene svečke za 1. november. Trajnostna ideja se je lepo prijela, a dela z njimi je bilo ogromno, priznavata. »Ja, kakšno leto sva jih pripravljala, izrisovala, da so nastale takšne, kakršne sva želela. Najprej je bila le zamisel, potem pa sva spoznala, da je to praktična ideja, ki dolgo zdrži, je lep in konkreten izdelek. Tudi pri vseh ostalih izdelkih nama je zelo pomembna kvaliteta. Izdelka ne bova dala iz rok, če vidiva, da ima neko pomanjkljivost in če vidiva, da ni to to, kar bi lahko najboljše naredila. Zato to svečo dolgo izpopolnjevala. Sestavljena je iz 17 delov, vse je ročno lepljeno, vanjo je vloženega ogromno ur. Je eden od izdelkov, ki tudi pri izdelavi potrebuje ogromno časa. Sva jih pa tudi na inštitutu za intelektualno lastnino zaščitila kot model, izdelek je bil najina lastna ideja, prav tako priprava in izvedba.«

Dobre izdelke hitro kopirajo

Svečo sta zaščitila z razlogom. Dobro že vesta, kako hitro se z delitvijo slik na socialnih omrežjih pojavijo kopije. S tem se soočajo praktično vsi ustvarjalci. In tako se je tudi podobnih sveč na trgu pojavilo kar nekaj. »Ampak kaj moremo. Lahko bi šli v osebne tožbe ljudi, ki dobesedno kopirajo naše delo. Sama sem jih opozorila, da so sveče zaščitene in prosila, naj jih umaknejo iz prodaje. Sem pa zato toliko bolj ponosna na najin izdelek,« je dejala Maja, ki se potolaži z mislijo, da je izdelek očitno že tako dober, da ga želijo kopirati. 

Dela imata za poln delovnik, a vseeno to ni njuna glavna služba, temveč hobi. »Ja, hobi s polnim delovnikom.« »Včasih se težko prilagajava, saj oba tudi hodiva v službo, imava tudi dve leti staro hčerko, ki seveda zahteva veliko pozornosti in jo seveda tudi dobi. Tako veliko delava ponoči, zlasti v tem času, ko imamo povečano število naročil. Še več kot eno službo sva vsak v svoji delavnici,« pravi Maja, ki je po poklicu vzgojiteljica, a dela kot delovodja pri vzdrževanju cest, mož Andrej pa dela v Krki. »Vse skupaj je veliko lažje, ko to delaš kot hobi. Sploh ne veš, kdaj in kam odleti čas. Kljub temu, da dolgo časa traja, se zraven še lahko sprostiš.«

Začela sta v jedilnici

In kako nastanejo ti lični leseni izdelki? Najprej kupita velike lesene plošče, neobdelan les, večinoma topol ali bukev, različnih debelin. »Cele plošče obdelujeva sama, jih reževa, vsak izdelek, preden ga dava iz rok, tudi ročno pobrusiva, tudi barvani so ročno. Z laserjem izreževa le osnovo, zarisano v računalniku.«

Tudi hčerka že »pomaga« risati in vesela sta, da kaže navdušenje. Sicer pa imata delo dobro porazdeljeno. Andrej skrbi za izrise in delo pri izrezih, tudi sestavlja in lepi, če je treba, Maja pa  skrbi za vsa fina in končna dela, kot so barvanje, poslikave, pakiranje, stik z javnostjo … Doma sta si tudi uredila vsak svojo delavnico. Začela sta kar v jedilnici, a hitro je zmanjkalo prostora. »Imava ločena prostora, pri možu je več prahu, zaradi rezanja in brušenja, sama pa zaradi barvanja tega ne smem imeti. Tako da sva morala v vsak svojo delavnico. Zdaj je delo res veliko lažje, ko imaš vse na svoje mestu, imaš prostor za vse zaloge, materiale, papir, karton, kup dodatkov. Tega se ogromno nabere. Na začetku greš po dve barvi, pa še dve in dve, zdaj pa ne znam več povedati, česa vse nimam.«

 

Preberite še: 4 preprosti načini za shranjevanje novoletnih lučk

Morda vas zanima tudi: Bo leto, ki prihaja, boljše od leta, ki se poslavlja (odgovarja astrologinja)


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)