24.2.2022 ob 6:12 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Ko pomislite na najbolj umazan predmet doma, se vam najbrž pred očmi nariše straniščna školjka. A s tem ji delate veliko krivico, kajti to še zdaleč ni z bakterijami najbolj obložen pripomoček.
Poglejte, kateri, ki jih uporabljate vsak dan, so s patogenimi mikrobi veliko bolj obremenjeni in kar je pri celotni zgodbi najslabše: tega se sploh ne zavedate. Opozarja msn.com.
Uporabljate jo vsak dan. Na njej režete meso, zelenjavo, sadje. Pa jo res pravilno čistite? Najbrž ne. Morda boste, ko boste prebrali sledeče, to spremenili: v povprečju se na deski za rezanje nahaja kar 200-krat več fekalnih bakteriji, kot na pokrovu straniščne školjke.
Presenečeni? Verjetno. Rešitev seveda obstaja: desko po vsakem rezanju temeljito operite in posušite, za meso uporabljate drugo kot za zelenjavo, vsaj enkrat na teden pa vse deske za rezanje razkužite z jedilno sodo in sokom limone.
Še en pripomoček, brez katerega v kuhinji ne gre in ki je veliko bolj umazan, kot se vam zdi. Na povprečni kuhinjski krpi je šestkrat več nevarnih bakterij, kot na ročki za splakovanje školjke. Pogoji za njihovo rast so idealni: vlaga, toplota in ostanke hrane.
Zato uporabljene redno, najmanj vsak dan, zamenjate s svežimi, umazane pa perite pri temperaturi 90 stopinj Celzija.
Še kar ostajamo v kuhinji. Saj ne, da bi vas strašili, a gobica za pomivanje posode je pravo leglo bakteriji. V povprečju je teh na njej več kot 200.000- krat več, kot na straniščni deski. Prav ste prebrali, 200.000 krat.
Najbolje je zato staro z novo zamenjati vsaj enkrat na teden.
Najbrž se nikoli niste obremenjevali s tem, kaj vse se nahaja na površini napravice, ki vas spremlja vedno in povsod. Tako tudi pomislili niste, da je na njej kar 10-krat več škodljivih mikrobov, kot na straniščni školjki.
Če pomislite še enkrat, je zadeva logična: nikoli, preden v roke vzamete telefon, teh ne umijete, ne glede na to, kaj ste prijemali pred tem. Če pomislite še na to, kam povsod ga odlagate, je vse skupaj zelo smiselno. Zato bi ga morali redno, vsak dan očistiti s posebnimi robčki za dezinfekcijo ali z mešanico vode in čistilnega alkohola v razmerju 60:40.
Vsak dan delate za računalnikom, vsak dan za njim tudi kaj pomalicate in vsak dan po tipkah plešejo prsti, ki se ne morejo vedno ponašati z brezhibno čistočo. Kombinacija, ki pripelje do tega, da je tipkovnici po nekaterih podatkih v povprečju za 20.500-krat več patogenih mikrobov, kot na deski stranišča.
Redno čiščenje s čistilnim alkoholom zadeve nekoliko izboljša, kljub vsemu se med delom z računalnikom ne dotikajte kože obraza, sploh pa ne obraznih sluznic. Podobno velja tudi za računalniško miško.
Pozor, zobna ščetka ni tako čista, kot se vam morda zdi. Sicer je odvisno od tega, kje v kopalnici jo hranite. Če je blizu straniščne školjke in če te med splakovanjem ne pokrivate, bakterije iz nje letijo daleč naokoli, pristanejo na ščetki in se tam pridno množijo. Da, tudi E-coli je med njimi.
Na povprečni zobno ščetki so znanstveniki našli do 10 milijonov bakterij. Zato: naj bo čim dlje od školjke in to med splakovanjem pokrivajte.
Če ne vozite z rokavicami (kar najbrž ne), med vožnjo vaše roke prihajajo v stik z na stotine bakterijami, ki se nahajajo na volanu avtomobila. Teh je tam desetkrat več, kot na straniščni školjki, za kar poskrbi vlažno in pogosto toplo okolje v avtomobilu.
Rešitev: redno čiščenje volana ne bo odveč.
Vračamo se v kuhinjo, tokrat je na tapeti kuhinjsko korito. Na njegovi površini se kaj lahko nahaja več zdravju neprijaznih mikrobov, kot na straniščni školjki. Vlažno in toplo okolje v kombinaciji z ostanki hrane jim namreč nudi idealne pogoje za razmnoževanje.
Zagotovo dovolj velik razlog, da korito temeljito očistite vsak dan.
Pade po tleh, prijemate ga z umazanimi rokami, predele med tipkami je težko očistiti, uporabljajo ga mnogi … vse to so razlogi, da se ne more pohvaliti s čistočo. Nasprotno, bolj umazan je od stranišča.
Sploh, če ga ne čistite in dezinficirate redno, vsaj enkrat na teden in ste pri tem pozorni na predele ob tipkah.
Zato, ker je vsak dan v stiku z vodo in milom sploh ne razmišljate o tem, kako umazana je, a že leta 2004 so znanstveniki odkazali, da je na povprečni veliko škodljivih mikrobov, tu je še plesen in druga vidna umazanija.
Če so na njej vidni madeži, je zagotovo čas za novo. To redno perite po navodilih proizvajalca. Večino zaves lahko operete v pralnem stroju.
Nihče noče rok brisati v umazano brisačo, a nihče prav tako ne razmišlja, da je takšna tudi njegova, če je ne menja redno in vsak dan.
Na vlažni brisači v topli kopalnici se namreč hitro začno množiti bakterije, med njimi E-coli in salmonela. Zlasti, če je nameščena tik ob straniščni školjki ter te med splakovanjem ne pokrivate.
Kako redno čistite pisalno mizo? Morda ne dovolj. Na povprečni se nahaja več kot 10 milijonov bakteriji, kar je stokrat več kot na straniščni školjki.
Kako se jim izogniti? Preprosto: mizo z vlažno ter nato še s suho krpo očistite vsak dan, enkrat na teden pa ji namenite temeljito dezinfekcijo.
Preberite še: Vse to zmore limonin olupek
Morda vas zanima tudi: Na letalu: Kaj na njem je najbolj umazano
oddajte komentar