30.12.2019 ob 5:50 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Eno od opozoril, ki ga večina staršev sliši tedaj, ko svoje otroke uspavajo v naročju se glasi, naj tega ne počnejo, sicer se bodo malčki na to tako navadili, da drugače ne bodo mogli zaspati. A v zgodnjem obdobju življenja ni v uspavanju v naročju nič slabega.
"Dojenček do četrtega meseca starosti naj zaspi tako, kot mu najbolj odgovarja. Četudi oči zapre v naročju in ga potem, ko zaspi, položite v posteljico, ni s tem nič narobe," je za Smart parenting povedala Satya Narisety, profesorica na oddelku pediatrije na univerzi Rutgers.
"Po treh, štirih mesecih ima otrok že bolje izoblikovane spalne navade in je sposoben večji del noči prespati. Tedaj je na starših da presodijo, ali je uspavanje v naročju še potrebno. Vsak otrok je drugačen," dodaja profesorica in opozarja, da se je uspavanja v naročju dobro otresti do tedaj, ko začne otrok hoditi.
"Za razvoj otroka je pomembno, da se lahko umiri in zaspi sam. To, da se sredi noči zbudi in brez posredovanja staršev zaspi nazaj, je pomembna veščina, ki jo sčasoma zagotovo osvoji vsak," je še dodala.
Osvajanje spalnih navad in spodbujanje otroka k redni spalni rutini vključuje tudi polaganje malčka v posteljo budnega in ga pustiti, da zaspi sam.
Narisetyjeva, ki je mama tudi sama, sicer zagovarja Ferberovo metodo uspavanja. Ta narekuje, da otroka, ki se zbudi sredi noči in joče, starši nekajkrat sicer pomirijo, a ga pri tem ne dvigajo z ležišča.
Za dober spanec otroka je pomembna večerna rutina. Za njeno vzpostavljanje primerna večerna dejanja so večerja, kopel, pravljica in spanec.
"Res je sicer, da obstajajo izjeme, a pravilo, ki ga zagovarjam je, da bi otrok do vstopa v jasli oziroma do tedaj, ko na torti vpihne prvo svečko, moral biti sposoben zaspati sam."
Preberite še: Prehrana otrok: Sladkarije puščajo resne posledice na vidu, laseh, srcu
Morda vas zanima tudi: Osem švedskih vzgojnih prijemov, ki jih je vredno posnemati
oddajte komentar