11.4.2018 ob 6:14
Niste edini, ki dneva ne more začeti brez jutranje kave, ki si do koncentracije z njo pomaga tudi popoldne in si vmes privošči še kakšno gazirano pijačo, v kateri je prav tako prisoten kofein. Ta je v zmernih količinah res lahko v pomoč in na telo vpliva spodbudno, vendar z njim ni pametno pretiravati.
Po poročanju CBS News je kofein najpogosteje uporabljen stimulans po vsem svetu. Ta sam po sebi ni nevaren, težava nastane, kadar ga zaužijete preveč. Po priporočilu strokovnjakov s klinike Mayo, dnevna količina tega pri zdravi odrasli osebi ne bi smela presegati 400 miligramov, kolikor ga je v štirih skodelicah kave. Pri tem se je treba zavedati, da ta še zdaleč ni edini vir kofeina, saj je prisoten tudi v pravih čajih, gaziranih pijačah in energijskih napitkih, kaj pa se zgodi, če z njim pretiravate, niza Insider.
Ne morete spati
Zlahka se je ujeti v začarani krog: ker ste utrujeni, pijete veliko kave. Zaradi veliko kave, ne morete spati. Ker ne morete spati, ste utrujeni in znova smo pri kavi. A prav kofein je tisti, ki na spanec ne vpliva najbolje. Zaradi njega težko zaspite, zlasti, če si ga privoščite pozno popoldne in več, kot ga zaužijete, manj kvaliteten je vaš spanec. Kot so zapisali v publikaciji Journal of Science Translational Medicine, kofein vpliva na naravni ritem telesa oziroma na njegovo notranjo uro, s tem, ko odloži potrebo po počitku, pa ovira kvalitetno spanje.
Srce vam bije kot noro
Ste imeli kdaj po peti, šesti skodelici kave ali po energijskem napitku občutek, da vam srce bije z vso močjo? Po poročanju publikacije American Journal of Clinical Nutrition, lahko ena sama energijska pijača pri mlajših posameznikih povzroči, da srce deluje s hitrostjo 135 do 170 utripov na minuto. Ob tem se pogosto pojavi nepravilen srčni utrip, kar lahko vodi tudi v srčno kap ali odpoved srca.
Hitreje ste dehidrirani
Ste že opazili, da morate tedaj, ko pretiravate s kofeinom, večkrat na malo in veliko potrebo? Razlaga je preprosta: kofein je diuretik in odvajalo. Prav zato spodbuja dehidracijo. Kako izrazita je ta, je odvisno od količine zaužitega stimulansa in od vaše odpornosti nanj. Kot je povedala prehranska strokovnjakinja Keri Glassman, v izogib dehidracije ne bi smeli na dan zaužiti več kot dve skodelici kave, oziroma 200 mililitrov kofeina.
Lahko boste utrpeli krče
Preveč kofeina negativno vpliva na živčni in mišični sistem ter vodi v boleče krče. Ti se lahko odražajo kot bolečine v okončinah, trzanje očesnih vek in tudi tresoče roke, saj kofein povzroča napetost v mišičnih vlaknih po vsem telesu.
Poveča se tveganje za inkontinenco
Jon Gleason, predavatelj na univerzi Alabama je v svoji študiji dokazal, da je pri ženskah, ki na dan zaužijejo 329 miligramov kofeina ali več, za 70 odstotkov višje tveganje za inkontinenco kot pri tistih, ki ga uživajo manjše količine, saj kofein spodbuja delovanje mehurja in mišic, ki se aktivirajo ob praznjenju tega, zato v prevelikih količinah vašim sečilom ne dela ravno usluge.
Lahko vas zasvoji
Najbrž ste pomislili, da so druge zasvojenosti veliko hujše, kot je tista s kofeinom, vendar se je treba zavedati, da tudi ta ni neškodljiv. Ob pretiranih količinah privede do fizične in psihične zasvojenosti, nobena zasvojenost pa zdravju in počutju ne koristi, saj vodi v številna zdravstvena tveganja. Tudi s tega vidika je količino dnevno zaužitega kofeina treba ohraniti v mejah normale.
Avtorica: M. FL.
Foto: Thinkstock
oddajte komentar