15.5.2020 ob 5:30 | Foto: Christin Hume za Unsplash | Avtor: Da. M.
Pri založbi Mladinska knjiga sta v zbirki Roman izšli dve novi deli francoskih avtorjev Davida Diopa in Olivierja Gueza, v zbirki Kapučino je izšla knjiga ameriške pisateljice Julie Phillips.
Knjiga Več kot brat francoskega pisatelja senegalskih korenin Davida Diopa je po izboru slovenskih študentov najboljši francoski roman 2018; pisatelj bo Slovenijo obiskal v času letošnjega knjižnega sejma. Priznanje (Renaudotova nagrada 2017) je osvojil tudi roman uveljavljenega francoskega pisatelja Olivierja Gueza Izginotje Josefa Mengeleja. Obe knjigi sta izšli s podporo in v sodelovanju s Francoskim inštitutom v Ljubljani.
Zbirka Kapučino je bogatejša za roman Izginuli svet avtorice Julie Phillips. Knjiga je pravi literarni mozaik skrivnostnega ruskega polotoka Kamčatka.
prevod Janina Kos, spremna beseda Katja Zakrajšek
David Diop v romanu Več kot brat odstira doslej slabo znano poglavje prve svetovne vojne - udeležbo kolonialnih vojakov v bojih v Evropi.
Alfa Ndiaye se skupaj z najboljšim prijateljem znajde daleč stran od rodnega Senegala. Kot vojak na strani francoskih bojnih sil dneve preživlja vkopan v jarke sredi bojnega polja. Ko njegovega prijatelja v eni od bitk hudo ranijo, mu Ndiaye ne more izpolniti želje in ga odrešiti smrtnih muk. Alfa ne more ubiti svojega brata, ubijanje je greh, norost, ki jo odklanja, dokler prijatelj ne umre.
Roman je prejel Goncourtovo nagrado dijakov in Goncourtovo nagrado Slovenije.
prevod Saša Jerele
Guezov križanec med zgodovinskim in biografskim romanom, ki se obenem bere kot geopolitični triler, je rezultat avtorjeve izčrpne raziskave povojnega dogajanja okrog nacističnega zdravnika v Auschwitzu, Josefa Mengeleja. V njem Guez zastavlja vprašanja, ki se v evropskem (in širše političnem) prostoru pojavljajo že vse od konca druge svetovne vojne: Kaj se je zgodilo z zloglasnim Angelom smrti? Kako je mogoče, da je kar trideset let ostal na prostosti? In zakaj se je kljub organizirani mednarodni preiskavi izmaknil roki pravice? Doslej še neizpisana in predolgo zamolčana zgodba razkriva geopolitične mahinacije glavnih političnih silnic 20. stoletja in pokaže, kako hitro se v človeški zavesti spremeni zgodovinska perspektiva.
Guez je uveljavljen francoski pisatelj, novinar, esejist, scenarist in kolumnist. Z romanom Izginotje Josefa Mengeleja je leta 2017 osvojil Renaudotovo nagrado.
prevod Danica Križman
Ameriška pisateljica Julia Phillips nas v svojem prvencu popelje skozi deželo neukrotljive lepote in hudih nasprotij - neprehodnih gozdov in prostrane tundre, sovjetske nostalgije in etničnih manjšin, okostenelega šovinizma in prebujajočega se feminizma; to je edinstven in presunljiv portret Kamčatke v vsej njeni raznolikosti. Ko nekega avgustovskega dne na kamčatski obali izgineta dve deklici, sestri, policijske preiskave kmalu zajamejo bližnjo in širšo okolico ter pretresejo tesno povezano žensko skupnost. Med brezplodnim poizvedovanjem, ki se vleče vse leto, se pred nami zvrsti dvanajst zgodb, dvanajst pričevanj. Vsako je tako ali drugače povezano z izginotjem, obenem pa vsako odstira novo plast kamčatske družbe, dokler se počasi, mesec za mesecem, pred nami ne izriše celovita podoba tega kančka sveta.
Izginuli svet so kritiki soglasno razglasili za enega najboljših romanov tega leta in ga med drugim nominirali za ameriško državno nagrado za književnost.
Založba Primus pa obvešča o kar 13 novih knjižnih naslovih, ki v njihovih knjigarnah že čakajo na bralce. Knjige z duhovno vsebino ter priročniki za osebno rast bodo marsikomu sedaj še posebno zanimivi. Med novimi naslovi sta dve knjižni izdaji kultnega Osha in pa tudi slovenske avtorice Melite Kuhar, ki nadaljuje svojo zbirko Svetovalnica.
V tej uspešnici Osho razpravlja o mističnih uvidih iz starodavnih tantričnih del ter številnih pomembnih tantričnih meditacijskih tehnikah, ki so za sodobnega iskal-ca enako pomembne, kot so bile za iskalce v davnini.Osho v to kompleksno temo vnaša svojo edinstveno meša-nico modrosti, humorja in izzivalnega navdiha.
