25.4.2016 ob 6:35
Šminka je eno od ličil, ki je bilo od nekdaj med bolj priljubljenimi in prodajanimi. O tem govori tudi dejstvo, da je to edino ličilo, ki mu niti v času druge svetovne vojne in kmalu po njenem koncu, ko je zavladala velika ekonomska kriza, ni upadla prodaja. Izbiro ustreznega odtenka šminke lahko prepustimo naključju (se ravnamo po modi ali tem, kaj nam je všeč), lahko pa se odločimo za odtenek (ali dva ali tri …), ki nas najbolj polepša glede na naše barvne značilnosti, pozornost pa lahko posvetimo tudi teksturi šminke.
Že slediš Mični na Facebooku?
Smo tople ali hladne?
Določanje barvnega tipa je lahko cela znanost, ki jo obvladajo barvni svetovalci (tudi sama sem se, čeprav se mi zdi, da so mi osnove jasne, med nastajanjem tega zapisa posvetovala s certificirano barvno svetovalko Tino Martinec Selan), za domačo uporabo pa se lahko ravnamo po preprosti logiki. Topel ali hladen barvni tip si določimo glede na to, kakšna je naša polt. Poskrbimo za primerno dnevno svetlobo in seveda se lotimo določanja na nenaličenem obrazu. Če ima koža rožnat podton, smo najverjetneje hladen barvni tip in nam torej pristajajo različni hladni odtenki šmink. Če pa je naša polt rumenkasta ali celo olivna, smo topel barvni tip. V pomoč so nam lahko še oči. Pri hladnih tipih je tudi šarenica v hladnih odtenkih, pri toplih pa obratno. Seveda obstajajo tudi izjeme in mejni primeri, ki so tudi za barvne svetovalce trši oreh, ampak za osnovno vodilo nam lahko služi zgornje izhodišče.
Nekaj primerov toplih in hladnih barvnih tipov iz zvezdniškega sveta:
Hladni tipi: Gwen Stefani, Katy Perry, Amanda Seyfried
Topli tipi: Penelope Cruz, Alicia Vikander, Emma Stone
Čemu je še dobro posvetiti pozornost pri izbiri šminke?
• Temna šminka nas postara
Rahlo gotski videz je, sploh če je dopolnjen z ustreznim ličenjem oči (ne premočnim, izjema so nočne priložnosti) in lepo, gladko poltjo, lahko lep, vendar nas hitro lahko postara. To je za mlajše ženske mogoče plus, ker si želijo biti videti starejše, vsekakor pa z leti takšno ličenje prinese več minusov: poudarijo se gubice, videti smo utrujene (še bolj, kot smo v resnici) in hitro prestopimo mejo estetskega videza na 'čarovniško' stran. Na splošno svetlejša šminka osvetli in poživi obraz in je za dnevne priložnosti primernejša od temne.
• Če se odločimo za močno poudarjene ustnice, bodimo pri očeh bolj minimalistične
To seveda velja za običajen dnevni make up. Čeprav to pravilo izhaja še iz starih časov, mislim, da se ga še vedno splača upoštevati. Manj je vsekakor več in vedno bolj se v modo vrača naraven videz.
• Tekstura šminke ni nepomembna
Če se je še nedolgo nazaj vse vrtelo okoli leska, so šminke z mat učinkom že nekaj časa lepotna zapoved. Čeprav se mi zdijo lepe in jih imam nekaj, nisem pretirana ljubiteljica, ker se mi zdijo precej zahtevne. Poudarijo nepravilnosti na koži, ker se ne bleščijo, pa nekako izostrijo ustnice. Ostre konture obraz naredijo strog in ga žal tudi postarajo. Šminke z mat učinkom se mi zdijo primerne za ženske, ki nimajo pretankih ustnic (bleščeče namreč optično povečajo ustnice, medtem ko jih mat zožijo) in nimajo preveč gubic okoli njih. Poigramo pa se lahko tudi s prekrivnostjo – v modi so polprekrivne šminke, angl. stains, kar bi dobesedno prevedli kot madež, v tem smislu so podobne glosom, le da so večinoma manj gelaste in jim po daljšem času barva ne zbledi toliko kot klasičnim glosom. Na splošno so take teksture manj zahtevne za kombiniranje, saj z njimi nismo preveč vpadljive. Pri polnoprekrivnih šminkah žive barve je namreč potrebne več drznosti.
Lahko se odločite, da ne boste uporabljale svinčnika za obrobo ustnic, čeprav ga vizažisti toplo priporočajo. Če pa ga boste, naj bo enak kot šminka oziroma (bolj enostavno) barva ustnic. Temnejša obroba je ena od lepotnih katastrof, ki bi se jim ženske morale izogniti v velikem loku.
Lepotni odmerek je zapisala Katarina Mihelič Bajt
oddajte komentar