Nakup prvega stanovanja: vprašajte se o navadah

Najprej si je pametno postaviti nekaj izhodiščnih točk.

24.2.2015 ob 11:30

image_12826132_2.jpg

Pred nakupom prvega lastnega stanovanja je seveda najpomembnejše finančno vprašanje. Okoli tega se pri večini vrti vsa izbira, a denarju sledijo tudi dileme, ki izrazito vplivajo na nakup in bivanje v novem domu. O težavah in rešitvah pred nakupom prvega stanovanja smo se pogovarjali z arhitektko Nino Štajner.

Na kaj moramo biti pozorni pred nakupom prvega stanovanja?
Pred nakupom si zastavimo vprašanje o lastnem življenjskem slogu in navadah, kako živimo. Na primer, ali se radi kopamo v banji ali se raje prhamo. Seveda upoštevamo tudi načrte za prihodnost. Ali razmišljamo o otrocih, se bo naša družina povečala? Finančno smo, sploh ker gre za prvi nakup, zelo verjetno omejeni, a vseeno je priporočljivo, da dobro premislimo, kdo smo in kaj si želimo.

Veliki bivalni prostori so moderni.

Kako je najbolj optimalno zasnovano stanovanje?
Svetloba je velik del te optimalnosti. Pomembno je, da ima stanovanje naravno osvetlitev. Najbolje je, da ima osvetlitev na več strani, recimo na vzhod in zahod ali na vzhod in jug. Razmislimo o tem, ali smo jutranji ali večerni tip človeka. Ali nam ustreza popoldansko sonce ali da nas zjutraj zbudi. Če je stanovanje obrnjeno le na eno stran, potem je najbolj optimalna izbira takega z jugozahodno lego. Pri vprašanjih o svetlobi je pomembna tudi rešitev s senčenjem. Poleti se v svetlih stanovanjih lahko zgodi, da se pregrevajo. Poleg svetlobe je seveda pomembna postavitev prostorov.

Zdaj je moderno, da je dnevnobivalni prostor povezan – kuhinja, jedilnica in dnevna soba so povezane v en velik bivalni prostor. Spalnice so ločene in zato tudi manjše, saj se tam zadržujemo manj časa in ni treba, da so prostorsko bogate. Včasih je veljalo pravilo, da mora biti en prostor za vsakega stanovalca, da se je lahko vsakdo umaknil. Ne vem, ali to še drži, mislim pa, da smo se navadili na drugačen način in se umikamo v zaslone telefonov in tablic ter tam poiščemo svoj prostor.

Kaj lahko človek ob prvem ogledu stanovanja spregleda, a utegne biti med bivanjem najbolj moteče?
Pri nakupu stanovanja si mislimo, da bodo stare zadeve funkcionirale, da bomo že potrpeli s kopalnico iz 70. let. A dlje ko človek živi v takšnem okolju, bolj je nesrečen. Zato so pogoste prenove kopalnic, ki pa so zahteven poseg. Pogosto se po nakupu ljudje odločajo za združevanje prostorov, rušijo stene in združijo sobe v en velik prostor.

V okolici je najbolj moteč dejavnik zvok. Fino je, če imamo možnost, da na novi lokaciji eno noč prespimo. Da vidimo, kaj se dogaja v okolju. Veliko bomo izvedeli tudi od sosedov, če jih vprašamo, kakšno je življenje v tej okolici. Pozanimajmo se še, kdo je upravnik bloka, kakšni so stroški z ogrevanjem, kako je urejeno zavarovanje in kakšne so možnosti, če bi želeli spreminjati obstoječe stanje.

Arhitektka Nina Štajner poudarja, da se pred nakupom vprašajmo, kakšno življenje v domu si sploh želimo.

Ali je v majhnih stanovanjih bolje, da si naredimo pohištvo po meri ali nakupimo kose in ga opremimo?
V majhnih stanovanjih se po navadi prostor veliko bolje izkoristi, če imamo pohištvo narejeno po meri. Ni pa to pravilo, tudi majhno stanovanje lahko omogoča sestavljanje pohištva s kupljenimi kosi. Druga možnost je zagotovo finančno prijaznejša, a če se ne da izkoristiti prostora, je po meri izdelano pohištvo najboljša rešitev.

V manjših stanovanjih bomo s po meri izdelanim pohištvom bolje izkoristili prostor.

Tudi najem je lahko naš

Pri najemanju stanovanja odločitve ne bodo radikalno vplivale na naše življenje, saj lahko hitreje zamenjamo stanovanje, če nam to ne ustreza. "Vseeno razmislimo o časovnem obdobju, ki bi ga želeli preživeti v najetem stanovanju, in o tem, kaj mislimo o poteku življenja," pravi Nina Štajner. Najemniško stanovanje si poosebimo s stenskimi oblogami, nalepkami, menjavo tkanin. "Lahko preoblečemo sedežno garnituro, zamenjamo preprogo. Manjše pohištvo lahko damo v klet in si kupimo takšno, ki nam bo všeč. Manjši dodatki in posegi bodo pripomogli k popestritvi prostora."

Avtorica: Daša Mavrič

Foto: Tilyen Mucik


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)