3.12.2019 ob 5:50 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Le kdo si ne želi lepe, zdrave in gladke polti. A med poplavo kozmetičnih izdelkov je težko izbrati takšne, ki do nje resnično pripeljejo.
"Ključ je v primernih sestavinah," je za Women's Health povedala dermatologinja Lily Talakoub in nanizala štiri obvezne dodatke kozmetiki, ki pripomorejo k brezhibni koži.
Kaj je to?
Glikolna kislina je derivat sladkornega trsa. Sodi med alfa hidroksi kisline (AHA) in je med vsemi temi sestavljena iz najmanjših molekul, zato najlažje prodre v kožo.
Tej nudi kemični piling, kar pomeni, da brez pretiranih poškodb povrhnjice z nje odstranjuje odmrle celice ter drugo nesnago, ki sicer negativno vpliva na lepoto ter zdravje kože.
Zakaj je nepogrešljiva?
Z uporabo glikolne kisline polt postane mehkejša, bolj gladka in mladostnejša, ob tem, kot navaja dermatologinja, ta snov očisti pore ter preprečuje mozolje, blaži hiperpigmentacijo, varuje pred fotostaranjem in je primerna tudi za nego aknaste kože.
Kako in kdaj jo uporabljati?
Večina izdelkov, ki so namejeni pilingu, vsebujejo od 20 do 70 odstotkov glikolne kisline. Te je priporočljivo uporabljati enkrat do dvakrat na teden, serumi, v katerih delež te snovi ne presega desetih odstotkov, pa so primerni za vsakodnevno rabo. Nanesite jih na očiščeno kožo, zjutraj ali zvečer pred nanosom vlažilne kreme.
V kolikor jih nanašate zjutraj, poskrbite za primeren zaščitni faktor, saj omenjena snov povečuje občutljivost polti na vplive sončnih žarkov.
Kaj je vitamin C?
Vitamin C je snov, ki premore antioksidativen učinek ter blaži delovanje prostih radikalov, hkrati polti zagotavlja blag kemični piling.
Zakaj ga uporabljati?
Ne samo, da varuje pred hiperpigmentacijo, fotostaranjem in vnetjem, hkrati spodbuja nastajanje kolagena v koži in jo varuje pred škodljivimi delci iz okolja ter njihovimi vplivi.
Kdaj in kako ga nanašati?
Najbolje je izdelke, ki jim je dodan, na očiščen obraz nanašati zjutraj, sledi naj sloj kreme z zaščitnim faktorjem, saj vitamin C blago povečuje občutljivost polti na sončne žarke, zato je zaščita pred njimi obvezen korak.
Kaj je retinol?
Gre za derivat vitamina A, ki je znan po svojih učinkih na zaviranje staranja.
Zakaj ga uporabljati?
Tako kot vse druge snovi, ki upočasnjujejo staranje, retinol izboljšuje elastičnost povrhnjice ter v globljih slojih polti spodbuja nastajanje kolagena in elastina. Skratka: deluje večplastno.
"Retinol je zvezda med snovmi, ki upočasnjujejo staranje, saj spodbuja obnovo celic, učinkovito odstranjuje odmrle kožne celice, osveži polt, pospešuje njeno regeneracijo in zagotavlja svežo ter gladko kožo," je povedala Talakoubijeva.
Kako in kdaj ga uporabljati?
Na voljo je veliko preparatov, ki jim je dodan retinol. Tisti z višjim odstotkom so praviloma na voljo na recept. Primerna količina je odvisna od kožne težave, a za vse prej omenjene učinke je dovolj, če izdelek vsebuje 0,4 odstotka te snovi.
Potem ko sami, ali s posvetom z dermatologom, najdete primeren izdelek, ga vključite v večerno rutino. V obliki seruma ali kreme ga pred spanjem nanesite na očiščeno polt.
Kaj so ceramidi?
Ceramidi so naravni lipidi (maščobe), ki na polti tvorijo zaščitni sloj, ki jo varuje pred zunanjimi dejavniki in ji pomaga zadrževati vlago. V kremah in serumih so praviloma prisotni sintetični ceramidi, ki posnemajo delovanje naravnih in krepijo polt ter ji zagotavljajo primerno količino vlage.
Zakaj jih uporabljati?
V koži zdravih ljudi brez kožnih težav je več kot 340 vrst ceramidov, ki jo varujejo pred škodljivimi vplivi iz okolja ter ji pomagajo zadrževati naravno vlažnost.
Pri posameznikih s kožnimi boleznimi: luskavica, atopični dermatitis, akne, suha polt je teh manj, zato polt težje zadržuje vlago. Uporaba kreme s ceramidi okrepi delovanje naravnih v obeh primerih.
Kako in kdaj jih nanašati?
Ceramidi so praviloma dodani vsem vlažilnim kremam, niso pa prisotni v izdelkih za čiščenje polti. Primerni so za dnevno in večerno uporabo, zlasti, če polt čistite tudi s tonikom.
Preberite še: Dejanja, zaradi katerih greste vaši kozmetičarki res na živce
Morda vas zanima tudi: Test brez testa: Celo kozmetična industrija je pokleknila pred celulitom
oddajte komentar