20.11.2019 ob 5:30 | Foto: Shutterstock | Avtor: T. S. P.
Kihati pomeni sunkovito, glasno izdihati zrak zaradi dražljajev v nosu. Ob kihanju izločimo skoraj 40 tisoč kapljic, ki dosežejo hitrost 160 kilometrov na uro in več. Če si ust in nosa med kihanjem ne pokrijemo, kapljice priletijo kar nekaj metrov proč od nas.
Center za kihanje se nahaja v možganskem deblu, odgovornem za vzdrževanje zavesti, uravnavanje spalnega cikla, delovanje srca, dihanja in prehranjevanja. Poškodbe možganskega debla se ugotavljajo tudi prek nezmožnosti kihanja. Ko nekaj draži nosno sluznico, živci pošljejo informacijo do možganov, ki sprožijo verigo sporočil do drugih delov telesa: prsnega koša, trebuha, obraza, vek, žlez v nosni sluznici in zapiralk. Vsi ti deli delujejo skupaj, da izločijo tisto, kar nas draži. Kadar spimo, so tudi živci v mirovanju, zato takrat ne kihamo.
Kihanje lahko sproži perje, poper, prehlad, gripa, alergije ali pa močna svetloba. Približno eden od petih ljudi kihne, ko je izpostavljen močni sončni svetlobi. Takrat se sproži reakcija imenovana foto refleksno kihanje. Znanstveniki ne vedno natanko, kaj ga sproža, a menijo, da sporočilo, ki ga možgani ob močni svetlobi prejmejo, da morajo zožati zenice, lahko prečka pot sporočil, ki jih možgani prejmejo med kihanjem. Kihanje lahko sproži tudi nenadna sprememba temperature – predvsem pozimi in poleti, ko iz ogretih ali klimatiziranih prostorov stopimo na mraz ali vročino. Nekateri ljudje pa trpijo za posebno motnjo, ki povzroča kihanje, ko imajo poln želodec.
Med kihanjem se oči zaprejo neprostovoljno. Sproži se refleks, ki je podoben reakciji noge, ko nas zdravnik narahlo udari pod kolenom. Vsekakor pa se med kihanjem ne more zgoditi, da bi vaše oči ostale zunaj očesnih jamic, kot lahko vidimo v nekaterih risankah.
Kihanje ne ustavi srca, vseeno pa za trenutek upočasni bitje. Vzrok za to je globok vdih pred kihanjem in stimulacija vagusnega živca, do katerega pride med kihanjem.
Nekateri ljudje nikoli ne kihnejo samo enkrat, temveč večkrat zaporedoma. To je povsem normalno.
Ko začutite, da boste kihnili, tega ne poskušajte preprečiti. S tem boste preprečili njegov namen, v izjemno redkih primerih pa celo pripomogli k nekaterih zapletom in poškodbam, kot so počene krvne žilice v očeh, oslabljene krvne žile v možganih, težave s počenimi bobniči ali trebušno prepono.
Kihanje ima v skoraj vseh kulturah privzeto voščilo. Pri nas pravimo »na zdravje«, v angleščini »bless you«, v Španiji pa »salud«. V skoraj vseh prevodih pa pomeni izraz želje, da bi tisti, ki je kihnil, ostal dobrega zdravja. Pomen je povezan z zgodbami, da naj bi kihanje kazalo na osebo z zagotovljeno smrtjo, ali da naj bi tako duša hotela zapustiti telo. V islamskih državah velja, da oseba, ki kihne, s tem iz telesa izloči bakterije, zato kihanje velja za Alahov blagoslov. Ob kihanju zato zaželijo »Al-hamdu-Lillaah« (hvaljen Alah).
slovenščina: ačih, ahči, čih, ha-či, kih
angleščina: atishoo, achoo
arabščina: hatchu
češčina: hepči
danščina: hatsjoe, hatsije
finščina: atsiuh
francoščina: atchoum, atchi, atcha
italijanščina: etciu
japonščina: hakushon
nemščina: hatschi, hatschu
poljščina: apsik
romunščina: hapciu
španščina: achu, achis, achu
švedščina: atjoo
turščina: hapşu
Priporočamo tudi: Z Merkurjem vam polepšamo praznike
Preberite še: Pet idej, kako odpihniti posledice slabega dne
Morda vas zanima še: Termostatski diktatorji: Temperaturo v gospodinjstvih določajo moški
oddajte komentar