26.8.2023 ob 8:20 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Tako kot je treba redno prati športna oblačila, je treba čistiti tudi pripomočke, s katerimi si doma, na prostem ali v telovadnici pomagate do močnih mišic in boljše kondicije.
Nepravilno očiščena in vzdrževana športna oprema ni le vir neprijetnega vonja, temveč se na njej nakopičijo bakterije, plesnive spore in glivice, ki lahko ogrozijo zdravje. Zato je dobro poznati trike, po zaslugi katerih bo športna oprema vedno brezhibno čista in brez vonja po znoju.
Najbolje je torbo, v kateri s seboj na vadbo nosite vse pripomočke, vsaj enkrat na mesec oprati v pralnem stroju. Če material, iz katerega je izdelana, tega ne dopušča, njeno notranjost zdrgnite s spužvasto gobico in detergentom za pranje perila, jo splaknite in pred naslednjo uporabo dobro posušite. Med pranji jo občasno obrišite z dezinfekcijskimi robčki in v njej nikoli ne puščajte vlažnih brisač ali oblačil.
Notranjost torbe ali nahrbtnika lahko osvežite na preprost način: dva decilitra destilirane vode zmešajte z desetimi kapljicami eteričnega olja sivke in jo poškropite.
Ne glede na to, kakšno vadbo izvajate na njej, verjemite, ni tako čista, kot si morda mislite. Pred znojem jo lahko zaščitite tako, da nanjo položite brisačo, po vsaki uporabi pa jo je kljub temu priporočljivo obrisati z mešanico tople vode in alkoholnega kisa v razmerju pet proti ena, kar pomeni, da petim delom vode dodate del kisa. Uporabite lahko še nekaj kapljic tekočega detergenta za pranje perila.
V mešanico namočite krpico, dobro zdrgnite podlogo, jo obrišite še s suho krpo in res dobro posušite. Kis bo odstranil tako umazanijo kot neprijeten vonj.
Včasih se športna oblačila tako prepojijo z znojem, da njegov vonj ne izgine niti s pranjem.
Med pranjem v stroju zato dodajte 120 mililitrov alkoholnega kisa. Ta je močnejši od vonja po znoju, perilo pa ne bo dišalo po njem, temveč po pralnem prašku.
Če jih uporabljate na bazenih ali drugih javnih kopališčih, jih občasno v posebni vrečki za pranje občutljivih predmetov operite v pralnem stroju, med posamičnimi pranji pa jih večkrat posujte z jedilno sodo.
Bidon, v katerem na treninge nosite pijačo, napolnite z vročo vodo z dodatkom nekaj žličk sode bikarbone. Počakajte vsaj dve uri, nato notranjost operite še z mešanico vode in detergenta za pomivanje posode.
Ne pozabite na zamašek, tega prav tako namočite v mešanici vode in sode ter ga nato operite z milnico in temeljito splaknite.
Za vse, ki med treningi uporabljate rokavice, bo dobrodošel naslednji napotek: občasno jih potopite v mešanico vode in tekočega pralnega praška ali jih položitev v vrečko in za nekaj dni v zamrzovalnik. Bakterije bodo izginile z njih.
Zmešajte šest žlic sode bikarbone z 20 do 30 kapljicami izbranega eteričnega olja. Z mešanico napolnite prazne bombažne vrečke in jih položite v superge.
Soda bo nase vezala vlago in neprijetne vonjave, eterično olje pa bo obutev odišavilo.
Če niso usnjeni. Občasno vsaj dvakrat na sezono, iz njih odstranite vezalke in vložke, jih položitev vrečko za pranje občutljivega perila in jih operite pri nižji temperaturi brez ožemanja.
Med sušenjem jih napolnite s starim papirjem, tako se bodo superge hitreje posušile, saj papir vpija vlago, hkrati bodo obdržale obliko.
Slušalke občasno očistite z zobotrebcem, z njim iz njih odstranite ušesno maslo in jih nato obrišite s 70-odstotnim medicinskim alkoholom. Z njim očistite tudi uro, ki jo nosite med vadbo in držalo za telefon, ki ga imate na roki.
Športni modrček operite kar med prhanjem. Najprej ga namočite v vodi in zdrgnite z milnico, splaknite in posušite, tako bo še pred naslednjo vadbo čist in suh.
Povzeto po portalu 24sata.hr
Preberite še: Kako očistiti podlogo za jogo
Morda vas zanima tudi: Te simbole na etiketah morate poznati, če želite, da bodo vaša oblačila videti lepa dlje
oddajte komentar