Osem dokazov, da vam ljudje lažejo

Nihče vas ne bo več imel za norca.

7.6.2017 ob 7:20

lazi_ThinkstockPhotos-486962714.jpg

S kolikimi ljudmi ste govorili danes? Velika verjetnost je, da vam je kateri od njih lagal. Morda ne samo enkrat. Res je, s tem se ni lahko sprijazniti, a celo najtesnejši prijatelji, sodelavci, člani družine, tudi partnerji, niso vedno povsem odkriti.

Več uporabnih namigov najdete na Facebooku. 

Robert Feldman, psiholog na univerzi Massachusetts, ki se že več desetletji ukvarja s proučevanjem laži, se je dokopal do nekaterih zanimivih podatkov. Najbolj presenetljivo je odkritje, da se 60 odstotkov posameznikov zlaže že med deset minutnim pogovorom in v tem kratkem časovnem okvirju izgovori v povprečju tri laži.

Večina sodelujočih v Feldmanovih študijah se sploh ni zavedala, da ne govori resnice in so to spoznali šele, ko so si na posnetkih ogledali pogovore.

Ljudje neresnico govorijo z različnimi nameni. In čeprav moški in ženske lažejo v enaki meri, se razlogi za to med spoloma razlikujejo: "Ženske večkrat lažejo z namenom, da bi se njihovi sogovorniki počutili bolje, moški pa zato, da bi boljši izpadli v očeh druge strani," je povedal Feldman.

Nova študija Leanne Brinke iz poslovne šole v Haasu je dokazala, da ljudje običajno dobro ločimo laž od resnice, vendar sebe radi prepričamo (ali vsaj igramo), da verjamemo tudi, kadar menimo, da druga stran ni poštena. "Neradi nekoga označimo za lažnivca, saj je vselej prisotna misel, da mu s tem morda delamo krivico," je povedala strokovnjakinja in prav zato, da bi se zagotovo prepričali, ali je nekdo pošten ali ne, nanizala osem najpogostejših potez, na podlagi katerih je tistega, ki ni odkrit, mogoče prepoznati.

lazejo.jpg

Pokrivanje ust

Ljudje, ki lažejo, si pogosto pokrivajo usta. Nanje lahko povsem nezavedno položijo celo dlan ali se dotikajo samo ustnic. Njihovi gibi jih izdajajo še drugače: avtomatsko pokrijejo občutljive telesne dele, denimo vrat, zatilje in trebuh. Zaradi laži se namreč počutijo ranljivi ter izpostavljeni in se bojijo napada tistega, ki ga skušajo pretentati.

Ponavljanje stavkov in pretiravanje s podrobnostmi

Lažnivci sovražijo tišino, zato jo vedno, če se ta v pogovoru pojavi, presekajo. Govorijo več, kot bi morali in nizajo več informaciji, kot bi jih bilo treba. Dlje, kot boste molčali, več podrobnosti bo lažnivec natrosil, da bi vas skušal z njimi prepričati v svojo zgodbo. Prav tako večkrat ponavljajo stavke, saj hočejo s ponavljanjem laži drugo stran napeljati na idejo, da je njihova zgodba resnična.

Pripravljenost na pobeg

Še ena nezavedna kretnja: lažnivec vselej povsem nezavedno išče možnost, da bi lahko, če bi vendarle bil odkrit, pobegnil. Če opazite, da se vaš sogovornik med stanjem ali sedenjem rahlo nagiba proti vratom ali celo stopi bliže teh, se podzavestno pripravlja na beg.

lazi_ThinkstockPhotos-474125684.jpg

Nesovpadanje besed s telesno govorico

Lahko je govoriti laži, težje pa je pripraviti telo, da bi z njimi sodelovalo. Jasen znak, da nekdo laže so torej besede, ki pripovedujejo nekaj in telo, ki govori čisto drugače. Nekdo vam denimo pripoveduje žalostno zgodbo, zakaj je zamudil na delo, njegova usta pa se ob vsaki besedi skoraj razlezejo v smehljaj, roke izdatno gestikulirajo, telo pa izraža zvrhano mero živahnosti in razburjenja. Verjemite telesu, ne besedam.

Spremenjeno dihanje

Ljudje, ki lažejo, avtomatsko začno dihati globoko, saj je telo ob lažeh v stresu in potrebuje več kisika. Včasih lažnivci celo težko govorijo, saj se sluznice v ustih osušijo. Gre namreč za še en telesni odziv na neresnico.

Spremenjeno gibanje oči

Pravijo, da so oči okno duše. To zlasti velja, kadar nekdo laže. A da bi po očeh prepoznali nekoga, ki ni pošten, je treba najprej vedeti, kako se obnaša sicer. Kajti oči se ob lažeh premikajo drugače: če nekdo sicer osredotočeno zre v človeka, nenadoma pa s pogledom bega pomeni, da laže. Če nekdo med govorjenjem nikoli sogovornika ne gleda v oči, nenadoma pa pogleda od vaših ne odmakne, prav tako. Je pa res, da v pogledu tistih, ki lažejo vendarle nekaj skupnega: vselej se večkrat ozrejo proti vratom, saj podzavestno iščejo izhod.

Agresija

Lažnivci so pogosto verbalno agresivni, saj hočejo s povišanim tonom, kričanjem, kazanjem s prstom in podobnimi dejanji drugo stran prepričati, da imajo prav in za takšnim nastopom skrivajo svojo laž.

Nemir

Ta je še en jasen znak nervoze, ki je pogojena z lažjo. Celo izurjeni lažnivci so vedno v strahu, da bodo odkriti in nervozo sproščajo z različnimi kretnjami: igrajo se z lasmi, pokajo prste, se vlečejo za ušesa in podobno. Tudi njihova stopala so le težko na miru, zato se prestopajo in s tem neredko izdajo, da niso ravno pošteni.

Avtorica: M. FL.
Foto: Thinkstock, Shutterstock


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)