V kulturi, obsedeni z mladostjo, in odločeni, da se je treba za vsako ceno izogniti starosti, si ta knjiga drzne posta-viti vprašanje, ki je bilo tako rekoč pozabljeno v dobi viagre in lepotnih operacij. Kakšne koristi utegne prinesti sprejemanje naravnosti procesa staranja, namesto da se skušamo oklepati mladosti in njenih užitkov vse do groba?
Osho nas opomni na razliko med odraščanjem in staranjem. Tako v naših odnosih z drugimi kot pri uresničevanju naših lastnih usod nas opominja na užitke, ki jih lahko prinese samo prava zrelost. Očrta deset poglavitnih ciklov rasti v človeškem življenju, od sveta nase osredotočenega predšolskega otroka do razcveta modrosti in sočutja v starosti.
Zakaj ste prejeli ta edinstveni dar svojega življenja – in kako ga boste uporabili? Pri iskanju odgovora na to vprašanje vam bo v veliko pomoč ta knjiga, ki je dragocen vodnik za vse, ki želite pospešiti svojo duhovno rast.
V knjigi boste spoznali:
V več kot petindvajsetih letih je bilo po vsem svetu prodanih več milijonov izvodov te sodobne klasike – klasike, ki ima moč, da spremeni vaše dojemanje sveta. Gary Zukav nas v Sedežu duše vodi v resničnost onkraj petih čutov in globoko v sfere duše.
Z briljantnim opisom kompleksnosti človeške izkušnje nam v knjigi ponudi edinstveno priložnost, da poglobimo razumevanje sebe.
Izdaja ob 25. obletnici te priljubljene knjižne uspešnice je proslavljena z uvodoma, ki sta ju napisali Oprah Winfrey in Maya Angelou. Ta dopolnjena izdaja vsebuje tudi nov avtorjev predgovor in priročnik, ki vam bo pomagal najti globlji pomen in izpolnitev.
Ubuntu je beseda, ki izvira iz južnoafriške filozofije in obsega idejo, da je oseba oseba samo skozi drugo osebo. Je verovanje v univerzalno človeško vez: Sem zato, ker si ti.
Štirinajst naukov mavričnega ljudstva predstavlja temeljno znanje, ki nam pomaga sobivati v miru in harmoniji. S pomočjo zgodb, ki opisujejo človeškost, povezanost in soodvisnost, nam ta knjiga pomaga osmisliti svet in svoje mesto v njem.
Ta navdihujoči vodnik, ki vključuje tudi praktične vaje, nas vodi k bolj izpolnjujočemu življenju kot del veliko večje družine, ki ji pripadamo vsi. Ob raziskovanje idej prijaznosti, odpuščanja, strp-nosti in moči poslušanja nam pokaže, kako je življenje še lepše, kadar smo povezani.
Vsi želimo manj. Želimo manj motenj in manj obveznosti. Dnevna ploha e-mailov, sporočil, tvitov in sestankov nas odvrača od dela in v nas kopiči stres. Hkratne zahteve dela in družine terjajo svoj davek. In za kakšno ceno? Delo ni opravljeno dobro, roki so zamujeni, plače so manjše in napredovanja ni na vidiku – in poleg tega smo še pod stresom.
In vsi si želimo več. Želimo več produktivnosti. Želimo več denarja za boljše življenje. Želimo več zadovoljstva in več časa zase, za svojo družino in prijatelje.
Zdaj lahko imate oboje – manj in več
V svetovni uspešnici ENA stvar se boste naučili, kako:
ENA stvar vas bo popeljala do doseganja izjemnih rezultatov na vsakem področju vašega življenja.
Naša formula je napačna! Tradicionalna modrost pravi, da če bomo trdo delali, bomo bolj uspešni, in če bomo bolj uspešni, bomo posledično tudi bolj srečni. Toda nedavna odkritja na področju psihologije kažejo, da je ta formula v resnici obrnjena v napačno smer: sreča je predhodnica uspeha in ne obratno.
Shawn Achor, ki je več kot desetletje poučeval na univerzi Harvard in svetoval najuspešnejšim ameriškim podjetjem, se v tej svetovni uspešnici opira na lastne raziskave in raziskave vodilnih psihologov, da bi popravil to zlomljeno formulo. Ob tem nam predstavi sedem praktičnih načel pozitivne psihologije in nam pokaže, kako lahko prednost sreče uporabimo sami, da postanemo bolj uspešni pri vsem, kar počnemo.
Kot tradicionalen psihoterapevt je bil dr. Brian Weiss osupel in skeptičen, ko je ena od njegovih pacientk začela doživljati travme iz preteklih življenj, v katerih naj bi se skrival ključ do njenih nočnih mor in paničnih napadov.
