Italija je polna maminih sinčkov

Italija ima že tradicionalno sloves, da je dežela maminih sinčkov.

26.10.2017 ob 11:25

italija_micna_GettyImages-624953080.jpg

Velja, da so Italijani mamini sinčki, raziskava italijanske centralne banke pa je zdaj ugotovila, da se v državi še povečuje delež mladih, ki se vse pozneje odločajo, da zapustijo domače gnezdo.

V raziskavi so ugotovili, da 28 odstotkov ljudi, ki so bili rojeni na začetku 70. let minulega stoletja, še vedno živi s svojimi starši tudi potem, ko so dopolnili 30 let. Pri generaciji, rojeni v 80. letih minulega stoletja, pa se ta odstotek poveča na 38,5 odstotka.

Hkrati so v raziskavi ugotovili, da je 85 odstotkov tistih iz generacije v začetku 70. let minulega stoletja v starosti od 30 do 34 let zaposlenih, medtem ko je pri tistih, ki so rojeni desetletje kasneje, ta odstotek znižal na 71,5 odstotka.

Brezposelnost mladih v Italiji je sicer velika. Lani je bilo v Italiji brezposelnih 37,8 odstotka mladih, kar apeninski škorenj glede na brezposelnost mladih uvršča takoj za Grčijo in Španijo.

Pozna odselitev od doma bi lahko imela resne gospodarske in demografske posledice. Če se mladi ne odločajo za otroke in ne najdejo dela, se pa zanašajo na podporo staršev, bi lahko država utrpela veliko znižanje stopnje rodnosti in manjšo produktivnost. Je pa mogoče trend "ptičkov, ki ostanejo v gnezdu" tudi v odrasli dobi, razložiti s slabimi pogoji na trgu dela in visokimi stroški bivanja, je rezultate raziskave ocenil raziskovalec italijanske centralne banke Enrico Di Stefano.

Italijanski vladi Di Stefano predlaga, naj mladim ponudi subvencije iz javnih sredstev, saj se je npr. tovrstna politika v Španiji izkazala za zelo učinkovito.

Vir: STA
Foto: GettyImages


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)