3.4.2022 ob 5:50 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Ne glede na to, kaj si obujete, vedno vas zebe v stopala. Občutek ni nič kaj prijeten in sprašujete se, kaj tiči v ozadju ledenih nog. Real Simple ima nekaj možnih odgovorov na vaše vprašanje.
Nekatere zebe pogosteje, kot druge. Čeprav je večja občutljivost na mraz res lahko simptom katere od bolezni, gre največkrat za gensko predispozicijo, velik vpliv na to pa ima tudi količina mišične mase na telesu.
"Osebe, ki jih pogosteje zebe, imajo praviloma manj mišične mase. Mišice ustvarjajo toploto in tako segrevajo telo. Kadar je mišic in s tem toplote manj, jo telo iz zunanjih organov preusmeri v vitalne dele, zato se dlani in stopala hitreje shladijo in tudi težje segrejejo," je pojasnil zdravnik Aarti Agarwal.
Drugi pogost razlog za vselej hladna stopala je slabši krvni pretok. Zaradi njega v žile v stopalih pride manj krvi, s tem težje zadržujejo primerno temperaturo.
Prav krvne žile v dlaneh in stopalih so najmanjše in najbolj občutljive, ter zato dovzetne za posledice slabšega krvnega pretoka.
Stres in tesnoba sta še dva dejavnika, ki vplivata na občutek hladu v stopalih. Kadar smo pod stresom, je telo v stanju pripravljenosti na beg. V tem primeru več krvi in z njo hranljivih snovi preusmeri v življenjsko pomembne organe, kot so pljuča in srce, manj pa je posledično pride v okončine.
Tako kot pri slabšem krvnem pretoku, se ta zato hitro shladijo in težko segrejejo.
Hipotiroza je stanje, ki označuje premalo aktivno ščitnico. Ta med drugim izloča hormone, ki zagotavljajo pretvorbo hrane v energijo oziroma toploto. Kadar je teh hormonov premalo, se pojavijo utrujenost, pomanjkanje energije, slabše počutje ter tudi hladna stopala in dlani.
Prvi korak je seveda določitev in odprava vzroka. Poleg tega pa si k toplejšim stopalom lahko pomagate tudi na druge načine.
S premikanjem stopal, denimo med sedenjem, bo vanje prišlo več krvi, zato se bodo lažje segrela in prav tako bodo lažje ohranila toploto.
Redna vadba pozitivno vpliva na splošno zdravje ter na dober krvni pretok. S tem se zmanjša tudi tveganje za mrzla stopala.
Stopala potopite v toplo vodo in jih v njej namakajte približno 15 minut. Tako se bodo segrela, hkrati se bo v njih pospešil pretok krvi, zato bo učinek te terapije dolgotrajen.
Tople nogavice, najbolje volnene, preprečujejo, da bi se toplota izgubljala skozi stopala, dobra izolacija bo pomagala, da bodo ta ostala topla.
Preberite še: Vas vedno zebe? Nasveti, s katerimi vam bo topleje, ne da bi za kurjavo zapravili več
Morda vas zanima tudi: Sedem praktičnih nasvetov za preprečevanje znojenja stopal v visokih petah
oddajte komentar