21.4.2017 ob 5:10
Seveda se zavedate, da preveč soli škodi, a dejstvo je, da gre za najosnovnejšo začimbo, ki jo dodajamo skoraj vsaki jedi. Morda pa še ne veste, da je treba pri kuhanju posameznih sestavin biti še posebej pazljiv, kdaj dodati sol. Poglejmo samo nekatere najosnovnejše primere – vse je seveda odvisno od tega, kaj sploh pripravljate.
Testenine
Kadar je govor o testeninah, jim je sol vedno treba dodati že na začetku kuhanja, torej jo dodate že vodi v loncu, kjer jih boste kuhali – takoj, ko voda zavre. Testenine vsebujejo škrob, ki med kuhanjem potrebuje veliko vode, da se zmehča, če bo tej vodi dodano malce soli, pa bo okus boljši.
PREBERITE še // Slaba in še slabša hrana za tvojo kožo
Riž
Podobno kot testenine tudi riž solimo že na začetku, saj riž prav tako absorbira precej vode. No, za riž boste potrebovali še manj soli kot za testenine. Med kuhanje se riž velikokrat spremeni v lepljivo gmoto, če boste sol dodali šele na koncu, pa se bodo njeni kristali dobesedno prilepili na riž, zaradi česar bo imel vsak grižljaj nekoliko drugačen okus.
Meso
Meso solite še pred začetkom peke, prav tako mu pred peko dodajte preostale sestavine. Meso bo tako okusnejše, pazite le, da soka ne boste odvrgli, saj vsebuje pomembne sestavine, ki jih meso med toplotno obdelavo izloči.
PREBERITE še // Osem tednov. Toliko traja, da se odvadite soli
Krompir
Surovi krompir vpija več soli kot katera koli druga sestavina, zato priporočajo, da ga dodate jedi, ki je preveč soljena. Ko kuhate krompir, polovico odmerjene soli dodajte že vodi, preostanek pa dodajte, ko je krompir že kuhan. V tem času se vam prav lahko zgodi, da bo krompir že dovolj slan, tako da dodatne soli niti ne boste potrebovali.
Gobe
Za razliko od zgornjih sestavin pa je treba gobe posoliti na koncu toplotne obdelave. Ker so bogate z vodo, bodo, če jih boste prehitro posolili, prehitro izpustile svoje sokove, postale bodo gumijaste in manj okusne.
Avtorica: Mo. S.
Foto: Shutterstock
oddajte komentar