Več stresa
Ženske so bolj nagnjene k duševnim zlomom, še zlasti v povezavi s službo in kariero. Razlog za to je v hormonskih spremembah. Nihanja hormonov so sicer povezana tudi z nastankom depresije. Te duševne težave pogosteje prizadenejo ženske kot moške, kar povzroča tudi neprestani stres, ta pa neizbežno vodi v hitrejše staranje.
Tiste, ki so rodile prej
Raziskava, ki so jo izvedli na univezi George Mason je potrdila, da zaradi nosečnosti ženske izgledajo 11 let starejše, kot dejansko so. Ženske, ki so rodile, imajo krajše telomere (to so deli DNA na koncih kromosomov, ki omogočajo njihovo podvajanje in so kot nekakšna biološka ura). Pri vsaki delitvi navadnih celic se izgubi del telomer. Krajše so te telomere, starejši izgledate. Prav tako na staranje vpliva tudi stres in obremenitev telesa med nosečnostjo.
Moška koža je debelejša
Kot pravijo dermatologi, je moška koža za kar 25 odstotkov debelejša od ženske. Odstotek se sicer od moškega do moškega razlikuje, v splošnem pa velja, da imajo zaradi tega moški tudi manj gub. Je pa tudi res, da so njihove gube debelejše od ženskih.
Količina testosterona
Visoka raven testosterona upočasnjuje staranje. Tudi estrogen sicer deluje podobno, vendar pa proizvajanje tega hormona upada hitreje.
Menopavza
Proizvajanje hormonov se zlasti pri ženskah upočasni v času menopavze. V tem času njihova telesa prenehajo proizvajati toliko kolagena, kot so ga nekoč, to pa se hitro vidi v elastičnosti kože.
Preberite še: Deset stvari, ki po 40. letu postanejo kristalno jasne
Morda vas zanima tudi: Ali smo pozabili, kakšna je odrasla ženska? (Piše Katarina M. Bajt)
oddajte komentar