18.1.2018 ob 2:45
Eni si dneva brez zajtrka ne predstavljajo, drugi si vsakič znova pritrjujejo, da jim zjutraj preprosto nič ne paše. A dejstvo je, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva, zato s tem, ko zajtrkujemo ogromno naredimo za svoje zdravje in se hkrati tudi pripravimo na dan pred nami. »Zajtrk je pomemben obrok za naše kognitivne sposobnosti, za preventivo pri srčno-žilnih boleznih, za dolgo življenjsko dobo, torej mora biti zajtrk naša osebna odločitev, če nam je kaj mar za naše zdravje,« pravi Mojca Cepuš, certificirana nutricionistka.
»Če komu ne paše zjutraj jesti, mu svetujem, da začne postopoma,« pravi strokovnjakinja in vpraša - ali lahko pojeste pol banane? Verjetno da. »Po enem mesecu takšnega uvajanja smo lahko že na celi banani, kasneje na koščku kruha in tako naprej. Seveda se ne moremo navaditi na zajtrke s prvim težkim obrokom, recimo z jajci. Začnimo postopoma in kasneje si bomo lahko privoščili več.«
Da nam bo zjutraj zajtrk v veselje, je pomembno tudi, kako se obnašamo zvečer. »Veliko ljudi mi reče, da ne morejo zajtrkovati, a ko jih vprašam, če so večerjali, mi pritrdijo, da so imeli super večerjo. Če zvečer preveč pojemo, smo zjutraj siti, utrujeni in nam seveda nič ne paše,« pravi kondicijski trener in inštruktor Jan Kovačič.
Mojca Cepuš in Jan Kovačič si prav vsak privoščita zajtrk.
S kruhom do višje plače
Sogovornika sta na predstavitvi Hoferjevega projekta Jaz imam rad Natur aktiv BIO zajtrk poudarila pomen zajtrkovanja kot zdravega začetka uspešnega dne. In kaj sploh sodi v zdrav zajtrk? »Sadni jogurti niso najboljša izbira, prav tako ne kosmiči z veliko sladkorja,« pravi Mojca Cepuš in raje izpostavi jajčno omleto, ki jo lahko pripravimo s porom. »Dober zajtrk je tudi kruh z zelenjavnim namazom, ob katerem pojemo še kakšno rezino paprike ali paradižnika.«
Za tiste, ki imate radi kruh, ima Mojca Cepuš odlično novico. »Zajtrk je super priložnost, da če želimo jesti kruh, si ga lahko takrat privoščimo malo več. Vsekakor bo to bolje, kot da ga jemo za večerjo. Torej, kruh s kakšnim namazom je odlična kombinacija za boljšo zbranost v šoli ali službi. Zelo dober zajtrk za koncentracijo je kruh z maslom in humusom ali namazom iz fižola,« pravi nutricistka in dodaja, da bo takšen obrok lahko pomagal tudi pri boljšem pogajanju s šefi. »Kombinacija beljakovin in ogljikovih hidratov namreč odlično deluje na naše možgane in pomaga, da smo dlje časa zbrani.«
Jan Kovačič pravi, da svoje zdravje lahko ogrozimo že zjutraj. »Aktivni ljudje potrebujejo večji vnos hranil, več maščob, beljakovin, vitaminov. In s spuščanjem zajtrkov že tvegamo, da v telo ne bomo vnesli dovolj hranil. S tem pa smo bolj izpostavljeni poškodbam, imunski sistem je bolj ranljiv. Zato jejmo zajtrk,« poziva.
Bolje slab zajtrk kot ostati brez
In če nimamo pri roki zdravih živil za zajtrk? Je bolje ta pomemben obrok izpustiti kot pojesti nekaj slabega? »Čeprav se sliši nenavadno, pa je vprašanje zelo na mestu. Raziskave so namreč pokazale, da so imeli, tisti, ki so zajtrkovali nezdravo, recimo so dan začeli s čokoladnim namazom, boljše kognitivne sposobnosti, kot tisti, ki sploh niso zajtrkovali. Torej, boljše je pojesti karkoli, kot ničesar. S tem ne želim promovirati nezdravih obrokov, a morda lahko začnemo z nečim, kar nam je res dobro in se kasneje navadimo na zdrave zajtrke,« pravi Mojca Cepuš.
Nutricistka razkriva še eno pravilo zdrave prehrane, ki pa po njenih besedah po navadi ni najbolje sprejeto. »Večerja mora biti vedno pol manjša od zajtrka. Torej, če smo zajtrk izpustili, tudi večerje ni.«
---> Je kava za zajtrk pametna izbira? In kako vemo, da je določeno živilo že sladkarija? Preberi jutri na Mični.
Avtorica: Da. M.
Foto: Jani Ugrin
oddajte komentar