29.12.2019 ob 5:40 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Utrujeni, pa ne morete zaspati? Morda je za vami le izjemno naporen dan in bi ga radi čimprej odmislili ali vas zaradi pretiravanja v telovadnici bolijo čisto vse mišice. V vseh teh in še mnogih drugih primerih vam pride na misel topla, sproščujoča kopel, ki premaga številne težave. Kajti nič ni učinkovitejšega, kot namakanje v prijetno topli vodi, ki sprošča telo in duha, ob tem pa prežene še zoprne bolečine in pripomore k boljšemu nočnemu počitku.
Dejstvo je, da topla voda dela čudeže, ima pa še en presenetljiv, do sedaj neznan učinek, ki ga navaja portal msn.
Ena zadnjih raziskav je namreč dokazala, da se med sproščanjem v kadi aktivira pinealna žleza v možganih, ki med drugim uravnava izločanje melatonina, znanega tudi pod imenom hormon spanja. Prav zaradi tega kopel pripomore k hitrejšemu in krepčilnejšemu spancu.
Odgovor na to vprašanje ima Shahab Haghayegh, znanstvenik z oddelka biomedicinskega inženiringa na univerzi v Teksasu.
Z analizo 5000 predhodnih raziskav je zaključil, da je najboljši čas za pomirjajočo kopel ali vročo prho ena do dve uri pred spanjem. V kolikor izberete prho, ta ne sme trajati dlje do desetih minut, idealna kopel traja od 15 do 20 minut.
Ta zmore ublažiti tudi bolečine. Tako tiste, ki so posledica preobremenjenih mišic, kot one, katerih vir so artritis ali druge poškodbe sklepov.
V njej se namreč sproščajo mišična tkiva ter se ublaži pritisk v sklepih, hkrati se med njo pospeši krvni pretok, kar blagodejno vpliva na bolečine in, kadar so te blažje, je nedvomno lažje trdno spati.
Preberite še: Vse prednosti kopeli s himalajsko soljo
Morda vas zanima tudi: Izdelaj sama: Kopalne bombice za nove dimenzije sproščujoče kopeli
oddajte komentar