To moraš vedeti o negi kože, če si na torti že upihnila 30 svečk

Potem, ko na torti upihnete trideset svečk, morate nekoliko svoji koži namenjati več pozornosti.

27.1.2019 ob 4:55

kopalnica_zenska_koza_nega_ogledalo_brisaca_micna.jpg

Trideseta so lepa leta. Ko zakorakate vanje, se veliko manj kot v dvajsetih, obremenjujete z res nepomembnimi malenkostmi, znate izbirati in ceniti prave prijatelje, veste, kaj bi v življenju radi in veste tudi, kako to doseči, na sploh ste samozavestnejši, močnejši in se upate postaviti zase.

A medtem, ko ste glede drugih vidikov življena bolj sproščeni, se tiho prikradejo s staranjem povezane dileme in skrbi. Koža neusmiljeno začne kazati prve znake časa, kar vam ni najbolj všeč. Vendar brez skrbi, ni se treba z njimi kar sprijazniti, treba pa je nekoliko spremeniti lepotilno ter negovalno rutino. Kako, svetuje Cosmopolitan.

V tridesetih letih telo začne proizvajati manj kolagena in elastina, celice se začno obnavljati počasneje in polt je dovzetnejša za zunanje vplive.

"Pri večini so opaznejše posledice neprespanih noči in vpliva sončnih žarkov, polt postane mastnejša ali bolj suha, narišejo se prve gubice," je povedala dermatologinja Anita Sturnham in nanizala nekaj osnovnih smernic za nego kože v tridesetih.


Pozabite na čistilne robčke

Če ste se v dvajsetih še zanašali na čistilne robčke, so trideseta čas, da jih prenehate uporabljati.

"So preveč abrazivni, velikokrat vsebujejo alkohol, ki ni polti prijazna sestavina, saj ne odstranjuje le ličil in druge umazanije, temveč poškoduje tudi naravni zaščitni sloj kože. Ta zato postane dovzetnejša za zunanje vplive in občutljivejša na dehidracijo. Vse to so razlogi, da jih nadomestite s primernim čistilnim mlekom," svetuje dermatologinja.


Bodite nežni

Kot se je izkazalo eni zadnjih raziskav, 62 odstotkov žensk opaža, da je njihova koža v tridesetih občutljivejša in bolj razdražena, kot v letih poprej.

To je največkrat posledica neprimerne nege ter agresivnega čiščenja z mehanskimi pilingi in drugimi čistilnimi sredstvi. Zato izbirajte izdelke, prilagojene potrebam vaše polti, z njimi ne pretiravajte in se izogibajte agresivnim postopkom nege ter čiščenja.


Ne bojte se dermatologa

Veliko žensk se v tej starosti sooča s kožnimi spremembami kot so akne, rozacea, pigmentni madeži in podobno. Vsi ti so posledica stresa, hormonskega neravnovesja, delovanja bakteriji, nepravilne prehrane in še bi lahko naštevali.

Večina čaka, da bodo težave izginile same po sebi, kar se v večini primerov ne zgodi. Nasprotno, nepravilnosti postajajo vse izrazitejše.

Ob kožnih spremembah, kot so izpuščaji, občuten pojav aken, rozacea in drugih, zato obiščite dermatologa, ko bo prepoznal naravo težave in primerno ukrepal.


In kakšna je najboljša negovalna rutina v tridesetih?

Vsaka koža je drugačna in kar odgovarja eni, ni nujno dobro tudi za drugo. Obstajajo pa splošni napotki, ki so dobrodošli za vse, ki so na torti že upihnili 30 svečk.

Jutranja rutina

  • Nežno čiščenje

Med spanjem se koža obnavlja, iz nje se izločajo maščobe in strupene snovi, zato je jutranje čiščenje prav tako pomembno, kot večerno. Polt zjutraj umijte z vodo ter dodatno očistite z miceralno tekočino.

