14.7.2023 ob 5:40 | Foto: Brian A. Jackson(Naslovna)/Gettyimages | Avtor: M. FL.
Obstajajo predmeti, ki jih nikoli ne bi smeli čistiti z vodo. Ta je lahko usodna za njihov videz, delovanje ali oboje, zato je bolje uporabljati njim namenjena sredstva za čiščenje.
Seznam stvari, ki ne prenesejo vode, je dokaj obsežen in morda je na njem tudi kaj takšnega, česar ne bi pričakovali.
Žameta in tkanin podobnih tekstur nikoli ne čistite z vodo. Ko se bodo posušile, bodo na pogled drugačne, saj se vlakna ne bodo več postavila nazaj in bo vidno, da tkanina ni bila pravilno negovana.
Žamet - naj bo iz njega izdelana zofa, zavese ali jakna - je najbolje nekajkrat mesečno očistiti s suho ščetko, s čimer se prepreči nalaganje prahu v njegovih vlaknih.
Če se na žametu pojavi madež, uporabite krpo iz mikrovlaken, jo zmočite z blago milnico, dobro ožemite ter rahlo zdrgnite samo umazano mesto. Pazite, da se tkanina pri tem ne bo preveč zmočila.
Čeprav je, zlasti na talnih oblogah iz parketa in laminata praviloma zaščitni sloj, se ta sčasoma obrabi, vlaga tako pronica globlje v material in ga poškoduje. Parket denimo lahko posledično postane črn.
Najslabša možnost čiščenja parketa in laminata so parni čistilniki, tem se izogibajte za vsako ceno, če takšna tla vendarle brišete z vodo, krpo pred tem dobro ožemite in tla takoj pobrišite še s suho.
Sicer je najboljša možnost krpa iz mikrovlaken v kombinaciji s čistili, ki so namenjena talnim površinam in lesenemu pohištvu.
Glasbeni instrumenti praviloma nikoli niso izdelani zgolj iz enega materiala, večinoma lesenih pa nikoli ne čistite z vodo, saj jih lahko usodno poškodujete. Pride namreč do razbarvanja in razpok v lesu.
Omislite si zanje primerno čistilo.
Dejstvo je, da elektronika in voda ne gresta skupaj. Zato vse pripomočke: daljince, tipkovnice, miške, igralne konzole in druge vedno čistite le suho krpo ali s stisnjenim zrakom v razpršilu.
Nič ne bo narobe, če boste njihovo zunanjost obrisali z vlažno krpo, a naj bo res zgolj vlažna in se izogibajte delom, kjer je v lestenec napeljan električni tok.
Te raje očistite samo s suho krpo.
Če boste z vodo čistili srebro, bo ta kovina sčasoma potemnela.
Najbolje je uporabiti sredstvo za čiščenje srebra, nakit temeljito očisti tudi zobna krema, za loščenje večjih kosov, denimo pribora, je dobrodošel kečap, saj njegova kislina odstrani morebitne temne madeže.
Če so vaše notranje stene iz opeke, jih ne čistite z vodo.
Ta lahko pronica v material, ga poškoduje, zato se začne krušiti. Izberite temu primerno čistilno sredstvo ali jih obrišite z mehko ščetko in suho krpo.
Podobno kot opeka je tudi marmor porozen material, ki mu voda škoduje.
Najbolje ga je čistiti z mehko ščetko in uporabljati specializirana čistila za to vrsto kamna.
Tako usnjenih oblačil kot usnjenega pohištva se ne sme čistiti z vodo, saj pod njenim vplivom material razpoka.
Uporabljajte le usnju namenjena čistila.
Svile ni priporočljivo prati z vodo, kajti zaradi nje izgubi sijaj in spremeni barvo. Čiščenje oblačil iz svile je bolje prepustiti kemičnim čistilnicam.
Povzeto po portalu Reader's Digest
Preberite še: Ne kis, to je najboljše naravno čistilo za stekla
Morda vas zanima tudi: Nenavadni, a zelo uporabni triki z živili, ki jih imamo vsi doma
oddajte komentar