19.3.2018 ob 6:41
Naj gre za škodljivega sošolca, nevarnega romantičnega partnerja, spretnega lažnjivca v pisarni ali vsiljivca na internetu, ki bi vas rad vpeljal v donosen posel, dobro je poznati znake, ki vas opozarjajo, da imate opravka s človekom, ki mu za vašo dobrobit ni mar, kar pomeni, da sodelovanje, druženje ali celo intimen odnos z njim v končni fazi ne bodo prinesli prav nič dobrega.
Kajti za sladkimi besedami se skrivajo bolj ali manj prikrite zle namere. "Obstaja več pokazateljev, ki vas opozarjajo, da se morate umakniti iz odnosa, preden bo prepozno. Ne postanite tarča nekoga, ki deluje le v svojo korist, pa naj gre za manipulanta ali celo sociopata, " v svojem blogu na portalu Psychology today svetuje Bill Eddy, predsednik in ustanovitelj inštituta za proučevanje konfliktnih obnašanj in izvedenec za družinsko pravo iz San Diega.
Želja po nadvladi
Manipulantje ali sociopati veliko truda in energije vlagajo v nadvlado drugih. Pri tem ne kršijo vedno zakonov, a vselej vse moči vprejajo v to, da bi dokazovali svojo premoč in uveljavljali nadzor. Prav nadzor je tisti, ki jim omogoča, da od okolice dobijo vse, kar si želijo. V materialnem ali nematerialnem smislu. Gre za izkoriščanje povsem brez slabe vesti, pri svojih namerah pa si pomagajo z besedami in obnašanjem.
Spretnost z besedami
To so posamezniki, ki so odlični govorci. Njihove besede praviloma ne izražajo resnice in poštenih namer, kar znajo spretno prikriti. Najpogosteje z zvenečimi obljubami, zanimivimi zgodbicami iz preteklosti ali z velikimi načrti za prihodnost. Besede jim služijo, da omrežijo svoje žrtve in jih tako lažje vodijo.
Njihove izjave so lahko ekstremno pozitivne: najboljši ste, nikoli vas ne bom prizadel, zaslužite si boljše, zaradi vas sem boljša oseba, zelo ste lepi, pametni, sposobni …, lahko spremenite svet. Z njimi nekoga prepričajo, da jim brez pomisleka verjame in zaupa. Ali ekstremno negativne: nikoli več vam ne bom mogel zaupati, izdali ste me, to mi dolgujete, zaslužite kazen, vse sem storil za vas, s katerimi zbujajo krivdo in slabo vest pri drugi strani. Ta zaradi občutka krive in slabe vesti na koncu postopa v njihovo korist.
Izjemen šarm
Kadar nekaj od nekoga želijo, so izjemno šarmantni in prijazni, ter na takšen način omrežijo tistega, ki bi jim lahko koristil. Hkrati hitro prepoznajo šibke točke žrtve, te pa izkoristijo sebi v prid in s premišljenimi pripombami igrajo na ego sogovornika: z mojimi vezami in vašo sposobnostjo nama bo zagotovo uspelo. Hitro prepoznajo in izkoristijo tudi strahove sogovornika: nihče vas nikoli ne bo vzel v službo, vsi so proti vam, veseli bi moral biti, da ste me spoznali, sem najboljše, kar se vam je zgodilo v življenju. Skratka, s svojim šarmom in premetenostjo povedo natančno tisto, kar njihove žrtve hočejo slišati.
Tiha, a očitna opozorila
Res je, težko je na prvo žogo prepoznati nekoga, ki ima nečedne namene. Zlasti, ker v njegovi družbi večina zanemari svoje lastne občutke, ki so največkrat prvi pokazatelji dejstva, da ne gre za enakopraven odnos. Kot opozarja Eddy, bi ob sledečih morali odpreti oči.