  • Tonik

"Toniki so zadnje čase na nekoliko slabem glasu. Predvsem zato, ker večina teh vsebuje alkohol. Vendar se jim ne gre kar odpovedati. Izberite tonik, ki ne vsebuje alkohola in ga nanesite na očiščen obraz. Z njim boste nekoliko zožali pore ter vzpostavili naravno pH ravnovesje na koži," je povedala Sturnhamova in dodala, da posegajte po tistih, ki so jim dodani antioksidanti ter imajo pH vrednost 5,5. Toliko namreč znaša naravna kislost polti.

"Tonik med drugim kožo pripravi na nanos seruma in omogoča lažje prehajanje tega v globlje sloje," še en pozitiven učinek tega sredstva izpostavlja dermatologinja.

  • Serum

Vlažilne kreme koži nedvomno zagotavljajo prepotrebno vlago in jo varujejo pred zunanjimi vplivi, a če bi radi, da bi aktivne sestavine prešle v globlje sloje in tam resnično dostojno opravile svojo nalogo, potrebujete serum. Pri izbiri tega bodite pozorni na njegove sestavine. Kaj vsebuje dober serum?

Natrijev askorbil fosfat (Vitamin C): antioksidant, ki spodbuja nastajanje kolagena ter izničuje vplive prostih radikalov.

Retinol (Vitamin A): sestavina, ki zavira staranje in hkrati zmanjšuje hiperpigmentacijo ter oži pore.

PHA, BHA, AHA: poli hidroksi, beta hidroksi in alfa hidroksi kisline skrbijo za teksturo kože in z njene površine odstranjujejo odmrle celice.

Salicilno kislino: s polti odstranjuje bakterije in preprečuje izbruhe mozoljev.

Ferulično kislino: združuje vitamina C in E, antioksidanta, ki spodbujata nastajanje kolagena ter izenačujeta ten.


Kaj pa hialuronska kislina?

Hijaluronska kislina polti dovaja vlago in preprečuje njeno izhlapevanje, s tem skrbi za primerno hidratacijo globljih slojev polti ter je zato priporočljiva sestavina serumov in vlažilnih krem.


Vlaženje in zaščita

Izdelke za nego polti vedno nanašajte od najbolj tekočega do najgostejšega, kar pomeni: serum, vlažilna krema, zaščitna krema pred UV žarki. Tako se bo v polt najprej vpilo najbolj tekoče sredstvo, gostejša pa ji bodo nudila nego ter zaščito.

Zaščita pred sončnimi žarki je pomembna pri vsaki starosti. Ne samo, da varuje pred kožnim rakom, temveč upočasnjuje tudi staranje. Zato bi jo morali redno nanašati in zaščitni fakor prilagajati količini bivanja na soncu ter vrsti kože.


Večerna rutina

  • Čiščenje in piling

Najbrž ste svojo čistilno rutino enkrat na teden že nagradili z uporabo kemičnega pilinga, ki s polti odstranjuje odmrle celice. Če še niste, je skrajni čas za ta korak. Odvisno sicer od vrste, a piling smete uporabljati od enkrat do trikrat na teden, nikoli pa ne vsak dan.

V ostalih dneh uporabljajte čistilno sredstvo, ki je primerno za vašo polt in z njim poskrbite, da boste odstranili res vso umazanijo, ki se je na njej nakopičila čez dan.

  • Serum in nočna krema

Namen nočne kreme je pomoč pri obnovi in regeneraciji polti. Še učinkovitejša bo, če boste pred njo na obraz nanesli serum.

  • Krema za oči

Koža okoli oči je najtanjša in najbolj občutljiva. Na njej se zato najprej pojavijo prve gubice. Trideseta so skrajni čas za uporabo posebne kreme za področje okoli oči.

Vzemite si čas, jo z nežnimi gibi utrite v kožo ter tako spodbudite pretok krvi, omilite podočnjake, okrepite mišice na tem področju. S tem boste preprečili prezgoden pojav gub ter spodbudili nastajanje kolagena. Polt bo zato čvrstejša in bo dlje ostala lepa ter gladka.


Avtorica:
M. FL.
Foto: Thinkstock

Preberite še: 9 živil za dobro voljo ali pa 5 trikov, s katerimi testenine ne bodo le okusne, temveč tudi zdrave

Priporočamo tudi: Okužba sečil: 6 mitov o zdravljenju


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)