6.2.2020 ob 5:40 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Vsaka pripadnica nežnejšega spola je že kdaj bila tam: male potrebe ni mogoče preslišati, stranišče, ki je na voljo v telovadnici, lokalu ali na avtobusni postaji pa je vse prej kot čisto. Iskanje primernejšega bi vzelo preveč časa, preostane le školjka, ki ne dosega higienskih meril.
Torej je najboljša rešitev v danem trenutku čepenje nad njo in naravo uslišati tako, da koža ne pride v stik s površino. Kompromis, ki prinese olajšanje in varuje pred morebitno okužbo se zdi idealen.
A kot navaja portal Health, rešitev ni tako čudovita, kot se zdi na prvi pogled in bi se ji v prid zdravja morali povsem odpovedati.
"Kadar se med malo potrebo ne usedete, se mišice medeničnega dna ne sprostijo povsem," opozarja profesorica fizične terapije na medicinski šoli univerze Duke, Carol Fuguers in dodaja:
"Da bi se sečni mehur res izpraznil, morajo biti omenjene mišice čisto sproščene. V kolikor nad straniščno školjko čepite, so od 30 do 40 odstotkov napete, posledično v mehurju ostane nekaj urina, s tem se poviša tveganje za inkontinenco, torej za uhajanje seča med poskakovanjem, kihanjem, kašljanjem in podobnimi dejavnostmi. Hkrati se poveča možnost za vnetje tega sečnega organa."
"Dejstvo je, da se nihče noče usesti na umazano straniščno školjko," še dodaja Figueresova, ki namesto čepenja nad njo priporoča, da jo bogato obložite s toaletnim papirjem ali nanjo položite temu namenjene obloge, ki so na voljo v nekaterih javnih straniščih.
Sicer pa je le malo verjetnosti, da bi se ob stiku s školjko česa nalezli in je sedenje na njej povsem varno že, če jo zgolj temeljito obrišete s toaletnim papirjem. Še najbolje bi bilo tudi z dezinfekcijskim robčkom.
"V kolikor nimate na voljo dovolj papirja, da bi školjko očistili ali jo celo obložili ter je ta res v obupnem stanju, lahko počepnete. Če to ne bo prepogosto, vam ne bo škodovalo, naj pa čepenje nad njo ne postane navada," zaključuje strokovnjakinja.
Preberite še: 6 (res umazanih) razlogov za pogostejše umivanje rok
Morda vas zanima tudi: Okužba sečil: 6 mitov o zdravljenju
oddajte komentar