21.1.2021 ob 5:50 | Foto: osebni arhiv
Gibamo se, telovadimo, delamo vaje za čvrsto zadnjico, manjši obseg trebuha, hodimo v fitnes, krepimo mišice, vse za dobro telesno pripravljenost in dober videz. Kaj pa dober izgled obraza? Nanašamo te in one kreme, ki obljubljajo prožnost in mladosten videz, nato pa dejansko sliko zastremo še z ličili.
A vendar bi lahko (in morali) skrbeti tudi za boljšo »kondicijo« obraza – z obrazno jogo. Z njo se do lepote dokopljemo od znotraj, ne (zgolj) v meditativnem smislu, pravi Nuša Mahorič, ki se je z jogo obraza spoznala pred nekaj leti, zdaj pa kot učiteljica znanje že podaja naprej.
»Gre za vadbo obraznih mišic. Na obrazu imamo namreč 57 obraznih mišic, 58. je jezik. Načeloma jih seveda ne 'treniramo', govorjenje in izražanje neke mimike, to ni trening obraznih mišic. Če torej treniramo mišice na telesu, jih ohranjamo v dobri formi, jih oblikujemo. Enako je na obrazu. Če bo mišica bolj okrepljena, močna, se bo to seveda odražalo tudi na koži, ki je pripeta na to mišico. Koža bo napeta, gladka. Z vadbo obrazne joge lahko torej dosežemo velik lepotni učinek. Predvsem malo starejše ženske, ki že imajo nekaj gubic, opažajo, da lahko dosežejo učinek,« pojasnjuje 25-letna Ptujčanka, ki se je učila pri znani slovenski učiteljici joge Savini Atai.
Če treniramo mišice, se to odraža na koži, ki bo napeta, gladka.
Začetno zanimanje pa jo je povsem posrkalo, zato se je kot inštruktorica obrazne joge podala tudi na svojo karierno pot. »Ves čas se mi je odpiralo novo znanje, spoznala sem, kako zelo slabo poznamo to področje, ki je pri nas še vedno precej novo, in kako dragoceno je. Vse to me je pritegnilo, da sem tudi sama začela bolj trenirati in preizkušati vse mogoče stvari. Opazila sem številne učinke, zlasti pri boljšem počutju, nisem imela več glavobolov in migrene.«
Obrazna joga ima namreč več učinkov. Eden od njih je, da lahko z njo zgladimo starostne gubice, poskrbimo za boljši izgled in sijaj obraza, na katerega sicer neizbežno deluje gravitacija. »Pri ljudeh lahko opazujemo, kam se jim pomika obraz skozi leta. En tip teh sprememb je izguba volumna, ko so bolj vidne čeljustne kosti, drugi padec v polnosti, ko se vse obrača navzdol, imamo nedefinirane čeljustne linije. Tretji pa mešanica obojega. Gravitacija deluje na nas, na vsakogar vpliva. Če pa treniramo in ohranjamo te mišice bolj prožne, lahko te spremembe na obrazu vsaj malo zaustavimo.«
A še toliko bolj pomemben vidik in učinek obrazne joge je – zdravstveni. Z vajami obrazne joge lahko namreč pomembno skrbimo za duševno zdravje, hormonsko ravnovesje v telesu in na sploh za boljše počutje. »V glavi imamo dve pomembni žlezi, epifizo in hipofizo, ki proizvajata naše hormone, oksitocin, seratonin, melatonin … Hormoni vplivajo na nas, kako se počutimo, kako delujemo, se obnašamo. Nas definirajo. Če želimo vplivati na to, da bi se počutili dobro, da ne bi imeli velikih nihanj v razpoloženju, lahko to storimo tudi s treningom obrazne joge. Kako? Iti moramo nazaj od teh dveh žlez. Ko delamo z mišicami na obrazu, bo začel impulz mišičnega krčenja, prehajati skozi lobanjo do možganov. Možgani bodo ujeli ta val in ta pulz se prenese do notranjosti – do žlez pride kisik in vzpostavi se cirkulacija. S tem omogočimo, da žlezi delujeta čim bolj optimalno.«
Sočni grozdi postanejo rozine.
»Vse skupaj lahko primerjamo z grozdom ali pa obrazom majhnega otroka – polna lička, slina teče, obraz žari, ker v glavi te žleze delujejo na polno. Čez čas pridejo stres, travme, takšni in drugačni strupi, nezdrava hrana. Ti sočni in polni grozdi tako sčasoma postanejo rozine,« je ponazorila z zanimivim primerom.
»Nedavno mi je ena od strank pojasnjevala, kako vidi razliko med običajno vadbo joge in obrazno jogo. Da lahko tam z mislimi hitro nekam zbežiš, tukaj pa sploh nimaš časa, da bi razmišljal o čem drugem. Popolnoma moraš biti osredotočen na to, da držiš posamezne položaje in korake, da dihaš in stiskaš mišice, obstajaš v tem trenutku, tukaj, v to te prisili. Zato rada sama poudarim tudi to, da z jogo obraza krepimo in še poudarjamo čuječnost. Da smo predani tistemu trenutku, v eni stvari,« pojasnjuje Nuša in poudarja, da nam sicer meditacija daje občutek notranjega miru, z njo se umirimo, obrazna joga pa je v tem pogledu kar aktivna, človeka segreje in zbudi, postavi v nek fokus, center.
