14.9.2020 ob 5:40 | Foto: Foremnia Kowski/Gettyimages | Avtor: M. FL.
Zagotovo poznate nekoga, ki povsem podzavestno poka ali lomi prste. Morda imate to navado celo sami in vas drugi ob značilnih zvokih, ki jih povzroča, vztrajno opozarjajo, da ni dobro za vaše roke, da povzroča artritis in da škoduje mazivnemu tkivu, ki obdaja sklepe.
Pa je vse to res ali so zgolj miti? Odgovore za Reader’s Digest ponuja internist, specializiran za estetsko kirurgijo Alex Foxman z raziskovalnega inštituta Beverly Hills ter tolaži:
"Pokanje prstov ne povzroča artritisa. Res je, da je nekaj raziskav nakazalo, da imajo posamezniki, ki so dolga leta zvesti tej razvadi, v rokah nekoliko manj moči v primerjavi s tistimi, ki tega ne počno, a usodnih posledic to početje nima. Bolečina, ki se ob njem lahko pojavi, ne nastane zaradi pokanja prstov, temveč je znak neodkrite poškodbe sklepov."
"Če vam lomljenje prstov prinaša občutek ugodja in olajšanja, brez skrbi. Značilen zvok, ki pri tem nastane, je posledica pokanja zračnih mehurčkov, ki nastajajo v mazivnem tkivu okoli sklepov. Negativnih učinkov praktično ni. Pika," meni tudi ortopedski kirurg John Kelly.
Študija, ki sta jo v Združenih državah Amerike izvedla kirurg za roke Robert Szabo in radiolog Robert Boutin, v kateri sta proučevala roke pred in po lomljenju prstov je pokazala, da dejanje ne prinaša negativnih posledic, nasprotno, ima lahko celo koristi. Posamezniki so imeli po pokanju namreč gibljivejše roke.
Namen študije je bil ovreči ali potrditi hipotezo, da lomljenje vodi v zatekanje sklepov, spremembe barve kože in artritis, a tega na podlagi izsledkov nista mogla potrditi.
Pokanje prstov torej ne povzroča artritisa. Ta je v največji meri posledica genskih dejavnikov, staranja in tudi dolgotrajne pretirane mehanske obremenitve rok.
Preberite še: Deset razlogov za krhke in lomljive nohte
Morda vas zanima tudi: Homepatinja Maruša Hribar: Obstaja več kot le ena pot do zdravja
oddajte komentar