Toda v času njunih seans je postajal vse manj skeptičen, ko je začela kanalizirati sporočila iz »prostora med življenji«, ki so vsebovala razkritja o njegovi družini in mrtvem sinu. Dr. Weissa je močno pretreslo, kar se je dogajalo na njunih terapevtskih seansah, saj je nasprotovalo njegovemu konvencionalnemu psihiatričnemu mišljenju, ko se je iz oči v oči prvič srečal s konceptom reinkarnacije.
Po terapiji s Catherine, ki je pod hipnozo opisovala svoja pretekla življenja in dejstva o njegovi družini, ki jih nikakor ne bi mogla poznati, je postal prepričan, da del človekove osebnosti preživi fizično smrt. S pomočjo terapije o preteklih življenjih mu je uspelo ozdraviti pacientko in začeti novo, bolj osmišljeno fazo svoje kariere.
Vsak od nas živi v svojem telesu, razmišlja s svojimi možgani in čustvuje s svojim srčkom. Vsi smo edinstvena bitja. Kako se soočati z minljivostjo? Kdo sem v resnici? Kaj me definira? Česa se bojim? Kaj sploh pomeni delo na sebi? Osebna rast je pot, polna izzivov. Da se poglobimo v lastne vzor-ce, prepričanja in programe, potrebujemo veliko mero poguma in odločenosti, da zakorakamo iz cone udobja in si dovolimo iti onkraj dosedanjih gabaritov spoznavanja sebe ter lastnih odzivov na različne življenjske situacije.
Vem, da ste pogumni. Poglobite se v moja razmišljanja, ki izvira-jo iz mnogih zgodb in izkušenj dela v Svetovalnici in iz lastnega procesa osebne rasti ter uvidov. Ta razmišljanja nosijo mnoge darove bolj zdravega odnosa do lastnega bivanja in življenja tukaj in zdaj – to pa je tudi tisto, kar največ šteje.
»Meditacija je bila eden od največjih darov, ki sem jih prejel. Iz spoštovanja se priklanjam svojim učiteljem in duhovnim prijateljem, ki so me učili. Da sem prišel do tega, da spoznam svoj um, je bila najbolj izpopolnjujoča in globoka pot, na katero sem se podal v svojem življenju. Veselim se, da jo podelim z vami,« pravi avtor Matteo Pistono.
Pistono je bil rojen in odraščal v Wyomingu, študiral antropologijo na tamkajšnji univerzi in leta 1997 postal profesor umetnosti in indijske filozofije šole za orientalske in afriške študije na Univerzi v Londonu. Po delovanju na inštitutu v Washingtonu na tibetanskih kulturnih programih je Pistono desetletje živel in potoval po Himalaji in na Zahod prinesel realen opis in fotografije zlorab človekovih pravic Kitajske v Tibetu, ki jih je opisal v In the Shadow of Buddha.
Zakaj se obnašate tako, kot se? Zakaj so nekateri ljudje visoko motivirani, medtem ko se drugim ne ljubi niti vstati in poiskati televizijskega daljinca? Kaj spremeni človeška življenja? Kako spremeniti svoj pristop in pogled, ko se zdi, da se svet okrog vas ruši? Kako ustvariti svoje življenje tako, kot si ga želite? Kako zgraditi zaupanja vreden odnos sam s seboj, takega, ki vam bo zagotovil doseči to, kar ste si zadali?
Očitno je, da imamo vsi vizije o tem, kakšno življenje si želimo živeti, toda zelo redki takšno življenje izkusijo.
Zakaj? Gre morda za odpor, da bi iskali globlje? Gre zgolj za to, da ne vemo, kako? Žalostna resničnost je, da bo večina ljudi preživela življenje sanjajoč o drugem življenju, ki se zdi nedosegljivo. Upanje in vero v njihovo lastno sposobnost bodo zakrili oblaki stresa in skrbi vsakodnevnega življenja.
Ko sami izkusimo ali smo priča nečemu, kar smo nekoč poj-movali kot nemogoče, se znebimo prepričanj, povezanih s temi omejitvami v svojem življenju. In prav zato vam lahko ta knjiga spremeni življenje. Razkriva, kako lahko svoje sanje o pri-hodnosti spremenite v sedanjo resničnost, to pa tako, da prepričate telo, da se nekaj dogaja zdaj. Tako spoznate, kako sprožiti zaporedje čustvenih in fizioloških procesov, ki odsevajo vašo novo resničnost.
To je moč tega dela: v preprostem, neposrednem in lahko razumlji-vem slogu Joe Dispenza v eni sami knjigi razkriva odkritja kvantne znanosti, ki lahko spremenijo paradigme, ter poglobljene nauke, ki so jih poznavalci v preteklosti preučevali vse svoje življenje. Razkriva, kako postanemo brezmejni.
Preberite še: Melita, na pomoč! Čas si vzemite. Sicer si bo on vzel vas
Morda vas zanima tudi: Preverjeno - kateri nasveti za srečo dejansko delujejo in kateri žal ne
oddajte komentar