Krepi in poudarja čuječnost.
Na delavnicah po navadi Nuša začetnikom najprej pojasni osnove in bistvo obrazne joge, nato pa se začnejo vaje. A že ena ali dve vaji v terminu sta včasih dovolj. Na začetku vadba ni tako enostavna, kot si morda mislimo. Vendarle delamo gibe z obrazom, ki jih nikoli nismo in se dejansko učimo nekaj povsem novega. Če se želimo vaj naučiti čim bolj pravilno, kakovostno, moramo dobro ozavestiti gibe, ki jih sicer avtomatizirano ne izvajamo. Tudi zato je toliko bolje, da se tega ne lotimo sami – potrebujemo nekoga, da nas usmerja in popravlja, da ne delamo napak in se še dodatno ne nagubamo. »Najprej pokažem vaje za lobanjske mišice, za velike obrazne mišice. Ko te okrepimo, se lahko znotraj tega začnemo ukvarjati še z bolj preciznimi vajami, ki so lahko tudi bolj prilagojene posamezniku in njegovemu obrazu.«
Kot pravi, sama trenira pet dni v tednu, čez vikend pa počiva. Tako imajo mišice tudi čas, da se regenerirajo in spočijejo. »Priporočala bi vadbo vsak drug dan, morda trikrat na teden. Če želimo ali pričakujemo nek učinek, je enkrat ali dvakrat na teden premalo. Brez treninga pač ni rezultata. To si more razčistiti vsak sam. Treba je to početi redno, potrebujemo le 10 do 15 minut na dan.« Ko sicer vaje že bolje obvladamo in gibe ozavestimo, lahko nekatere izvajamo tudi čez dan, v avtomobilu na primer – če seveda za vajo ne potrebujemo rok.
A vsaka koža je drugačna. Kako hitro bo vadba učinkovala, je odvisno od vsakega posameznika in njegovih danosti. »Pri nekaterih se mišice aktivirajo prej, se hitro pokažejo, pri drugih pozneje. Dve osebi lahko delata enake vaje enako dolgo časa, pa je njun rezultat drugačen.«
Poleg tega - eno je koža, drugo so mišice. Z eno kremico gub ne bomo rešili – žal. »Kreme nam lahko dajejo nek sijaj, sicer pa delujejo le površinsko. Dejansko tu ni težava v koži, temveč je vse skupaj stvar mišic. Preveč dajemo poudarka le koži, pozabljamo pa, da so mišice tiste, ki najbolj oblikujejo naš obraz. Iti moramo globlje,« pravi Nuša.
Sama že zelo pazim, kaj delam, hitro tudi vidim, kaj počenjajo ljudje: se grbančijo, mrščijo, vihajo ustnice navzdol. Malo po malo, pa to ostane.
Nam lahko obrazna joga pomaga tudi, da se znebimo nekaterih navad ali potez obraza, ki povzročajo gube? »Opažam, da sama že zelo pazim, kaj delam, hitro tudi vidim, kaj počenjajo ljudje: se grbančijo, mrščijo, vihajo ustnice navzdol. Malo po malo, pa to ostane. Z obrazno jogo pa si bolj ozaveščen o tej svoji mimiki, si bolj v stiku z obraznimi mišicami, bolj si pozoren, kako delaš z njimi. Ozavestiš te gibe.«
Nuša, ki sicer težav s starostnimi gubami tudi zaradi svoje mladosti še nima, tudi sicer velik doprinos v obrazni jogi vidi v svojem boljšem počutju: »Izvajam jo zjutraj. Da mi neko bistrost, budnost. Čeprav se je vedno lotim še precej zaspana in utrujena, sem na koncu vedno osredotočena, pripravljena na nov dan. Tudi sicer pa se mi je počutje spremenilo na boljše. Nimam več nihanj v razpoloženju, stres se me manj dotakne. Zgradila sem mišice – ne moremo 'nabildati' obraza kot bicepse, vem, pa da sem pridobila pristen sijaj. Vse skupaj je postalo jutranja rutina, brez katere več ne gre. Daje mi občutek zadovoljstva, ker z obrazno jogo skrbim zase iz večih vidikov – mentalnega, lepotnega, duhovnega in zdravstvenega. Je celostna vadba, ki me spodbuja dan za dnem.«
View this post on Instagram
Preberite še: Emil Ledenko, mož iz ledene vode, s katerim se vse več Slovencev namaka v mrzli vodi
Morda vas zanima tudi: Najboljša eterična olja za premagovanje glavobola in migrene
oddajte komentar