Navezanost
Zaradi ekstremno pozitivnih besed, se mnogi na sociopata zlahka navežejo. Zlasti, če so osamljeni, žalujejo ali imajo nizko samozavest. Odnos pretirane navezanosti se lahko vzpostavi na osebnem, intimnem ali poslovnem področju in žrtev na nekoga začne gledati kot na briliantnega posameznika, ki ne premore niti ene same napake. Prav pretirana navezanost je tista, ki jo je težko prepoznati in si jo priznati, a na drugi strani opozarja, da imate opravka z nekom, ki nima poštenih namer. Kanček dvoma in zdrava mera skeptičnosti sta vselej na mestu, ne glede na to, s kom in v kakšnem odnosu ste.
Sočutje
Podobno, kot pri navezanosti, gre radarje vklopiti tudi, kadar do nekoga razvijete ekstremno stopnjo sočutja. Manipulatnje ga znajo zbuditi s svojimi zgodbicami in domnevnimi krivicami, ki naj bi se jim zgodile in s pomočjo katerih sebe vselej prikazujejo kot žrtve izkoriščanja ali okoliščin. S tem pri drugih zbudijo sočutje in zaradi njega dobijo prav tisto, kar so od vsega začetka nameravali.
Strah
En najpogostejših občutkov v družbi sociopata je strah, da bi vas lahko, če bi vas hotel, prizadel. To so plenilci in v mnogih zbujajo nelagodje. Morda se to pojavi že ob prvem stiku ali je posledica določenega ravnanja. Prav ti, sicer pogosto nepojasnjeni strahovi so tisti, ki vas lahko povsem jasno opozarjajo na dejstvo, da nekdo, ki vam piha na dušo, nima čednih namenov.
Žrtveno jagnje
Sociopati imajo vedno žrtveno jagnje. Nekoga, nad katerim lahko izkazujejo svojo premoč znotraj družine ali širše skupnosti. Uživajo v trpljenju drugih, seveda tistih, ki si z njimi dajo opravka, oziroma ostajajo v njihovi družbi. Posamezniki lahko ob njih razvijejo agresivne vzorce obnašanja, ali jih prevzameta strah in frustracija. Tako prvo kot drugo je neprimerno vedenje, ob katerem manipulant nad nekom dobiva še večjo moč. On uživa tako v agresiji, kot v jezi in nemoči soljudi. Ti mu služijo kot dokaz, da je nekoga povsem nadvladal.
Poniževanje, posmeh, zatiranje
Presenetljivo je, kako sociopati uživajo v trpljenju in nelagodju drugih. Neredko se žrtvam dejanj ali okoliščin posmehujejo, jih zaničujejo ter do njih nikoli ne razvijejo sočutja. Kadar ste torej v družbi nekoga, ki se nesreči drugih posmehuje, je velika verjetnost, da gre za človeka, ki premore značajske lastnosti sociopata in bi se posmehoval tudi vam tedaj, ko bi v resnici potrebovali podporo in pomoč.
Bodite pozorni na njegovo obnašanje
Najlažje je manipulanta prepoznati tako, da pozornosti ne namenjate njegovim besedam, temveč vedenju. Ekstremno negativna obnašanja so značilna za nekoga, ki ravna zgolj v svojo korist, vendar jih vselej spretno prekriva z izgovori in opravičili: bil sem utrujen, bil sem pod stresom, v to sem bil prisiljen. Svoja neprimerna postopanja vselej opravičuje z okoliščinami ali dejanji drugih. Sam je v svojih očeh vedno opran vsake krivde, nikoli se ne opraviči in ne priznava svojih napak.
Korenine obnašanja
Kot je zapisal avtor bloga o manipulantih oziroma sociopatih, se vedenje najpogosteje nakaže in tudi razvije v starosti do 15 let. Otrok ali mladostnik, ki je nagnjen k mučenju živali, kraji članom družine ali drugim, namerno dela škodo in se kako drugače družbeno škodljivo obnaša, ima veliko možnosti, da bo v odrasli dobi postal manipulatnt oziroma celo sociopat.
Žal se pogosto zgodi, da družba v tej dobi ne prepozna takih dejanj kot potencialno nevarne in mladostnik se razvije v človeka, ki ne pozna sočutja ter vselej ravna v svoj prid, ne glede na to, koliko škode s tem povzroči drugim in kakšne posledice imajo njegova dejanja.
Avtorica: M. FL.
Foto: Thinkstock
oddajte komentar