3.1.2019 ob 5:10
Čeprav tedaj, ko se začne trebuh večati, vsak najprej pomisli na debelost, ta ni vselej krivec za širši obseg pasu. Poglejte, kje še tičijo vzroki zanj in kako jih premagati.
1 Blazinice
Kako jih prepoznati? Gre za maščobne blazinice tik nad boki na obeh straneh trebuha.
Vzroki: Večinoma sedeč način življenja ter velika naklonjenost slaščicam, beli moki, rafiniranemu sladkorju ter alkoholu.
Kako se jih rešiti? Pijte manj alkohola. Vsaj dva tedna se mu povsem odpovejte, nato pa ga uživajte zmerno, ne več kot kozarec vina na dan.
Spremenite način prehrane, izogibajte se dietnim izdelkom z manj maščobe. Jejte več jajc, pustega mesa, zelenjave ter zdravih maščob, katerih vir so lupinasti plodovi, ribe in avokado.
Začnite zmerno vaditi, tudi dolgi sprehodi bodo doprinesli k izboljšanju. Vanje vključite počepe in sklece.
Posebni napotki: Fizična aktivnost in pravilna prehrana bodo za lepši trebuh v tem primeru povsem dovolj.
2 Trebuh zaradi stresa
Kako ga prepoznati? Izbočen, trd trebuh na področju popka.
Vzroki: Kroničen stres, preskakovanje obrokov, velike količine kave, sindrom razdražljivega črevesja, nezdravi prigrizki, premalo spanja.
Kako se ga rešiti? Poskrbite za dober spanec, k počitku se odpravljajte dovolj zgodaj. Ljudje pod stresom spijo premalo, kar v telesu zavira nastajanje hormona leptina, ki uravnava tek in presnovo.
Pred spanjem se sprostite. Izvajajte dihalne vaje, meditirajte, privoščite si dolgo kopel.
Omejite vnos kofeina, zaužite največ dve skodelici kave na dan.
Ne pretiravajte z vadbo. Preveč intenzivna kardio vadba v telesu spodbuja nastajanje hormona kortizola, pod vplivom katerega se maščoba nalaga prav na področje trebuha. Raje izberite jogo in dolge sprehode.
V prehrano vključite magnezij. Ta mineral pripomore k sproščanju, veliko ga je v zeleni zelenjavi, lupinastih plodovih in pšeničnih otrobih.
Posebna navodila: Pred spanjem izvajajte nekaj preprostih joga položajev ali dihalnih vaj ter popijte kamiličen čaj. To vas bo sprostilo in pripomoglo k izdatnejšemu počitku.
3 Nizek trebuh
Kako ga prepoznati? Poudarjen spodnji del trebuha pri sicer vitkih posameznikih.
Vzroki: Monotone in ponavljajoče se vaje v telovadnici, enolična prehrana, kriva hrbtenica.
Kako se ga rešiti? V prehrano vključite več vlaknin: zeleno zelenjavo, sadje, polnozrnate izdelke. Pozabite na počepe. Obstaja namreč verjetnost, da jih ne izvajate pravilno ali da z njimi pretiravate, s tem trpi hrbtenica in trebuh je še bolj izrazit.
Ne preobremenjujte zgolj enega dela telesa, poskrbite, da bodo med vadbo aktivne vse skupine mišic.
Posebna navodila: Pijte več vode, izbirajte lahko prebavljivo hrano, zeleno zelenjavo ter lahke beljakovine iz rib ali piščančjega mesa. Bodite pozorni na pravilno držo.
4 Nosečniški trebuh
Kako ga prepoznati? Tudi po nosečnosti lahko trebuh ostane povečan vsaj še nekaj mesecev.
Vzroki: Preobremenjenost in premalo časa zase. Maternica se po porodu sama skrči in vrne v stanje pred zanositvijo, a veliko žensk ima težave s pridobivanjem postave, kakršna je bila pred porodom.
Kako ga premagati? Dojenje je pri tem nedvomno v pomoč, saj se pod njegovim vplivom maternica hitreje krči.
Ne začnite prehitro s treningi, vsaj tri mesece počivajte. V prehrano vključite več ribjega olja in drugih zdravih maščob. Keglove vaje naj bodo vaša dnevna rutina.
Ne izvajajte trebušnjakov ali sklec, ti so po porodu najbolj neprimerne vaje.
Posebna navodila: Privoščite si dovolj spanca. Kadar le lahko, počivajte. S tem boste lažje vzpostavili hormonsko ravnovesje, med spanjem pa bodo hormoni spodbujali izgorevanje maščob.
5 Napihnjen trebuh
Kako ga prepoznati? Zanj je značilna večerna napihnjenost. Zjutraj je raven, zvečer napet ne glede na to, da se niste zredili.
Vzroki: Alergija na hrano, počasna presnova, neravnovesje bakterij v črevesju.
Kako se ga rešiti? Najpogostejše alergije na hrano so preobčutljivost na gluten (testenine, kruh), alkohol, kvas (peciva, pivo) in laktozo (mleko, sir, maslo).
Po dva tedna se izogibajte živilom, na katere bi lahko bili preobčutljivi ter spremljajte stanje. Če se to izboljša, vam najbrž škodujejo določena živila. Jejte več na pari pripravljene zelenjave, nemastnega mesa, rib. Ne preskakujte zajtrka, ne jejte ponoči, žvečite počasi in pijte veliko vode, a ne med obroki.
V prehrano vključite več probiotikov, ki se nahajajo v jogurtu, česnu, čebuli.
Posebni napotki: Izvajajte dihalne vaje, zanje potrebujete le nekaj minut na dan, po obroku pa si privoščite kratek sprehod.
Avtorica: M. FL.
Foto: Thinkstock
Preberite še: Horoskop: 6 najbolj samosvojih znakov, ki se požvižgajo na to, kaj si mislijo drugi ali pa O, joj! Zelo verjetno krompirjev pire pripravljate narobe!
Priporočamo tudi: Prej in potem: Ko babičino stanovanje postane čudovit dom za mlad par (foto)
oddajte komentar