7.9.2020 ob 6:45 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
V študiji, ki je vključevala 600 otrok, starih od deset do petnajst let, so strokovnjaki z belgijske univerze Hasselt dokazali, da je odraščanje v zelenem okolju povezano z višjo inteligenco in z nižjim tveganjem za vedenjske težave. Ti zaključki naj bi starše, vzgojitelje in učitelje spodbudili k temu, da bi otroci čim več časa preživeli v stiku z naravo in poudarjajo tudi pomen učenja na prostem.
Analiza, katere rezultate so objavili v publikaciji Plos Medicine je pokazala, da je inteligenčni kvocient pri otrocih, ki odraščajo v tesnem stiku z naravo (v gozdovih, na travnikih, v parkih), v povprečju za tri odstotke višji v primerjavi z otroki, ki večino časa preživijo v betonskem okolju ali v zavetju štirih sten. Prav tako je bilo pri prvih zaznati manj vedenjskih težav, kot sta denimo pomanjkanje pozornosti in agresija.
Natančno ozadje povezave sicer še ni znano, strokovnjaki pa domnevajo, da so v zelenem, naravnem in pomirjujočem okolju otroci izpostavljani manjši količini stresa, prav tako imajo na prostem več možnosti za socialne stike in za razvoj kognitivnih sposobnosti.
Čeprav inteligenčni kvocient še zdaleč ni edino merilo inteligence, so strokovnjaki z omenjene ustanove še enkrat dokazali, da narava koristi razvoju možganov ter miselnih sposobnosti.
Izsledki omenjene študije sovpadajo z raziskavo, ki so jo leta 2015 izvedli znanstveniki z univerze Barcelona in je jasno pokazala, da je zeleno okolje tesno povezano z boljšim spominom in pozornostjo otrok ter tudi odraslih.
Zaključki obeh raziskav naj bi spodbudili odgovorne za vključevanje narave v življenjski slog. Ne le otrok, temveč tudi odraslih. Kajti tesna povezava z naravo je pomembna za ljudi vseh starosti.
--> Slovenka, ki živi v Boliviji: Zakaj tukaj otroci ne jočejo
Preberite še: 11 dokazov, da je jesen res čudovita
Morda vas zanima tudi: Petletniki: Tako čudoviti in hkrati tako naporni
oddajte komentar