1.10.2019 ob 5:35 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Tu je jesen, z njo hladnejši, krajši in deževni dnevi ter pogostejši prehladi, katerih simptome omilijo tudi izbrana eterična olja. A preden o njih sploh začnete razmišljati je dobro vedeti nekaj:
Najboljši način za preprečevanje virusnih okužb dihal je redno in dosledno umivanje rok. Pogosto.
Če vam jim kljub temu ne uspe ubežati, si lahko tedaj, ko iz nosa teče kot za stavo ter ne morete ustaviti kihanja, pomagate z eteričnimi olji.
Kako jih uporabljati?
Ustvarite mini savno
Vzemite veliko posodo, napolnjeno z vrelo vodo, ji dodajte osem do deset kapljic eteričnega olja, nagnite se nad posodo in glavo pokrijte z brisačo. Skozi nos dihajte dve minuti, para v kombinaciji z izbranim oljem bo sprostila dihalne poti.
Omislite si izparilnik
Vanj nakapljajte izbrano olje v kombinaciji z vodo ter med vonjanjem dišeče pare izkoristite njene učinke na dihala.
Nanesite ga na kožo
Najprej opozorilo: preden eterično olje pride v stik s poltjo, ga vedno razredčite z baznim, sicer lahko pride do neljube kožne reakcije. Eterično olje v kombinaciji z olivnim, mandljevim, koksovim ali drugim oljem pa lahko nanesete na področje sinusov ali senc in tako omilite glavobol ter poskrbite za prehodne dihalne poti.
Najboljša olja za premagovanje prehlada
Olje čajevca: vsebuje protivirusne, protibakterijske in protiglivične snovi ter pripomore k zdravljenju vnetih sinusov in drugih, s prehladom povezanih dihalnih težav.
Olje evkaliptusa: že zgolj vonj olja evkaliptusa sprosti dihalne poti, hkrati v njem prisotne protivirusne in protimikrobne učinkovine blažijo vnetja, omilijo kašelj, manjšajo napetost v prsnem košu in znižujejo povišano telesno temperaturo.
Olje poprove mete: zaradi mentola blaži napetost ter znižuje povišano telesno temperaturo, lajša dihanje in blaži kašelj.
Olje kamilice: z vdihavanjem eteričnega olja kamilice je mogoče znatno ublažiti simptome prehlada, hkrati njegov vonj pomirja in zagotavlja boljši spanec.
Rožmarinovo olje: spodbuja izločanje v dihalih nakopičene sluzi in blaži vnetja.
Olje origana: vsebuje karvakrol, snov, ki se ponaša z močnim protivirusnim in protibakterijskim učinkom.
Olje timijana: tako kot olje origana zaradi karvakrola blaži vnetja ter premaguje neprijazne viruse in bakterije.
Olje cimeta: leta 2017 so strokovnjaki dokazali, da olje cimeta zavira delovanje virusov, ki so odgovorni za dihalne teževe, katere spremljajo prehlad.
Olje sivke: ker deluje sproščujoče, niža raven hormona kortizola v telesu in pripomore k boljšemu spancu, kar je ključno za hitrejše in lažje okrevanje.
Ojle bergamotke: že zgolj 15 minut vdihavanja vonja tega olja znatno ublaži stres in zagotavlja dober spanec.
Olje žajblja: zaradi značilnega vonja pomirja in hkrati blaži kašelj.
Previdnost je na mestu
Ker so eterična olja močno koncentrirani izvlečki rastlin, z njimi ne smete pretiravati. Zdravju koristijo le v primernih odmerkih, zato začnite z manjšimi in postopoma povečujte količino. Previdnost je zlasti na mestu pri nosečnicah, malih otrocih in pri ljudeh s kroničnimi boleznimi. V teh primerih je pred uporabo obvezen posvet z aromaterapevtom ali zdravnikom, piše portal Prevent.
Preberite še: Lepotni odmerek: Čarobnost in resnica eteričnih olj
Morda vas zanima tudi: 13 najboljših živil, ko vas ujameta gripa ali prehlad
oddajte komentar