14.11.2015 ob 1:30
Izpostavljeni so dežju in mrazu, kmalu pa tudi snegu in plundri, zato si po vsakem nošenju zaslužijo malce vaše pozornosti, če želite, da bi vam služili več sezon. Preverite, kako jih lahko negujete, da bodo vedno videti kot novi.
Spremljajte nas tudi na Facebooku.
Zaščita pred dežjem, snegom in plundro. Ne glede na to, ali so narejeni iz usnja, umetnega usnja ali semiša, si omislite zaščitno pršilo, ki ga prodajajo v vsaki trgovini s čevlji. To bo zaščitilo obuvalo pred mokrimi madeži in preprečevalo, da bi se zažrli v material. Ko pridete domov, škornje še skrtačite, da bodo madeži res povsem izginili. V trgovini s čevlji vam bodo znali svetovati, katera krtača je najboljša za določen tip čevlja. Če škornje nosite pogosteje, jih z zaščitnim pršilo popršite enkrat na teden.
Navlažite usnje. Tako kot vaša koža potrebuje zaščito pred mrzlim vremenom, jo potrebujejo tudi usnjeni škornji. Redno jih mažite s kremo za usnje, saj bodo tako ohranjali sijaj in lep videz.
Sol očistite takoj. Zimska mešanica plundre in soli lahko na škornjih pusti trajne posledice, zato poskušajte madeže odpraviti takoj. Tudi pri tem vam bo pomagal odstranjevalec, ki ga kupite pri čevljarju ali v trgovini s čevlji.
Pazite na pete. Konica pete se lahko pri škornjih z višjo peto hitro obrabi, zato bodite pozorni. Če škornjev ne boste pravočasno nesli v popravilo, lahko obrabljena peta postane precej nevarna na poledenelih spolzkih tleh. Takoj ko opazite, da se podplat tanjša, je čas za menjavo. Odlična rešitev bo tudi, če prosite čevljarja, da namesti podplat iz gume, ki bo prijetnejši za hojo pa še trpežnejši.
Ohranite obliko škornjev, ko jih ne nosite. Kadar vaši najljubši škornji pridno počivajo doma, vanje natlačite nekaj svilnatega papirja ali časopisa, da bodo ohranili lepo pokončno obliko.
Kupite radirko in krtačo za semiš. Semiš je precej občutljiv material za zimo, a s pravimi pripomočki z njim ne bo težav. Skoraj vsak madež lahko rešite s tako imenovano radirko, ki jo kupite v prodajalni s čevlji, krtača pa bo poskrbela, da bo semiš lepo »počesan«. Nujen pripomoček je tudi zgoraj omenjeno zaščitno pršilo.
Po vsakem nošenju jih obrišite. Naj vam pride v navado, da škornje vselej obrišete z vlažno krpo, s katero boste odstranili morebitne madeže in prah. Potem jih pospravite na svoje mesto v omari ali v škatlo.
Avtorica: B. G.
Foto: Shutterstock
oddajte komentar